خمین را همه با نام بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی(س) می‌شناسند، شهری که این روزها با عمارت های قدیمی، امامزاده ها، سنگ نگاره ها و کبوترخانه هایش پذیرای مسافران نوروزی است.

به گزارش جماران به نقل از مهر، خمین جنوبی ترین منطقه و شهرستان استان مرکزی است. این شهرستان در دل خود آثار تاریخی و باستانی بسیاری دارد که هر یک به تنهایی گویای فرهنگ و تمدن کهن این خطه است.

خمین زادگاه مردی از جنس نور، بیت قدیمی امام خمینی در خمین

امام خمینی (س) در یکی از خانه‌های بزرگ و زیبای خمین در محله‌ای بنام سرپل به دنیا آمد، خانه‌ای که به سرا قلعه معروف بود. این خانه که با حیاط ها و دالان‌ها و هشتی‌هایش روزی پذیرای قدوم کودکی بوده است که تاریخ دنیای معاصر را متحول کرد.

خانه پدری امام خمینی‌ در خمین یکی از بناهای عظیم و مثال زدنی دوره قاجاریه در بافت تاریخی خمین به شمار می‌رود. این عمارت منحصر بفرد مجموعه‌ای چهار هسته ایست.

بر خلاف معماری‌های سنتی ایران در این عمارت چهار هسته‌ای هیچ کدام از حیاط ها نقش حیاط مرکزی را ندارند. این خانه شامل تقسیمات چون جلوخان، فضای ورودی اصلی و پیش طاق، هشتی، دالان، حیاط اندرونی، حیاط بیرونی و حیاط دارای شبستان محل تولد امام خمینی و حیاط موروثی امام خمینی‌ است. اطاق‌ها و شبستان های این خانه نیز با معماری خاص خود در این عمارت بزرگ پراکنده هستند. یکی از بخش های مهم این خانه برج آن است. این برج در زمان حمله یاغی‌ها و اشرار برای دفاع از شهر استفاده می‌شده است، از ویژگی های بارز این برج دسترسی و دید به تمام نقاط شهر است.

بیت امام خمینی ‌ هم اکنون به عنوان مجموعه تاریخی پذیرای مسافران و گردشگران است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.