وزیر راه: مسکن مهر از اول اشتباه بود / سخنان طائب درباره آمریکا / لغو قرارداد گازی ایران و آلمان / ایران خواستار طلب نفتی خود از هند شد / امیر دریادار سیاری: جماران 3، 4 و 5 رونمایی می شود / آیت الله مکارم شیرازی: اگر اجرای حدود درملا عام پیامدهای منفی داشته باشد از آن پرهیز شود / دولت و پارلمان لیبی منحل شد / سهم ایران از تجارت جهانی طلا چقدر است؟ / یونسی:ترس از تنوع قومی نشانه بی دانشی است / آلیا: کودک کار رسمی نداریم / نجات 16 زندانی از اعدام با حفظ قرآن / تاخیر 6 ساعته پرواز تهران - کرمان / محسن رضایی در شبکه دو: کشور نیاز به آرامش دارد،نباید به اقوام ایرانی اهانت شود / دولت ایتالیا سقوط کرد / برف،سازمان ملل را تعطیل کرد / ژنو 2 به بن بست خورد / بنزین «یورو ۴» از روز شنبه عرضه می شود / احضار کاردار بحرین به وزارت امور خارجه / دولت و پارلمان لیبی منحل شد

وزیر راه: مسکن مهر از اول اشتباه بود

وزیر راه و شهرسازی گفت: نباید مکان مسکن مهر را به انبار آدم ها تبدیل کنیم، احساس امنیت مهمترین مساله مسکن مهر است.

به گزارش ایسنا، عباس آخوندی اظهار کرد:با خودم شرط کرده‌ام که به مردم دروغ نگویم و حتما ما اشتباه داریم و باید سعی کنیم که اشتباهات را اصلاح و آنها را تکرار نکنیم.

آخوندی در ادامه پاسخ‌های خود به مجری برنامه در خصوص انتقاد وزیر به مسکن مهر گفت: مسکن مهر طرحی بود که همه بنیادهای آن اشتباه بود از مکان یابی گرفته تا طراحی مهندسی و فنی، تامین مالی و انتخاب افراد و احساس امنیت مهمترین مساله مسکن مهر است. کسانی که طرح هایی همانند مسکن مهر را وارد نظام اقتصادی کشور کردند هم مردم را گرفتار کردند هم دولت را.

وی اضافه کرد: شهر در یک تاریخی بوجود می‌آید این که تصور کنیم یک شهر 500 هزار نفری را طی سه سال "قلفتی" درست می‌کنیم امکان‌پذیر نیست طراحان این فکر خیلی ساده اندیشی کردند. حتی در سال‌های تصویب و شکل گیری شهرهای جدید نیز چنین آهنگ تند رشد جمعیت در این شهرها پیش بینی نشده است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سرعت رشد سریع در شهر های جدید گفت: رشد این شهرها قرار بود به تدریج و با یک انسجام صورت گیرد و نباید مکان مسکن مهر را به انبار آدم ها تبدیل کنیم. متاسفانه در شهر جدید پردیس که قرار بود جمعیت آن طی 20 سال به 180 هزار برسد در سه سال به 30 هزار نفر رسید.

وی در پاسخ به این سوال که با طرح مسکن مهر مشکل مسکن یک میلیون خانوار حل شده است، اظهار کرد: آیا مسکن مهر راه حل بود؟ اگر راه حل بود که باید همه مشکلات حل شده باشد. باید دید این طرح چه مقدار تقاضای مسکن در شهرهای بزرگ را کاهش داد همچنین نباید با پول مردم واقتصاد شوخی کرد زیرا چنین طرحهایی آثار گسترده در جامعه دارد. 50 هزار میلیارد تومان پول به مسکن مهر تزریق شد آیا مسائل حل شده است؟

آخوندی افزود: کسانی که طرح‌هایی هم چون مسکن مهر را وارد اقتصاد کردند، مردم و تا پنج دولت آینده را دچار گرفتاری کردند که این داستان و ساده انگاری زنجیره‌وار است زیرا که شیر نفت معجزه نمی کند بلکه در بعضی مواقع مشکلات نیز ایجاد می کند . همچنین سکونت شهری نیاز به امکانات رفاهی و جانبی دارد که ایجاد آنها سال‌ها به طول می انجامد.

وی تصریح کرد: با خودم شرط کرده‌ام که به مردم دروغ نگویم. حتما ما اشتباه داریم و باید سعی کنیم که اشتباهات را اصلاح بکنیم و آنها را تکرار نکنیم. من ‌با ذکراشتباه‌های مسکن مهرنمی‌خواهم زنده باد، مرده باد کنم. بلکه می‌خواهم دیگر این اشتباهات را تکرار نکنیم.

***

طائب: مشکل آمریکا هستی ما است نه هسته ای ما

رییس شورای مرکزی قرارگاه فرهنگی عمار با اشاره به تلاش آمریکا برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران، گفت: مشکل آمریکا هستی ما است نه هسته ای ما.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین ˈمهدی طائبˈ پنجشنبه شب در همایش بصیرت در مسجد اعظم منارجنبان اصفهان افزود: آمریکا برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران برنامه های مختلفی تدارک دید.

وی با بیان اینکه ترور اولین برنامه آمریکا برای مقابله با نظام اسلامی بود، افزود: در این مرحله 17هزار نفر از مردم و مسوولین ما را ترور کردند.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: دشمن در این مرحله شکست خورد و به خاطر ناتوانی دیگر قادر به بهره گرفتن از شیوه نیست.

وی دومین برنامه آمریکا برای مقابله با نظام اسلامی را جنگ تحمیلی عنوان کرد و افزود: در این مرحله آمریکا صدام را تحریک کرد و کشورهای جهان از این رژیم حمایت کردند ولی ملت ما نگذاشتند آنها وجبی از خاک کشور را اشغال کند.

حجت الاسلام طائب اظهار کرد: آمریکا در سومین گام برای مقابله با نظام اسلامی تحریم های اقتصادی را در دستور کار قرار داد.

وی ادامه داد: دشمن در این مرحله گام به گام پیشرفت تا نهایتا تحریم های کشنده یعنی قطع صادرات نفت را رقم زد.

***

لغو قرارداد بزرگ گازی ایران و آلمان

مدیرعامل شرکت ذخیره‌سازی گاز طبیعی ایران با تشریح دلایل لغو قرارداد شرکت هنیس آلمان در یک پروژه ذخیره‌سازی گاز، اعلام کرد: با عذرخواهی و انصراف این شرکت آلمانی، فراخوانی به‌منظور مشارکت شرکت‌های بین‌المللی و بخش خصوصی در این طرح گازی آغاز شده است.

مسعود سامی‌وند در گفتگو با مهر درباره دلایل لغو قرارداد شرکت هنیس آلمان در طرح ذخیره‌سازی گاز طبیعی در مخزن یورتشای ورامین، گفت: این شرکت آلمانی درباره نرخ سود فاینانس طرح ذخیره‌سازی گاز یورتشای ورامین پیشنهادی غیر منطقی به شرکت ذخیره‌سازی گاز طبیعی ایران اعلام کرد.

***

ایران خواستار طلب نفتی خود از هند شد

گزارش برخی رسانه های خبری در جنوب آسیا در روز جمعه حاکیست ایران از هند خواسته که 5/1 میلیارد دلار از بدهی خود را بابت خرید نفت خام و براساس توافقنامه ژنو پرداخت کند.

به گزارش ایرنا، برنامه اقدام مشترک ایران با گروه 1+5 به تهران اجازه می دهد که 2/4میلیارد دلار از طلب نفتی خود را از کشورهای مختلف دریافت کند.

منابع رسمی هند تاکنون دراین مورد سخنی نگفته اند اما در صورت تایید این پرداخت این کشور سومین خریدار عمده نفت ایران بعداز ژاپن و کره جنوبی خواهد شد که طلب نفتی تهران را براساس توافقنامه ژنو می پردازد.

گزارش های رسانه ای حاکیست پالایشگاه های هند حدود سه میلیارد دلار به جمهوری اسلامی ایران بابت خرید نفت خام بدهکار هستند و مابقی طلب ایران در یک حساب روپیه ای در بانک یوکو واریز شده است.

منابع صنعتی هند گفته اند که پالایشگاه های این کشور اقداماتی را در جهت احیای روش قبلی برای پرداخت طلب نفتی ایران از طریق هالکبنک ترکیه انجام داده اند ولی تهران احتمالا خواستار دریافت طلبش در حساب بانک مرکزی خود در سوئیس یا آلمان خواهد شد.

***

امیر دریادار سیاری: جماران 3، 4 و 5 رونمایی می‌شود

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از رونمایی از ناوشکن‌های جماران 3، 4 و 5 در آینده خبر داد.

امیر دریاردار حبیب‌الله سیاری امروز در گفت‌وگو با فارس در بندر انزلی با اشاره به حضور ناوگان نیروی دریایی ارتش ایران در آب‌های آزاد، اظهار داشت: حق حضور در تمام دریاهای آزاد را داریم زیرا آب‌های بین‌المللی متعلق به تمام ملت‌ها است.

وی به تدبیر مقام معظم رهبری مبنی بر حضور در اقیانوس‌ها و آب‌های آزاد اشاره کرد و افزود: اهل تعدی و تجاوز به مرزهای دیگران نیستیم اما به دلیل اینکه آب‌های آزاد دنیا متعلق به تمام ملت‌ها است، اهل حضور هستیم.

سیاری با بیان اینکه نیروی دریایی ارتش ایران در آب‌های آزاد حضور دارد، تصریح کرد: ناوگان نیروی دریایی ارتش ایران تاکنون بازدیدهایی از کشورهای مختلف جهان داشته و پیام صلح، دوستی و تحکیم روابط را به ملت‌ها انتقال داده است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران دیدار با کشورهای منطقه را از برنامه‌های این نیرو عنوان کرد و گفت: ناوگان نیروی دریایی ارتش ایران از کشورهای حاشیه اقیانوس‌ها دیدار می‌کنند.

وی در ادامه از ساخت ناوشکن‌ها در کشور خبر داد و بیان کرد: ناوشکن‌های جماران 3، 4 و 5 در آینده رونمایی می‌شوند.

**

آیت الله مکارم شیرازی: اگر اجرای حدود درملا عام پیامدهای منفی داشته باشد از آن پرهیز شود

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی به پرسش شفقنا درباره اجرای حدود پاسخ گفته اند.

به گزارش شفقنا، متن پرسش مطرح شده و پاسخ این مرجع تقلید شیعیان بدین شرح است:

آیا اجرای حدود در ملاء عام از ضروریات اجرای حدود و جزو لاینفک آن است یا می توان حدود را در ملاء خاص نیز اجرا کرد؟

منظور از ملاء عام در شرع مقدس چیست؟

آیا توصیه یا نهی از شرکت کودکان و افراد غیر بالغ در هنگام اجرای حدود شده است؟ با توجه به آنکه بعضا ممکن است تماشای برخی صحنه ها نظیر اعدام بر روی روح و روان کودک تاثیر مناسبی نداشته باشد، آیا میتوان از شرکت کودکان و افراد غیر بالغ در هنگام اجرای حدود ممانعت به عمل آورد؟

الف - دربرخی از حدود سفارش شده که در حضور عده ای اجرا شود،اما اگر اجرای حد در ملا عام پیامدهای منفی داشته باشداز آن پرهیز شود.ب- سزاوار است در این گونه موارداز حضور آنها جلوگیری شود.

***

دولت و پارلمان لیبی منحل شد

فرمانده سابق نیروی زمینی ارتش لیبی پارلمان و دولت این کشور را منحل اعلام کرد و از تصمیم به تشکیل یک کمیته ریاست جمهوری تا زمان برگزاری انتخابات جدید خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، ˈخلیفه حفترˈ، فرمانده پیشین نیروی زمینی لیبی که یکی از فرماندهان انقلاب این کشور در سال 2011 بود، گفت: فرماندهی ملی ارتش لیبی در شرف اعلام یک اقدام برای نقشه راه جدید کشور است.

وی افزود: ما با احزاب و گروه های مختلف در مورد این نقشه راه گفت و گو خواهیم کرد.

***

سهم ایران از تجارت جهانی طلا چقدر است؟

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر و نقره گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته، سهم ایران از تجارت جهانی طلا تا سال 1395 به 2 میلیارد دلار خواهد رسید.

به گزارش مهر عبادالله محمدولی در حاشیه آغاز به کار نمایشگاه طلا، جواهر، نقره در جمع خبرنگاران گفت: هم اکنون سهم ایران در تجارت جهانی طلا بسیار ناچیز است اما با برنامه ریزی های صورت گرفته و برداشتن بخشی از تحریم های بین المللی علیه ایران، قصد داریم تا سال 95 این سهم را به دو میلیارد دلار برسانیم.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر و نقره افزود: در مجموع تجارت جهانی طلا 1000 میلیارد دلار است که ایران سهم ناچیزی از آن دارد، ضمن اینکه با رسیدن به این رقم از سهم ایران از تجارت جهانی طلا، میزان اشتغالزایی مستقیم نیز به 350 هزار نفر خواهد رسید، این در حالی است که هم اکنون 130 هزار نفر به صورت مستقیم در این رشته فعالیت می کنند.

وی تصریح کرد: میزان به کارگیری تکنولوژی روز دنیا و دانش فنی در ساخت مصنوعات طلا و جواهر در حال حاضر با سالهای قبل قابل مقایسه نیست و کم کم پای تکنولوژی های روز دنیا به این هنر- صنعت باز خواهد شد.

به گفته محمدولی، بازار هدف صادراتی ایران روسیه، کشورهای خلیج فارس و بلوک شرق هستند که البته در آینده این بازارها گسترش خواهند یافت.

***

یونسی:ترس از تنوع قومی نشانه بی‌دانشی است

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام با انتقاد از برخی افراد که تنوع قومی را تهدیدی برای ملیت عنوان می کنند، گفت: هراس اینگونه افراد ناشی از بی اطلاعی و و بی دانشی است.

به گزارش ایرنا، جت الاسلام والمسلمین علی یونسی روز جمعه در سلسله همایش های «دولت ها و سلسله های محلی ایران» در مرکز دایره المعارف اسلامی به تبیین سلسله کارکیاییان که در شمال ایران زیست می کردند پرداخت و نقش اقوام و قومیت ها در ایران را تحلیل و بررسی کرد.

وی درباره شمال ایران و نحوه مبارزه در این منطقه از کشور گفت: این منطقه جغرافیایی به دلیل استحکامات طبیعی نوعی دژ تسخیر ناپذیر و کوتاه کننده دست مستکبران محسوب می شد.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام خاطر نشان کرد: منطقه شمال ایران از ابتدا به عنوان پناهگاهی برای جنبش های علوی، فاطمی و نهضتهای استقلال طلبانه بود که سرانجام تمامی این جنبش ها به نتیجه نشست و ایران را مستقل کرد.

یونسی به سیاست آل بویه اشاره کرد و گفت: سیاست این سلسله در خصوص بردباری مذهبی و اجتماعی مهم بود ؛ سیاستی که برای هر دولتی که خواهان رشد وتعالی و توسعه وبقا باشد ، مهم است و می تواند با این سیاست همه تنوعات قومی را در استخدام بگیرد.

وی اضافه کرد: مهمترین سیاست آل بویه بر این محور بود که سعی داشت با وجود شیعه بودن بین اهل سنت و شیعه زندگی مسالمت جویانه اجتماعی بر قرار کند و با تدبیر لازم وحدت در میان شیعه و سنی را حفظ کرد.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام یادآور شد: در دوران آل بویه تفکر شیعی وجود داشت و آنگونه عمل می شد،اما در حکومت اسلامی عمل می کردند و این فراتر از مذهب بود.

یونسی تصریح کرد: در آن دوران بر حفظ امنیت مردم توجه می کردند و با نزاع ها و آشوب ها برخورد می شد و حتی افراد تحریک کننده و خطاکار تبعید و مجازات می شدند.

به گفته وی در آن دوران برای جذب نیرو ملاک های ملیت ایرانی و داشتن دانش در اولویت بود و در پست های مهم از این افرد بهره می بردند.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام اظهار داشت: آل بویه در شکل دادن تمدن اسلامی- ایرانی بیشترین سهم را داشت و این سلسله به این فرهنگ قوام بخشید.

یونسی با یادآوری این که در آن دوران برای حفظ انسجام لعن خلفا را منع کرده بودند، گفت: امروز هم از سوی رهبر معظم انقلاب، مراجع و علما و فقها به این موضوع تاکید شده و شاهدیم که توهین به ارزشهای اهل سنت از سوی بزرگان تحریم شده ست.

وی اضافه کرد: ما کشوری بزرگ با فرقه ها و تنوع قومی و مذهبی هستیم و باید از حکومت یک گروه و فرقه بر همه پرهیز کنیم.

دستیارویژه رییس جمهوری در امور اقوام خاطر نشان کرد باید ثابت کنیم مشترکات ما همچون قانون اساسی، ارزشهای مشترک دینی و ملی و اسلامی، حکومت می کند این ظرفیت های تاریخی حکومت های ایرانی وشیعی است که تاکنون داشته ایم و به آن عمل شده است.

یونسی با انتقاد از برخی رفتارها که در دوران صفویه نسبت به قومیت ها انجام گرفت، گفت: سالهایی این رفتارها مغایر آن رویکرد اصلی بوده است اما در دورانی دیگر شاه عباس اقلیت ها را در ایران اسکان داد و اقلیت ها را تهدید نمی دانست بلکه آنها را برای کشور لازم می دید.

وی اضافه کرد: ما امروز بیش از 100هزار نفر گرجی ( اهل گرجستان) وبه غیر از آن ارامنه داریم که این از سوی توجه کنندگان به اقلیت ها فرصت و ظرفیت برای کشور تلقی شده ست.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام با انتقاد از نگاههای بدبینانه و انحصار گرایانه نسبت به اقوام گفت: متاسفانه نگاههای بدبینانه و انحصار گرایانه که هرقیدی را برنمی تابند و هر تنوعی را نگران کننده عنوان می کنند و به هر ابتکار با تردید و تهدید می نگرند وجود دارد.

یونسی در ادامه به تاریخ توجه به قومیت ها در ایران اشاره کرد و اظهار داشت: ملت ما فرهیخته و با سابقه درخشان است که در قرن های متمادی حکومت با تنوع قومی را تجربه داشته و نباید نگاههای حاکی از ترس رشد یابد.

وی همچنین از برخی نگاههای ترس آلود نسبت به قومیت ها انتقاد کرد وگفت: برخی از افراد اگر نامی از قوم کرد، بلوچ، لر، گیلک و ... برده شود فورا نگران می شوند و در صحبت ها از تهدید شدن ملیت، تجزیه شدن کشور، و نابودی ادبیات فارسی سخن می گویند که رفتارشان ناشی از بی اطلاعی است.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام ادامه داد: ترس درونی این افرد نسبت به قومیت ها ناشی از بی دانشی آنهاست و هر کجا که ترسی پدید می آید نشات گرفته از توهم می شود و این توهمات نشانه نداشتن علم است.

یونسی به گذشته پر افتخار فرهنگی ایران اشاره کرد و گفت: ما ایرانی سربلند با هویت مستقل و مبانی پایدار را داریم ودلیلی برای ترس از تنوع قومی وجود ندارد.

وی تاکید کرد تنوع قومی از جلوه های وحدت ملی است که علتی برای ترس از آن وجود ندارد.

به گفته این مقام مسئول در امور اقوام این سلسله نشست های علمی برای تبیین اقوام در سرزمین ایران با حضور پژوهشگران و تاریخ شناسان ادامه می یابد.

این همایش علمی به همت مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی کشور با همکاری نهاد ریاست جمهوری و دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام، مذاهب و اقلیت های دینی برگزار شد که در آن اساتید به ارائه مقاله و بحث و بررسی دوره کارکیاییان پرداختند.

***

واکنش نهاوندیان به استعفای جهانگیری و جابجایی نوبخت

به گزارش جماران به نقل از باشگاه خبرنگاران، محمد نهاوندیان در پاسخ به سوالی مبنی براینکه گفته می‌شود آقای جهانگیری قصد دارد استعفا دهد و همچنین گفته می‌شود آقای نوبخت جایگزین آقای جهانگیری خواهد شد آیا این موضوع صحت دارد یا خیر گفت: شما خیلی وقت خودتان را با این شایعات بی‌اساس تلف نکنید.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور تاکید کرد: شما به این حرف‌ها فقط لبخند بزنید این در حالی است محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت نیز چندی پیش در پاسخ به سوالی در این راستا گفته بود که استعفای اسحاق جهانگیری صحت ندارد.

وی هم چنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا موضوع جایگزینی محمدعلی نجفی با شما نیز صحت دارد یا خیر گفت: این موضوع صحت ندارد.

***

آلیا: کودک کار رسمی نداریم

یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه کار کودکان در کشور ما محدود و مقطعی است، گفت: پدیده‌ای به نام کودک کار به شکل رسمی و تایید شده در کشور ما وجود ندارد.

به گزارش جماران، "فاطمه آلیا"، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه امسال در بودجه مبلغی برای حمایت از کودکان کار و خیابان در نظر گرفته نشده است، گفت: ما موافق کار کودکان نیستیم و فرهنگ کار کودک در کشور ما وجود ندارد بنا بر این بودجه‌ای برای این مساله در نظر گرفته نشده است.

وی افزود: کمیته امداد امام خمینی، آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی و شهرداری باید برای جلوگیری از گسترش این مسئله فعالیت کنند و فعالیت آن‌ها باید بر پایهٔ مهارت آموزی باشد تا افراد بتوانند ضمن تحصیل کار کنند. همچنین بهزیستی و یا شهرداری می‌توانند با اختصاص یارانه به کودکان بی‌بضاعت از خروج آن‌ها از چرخه تحصیل جلوگیری کنند.

آلیا در پاسخ به این سوال که «آیا بهبود وضعیت اقتصادی کشور می‌تواند تاثیری بر کاهش کار کودکان داشته باشد؟» گفت: هر چند که رونق اقتصادی سبب ایجاد رفاه نسبی در خانواده‌ها می‌شود اما به دلیل آنکه بیشتر این کودکان بی‌سرپرست هستند رونق اقتصادی نقش کمی در این مسئله دارد.

وی در مورد اینکه چرا آمار رسمی در این زمینه گرفته نمی‌شود تا ابعاد و مختصات حقیقی پدیدهٔ کودک کار در کشور مشخص شود؛ گفت: پدیده‌ای به نام کودک کار به شکل رسمی و تایید شده در کشور ما وجود ندارد. به همین دلیل نیز آمارهای رسمی در این زمینه وجود ندارد. این پدیده در کشور ما بسیار محدود و مقطعی است برای نمونه در برخی از روستا‌ها کودکان در تابستان که به مدرسه نمی‌روند به والدین خود درکشاورزی کمک می‌کنند که نمی‌توان از این مساله به عنوان کودک کار اسم برد.

این نماینده مجلس افزود: در کشور ما به دلیل وجود بنیان‌های قوی خانواده دغدغه گسترش این مسئله وجود ندارد و این معضل بیشتر برای کشورهایی است که خانواده در آن‌ها نقش خودرا از دست داده و یا خانواده تک والدی رواج دارد. اما به هر حال شهرداری‌ها در بحث متکدیان و خیابان گردان می‌توانند رقم یا عددی در این زمینه داشته باشند. همین طور امکان دارد در میان برخی از این کودکان کسانی باشند که در تبادل موادمخدر نیز نقش داشته باشند بنابراین نیروی انتظامی نیز می‌تواند در مورد این مسئله آماری داشته باشد.

***

نجات 16 زندانی از اعدام با حفظ قرآن

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: حفظ قرآن کریم موجب رهایی 16 زندانی از حکم اعدام شد.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام رضا صادقی اظهار کرد: 16 نفر از زندانیان زندان مرکزی اصفهان که محکوم به اعدام بودند، به دلیل حفظ قرآن بخشیده شدند.

وی تصریح کرد: اداره اوقاف ناحیه یک شهرستان اصفهان اقدام به برگزاری محفل انس با قرآن کریم در زندان مرکزی اصفهان نموده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان ادامه داد: مراسم آزاد سازی این زندانیان به مناسبت گرامیداشت ایام الله دهه فجر در زندان مرکزی با حضور رئیس زندان و دو هزار زندانی برگزار شد.

وی افزود: این مراسم با نوای دلنشین قاری بین المللی محمدرضا حق شناس با شکوه هرچه تمامتر برگزار شد و در حاشیه این مراسم حکم اعدام 16 نفر از زندانیان لغو و به حکم حبس ابد، تغییر یافت.

وی بیان کرد: 5 نفر از این افراد را بانوان و مابقی آقایانی بودند که توانسته بودند با حضور در طرح ملی حافظان قرآن کریم، مبادرت به حفظ پنج جزء از قرآن کریم و بیشتر نمایند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: حکم یکی از این زندانیان به 15 سال حبس تغییر یافت.

وی متذکر شد: طبق بخش نامه موجود در این حوزه، زندانیانی که مبادرت به حفظ قرآن نمایند در صورت بررسی کارشناسان، به حکم آنان تخفیف داده خواهد شد و می‌توانند از مجازات‌های سنگین همچون اعدام، حبس ابد رهایی یابند.

***

تاخیر 6 ساعته پرواز تهران - کرمان

تاخیر شش ساعته پرواز امروز صبح شرکت هواپیمایی ماهان از تهران به مقصد کرمان که حامل تعدادی از خبرنگاران، عکاسان ورزشی و حدود 50 نفر از هواداران تیم تراکتورسازی نیز بود، مسافران را کلافه کرد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، پرواز شماره 1957 تهران - کرمان متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان بود که قرار بود ساعت هفت صبح تهران را به مقصد کرمان ترک کند ، پس از شش ساعت و 15 تاخیر صورت گرفت.

خبرنگاران و عکاسان ورزشی و حدود 50 نفر از هواردان تیم تراکتورسازی برای دیدار عصر امروز تراکتور سازی و مس کرمان در جام حذفی باشگاههای کشور عازم کرمان بودند.

مسوولان شرکت هواپیمایی ماهان علت تاخیر در انجام دادن این پرواز را ، تاخیر درپرواز جده به تهران عنوان کردند.

بازی دو تیم تراکتورسازی تبریز و مس کرمان در فینال جام حذفی باشگاههای کشور ساعت 16 و 10 دقیقه امروز (جمعه) در ورزشگاه شهید باهنر کرمان برگزار خواهد شد.

هواداران تیم تراکتورسازی تبریز با لباس های قرمز و صورت های متحدالشکل و با داشتن دست نوشته ها و بنرهایی در فرودگاه بودند که تاخیربیش از شش ساعته و سرگردانی، موجب جلب توجه آنان در فرودگاه مهرآباد شده بود.

هوادران این تیم در فرودگاه مهرآباد تهران و در سالن ترانزیت سرود قهرمانی هم خواندند.

برخی از آنان اعتقاد داشتند تاخیر این پرواز عمدی بوده تا هواداران تیم تراکتورسازی تبریز به موقع به کرمان نرسند.

***

محسن رضایی در شبکه دو: کشور نیاز به آرامش دارد،نباید به اقوام ایرانی اهانت شود

رضایی در خصوص اهانت به اقوام ایرانی گفت: نباید به اقوام ایرانی اهانت شود. آنها اساس و رکن کشور هستند. وقتی در رسانه ها به یک قوم اهانت می شود اظطراب پیش می آید و کشور ما به آرامش و همکاری نیاز دارد. از رسانه ها خواهش می کنم که به اقوام ایرانی و مردم بهای لازم را بدهند و اقوام ایرانی از ترک، کرد، عرب ،بلوچ، آذری و بختیاری سابقه تاریخی قوی دارند و هرچه فرهنگ و تمدن را بیشتر برجسته کنیم شورو نشاط به وجود می آید.

وی اظهار داشت: یک بار برای همیشه باید تصمیم بگیریم اختلافات سیاسی را در صحنه سیاست گذاشته و در اقتصاد با هم یکی شویم چرا که اقتصاد ربطی به چپ و راست ندارد و وقتی می خواهیم ماشینی را مدرن کنیم باید همه توانایی هایمان را روی هم بگذاریم. یک عده منتظرند که این دولت به مشکل بر بخورد و بعد بگویند دیدید گفتیم نمی توانند یا دولت بگوید ما باید گارد بگیریم و نباید این ها که رفتند داخل بیایند و باید شروع به سرکوب آنها کنیم و بگوییم کشور را خراب کردند. این گونه نمی شود. من می گویم باید در اقتصاد همه توانایی ها را بسیج کنیم.

***

برف،سازمان ملل را تعطیل کرد

سخنگوی بان کی مون اعلام کرد که مسئولین سازمان ملل به دلیل بارش برف سنگین و سرمای شدید از کنارکنان این نهاد بین المللی خواستند که محل کار خود را ترک کرده و به منازلشان بازگردند.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا مارتین نسیرکی درنشست خبری امروز پس از گزارش کوتاهی از اخبار عمده روز اعلام کرد که گرچه سازمان ملل به فعالیت های روزانه خود طبق برنامه های از پیش تنظیم شده ادامه خواهد داد اما بدلیل وخامت هوا مسئولین از کارکنان این سازمان خواسته اند، به فعالیت های اداری خود برای امروز پایان دهند.

به گفته سخنگوی دبیر کل سازمان ملل جلسات صبح امروز این نهاد بین المللی برگزار شد اما به دلیل بدی آب و هوا و مشکل در سیستم حمل و نقل، برنامه های آن درعصر لغو شده است.

***

دولت ایتالیا سقوط کرد

رسانه های خبری اعلام کردند که دولت ائتلافی ˈانریکو لتاˈ در پی درخواست ˈمتئو رنزیˈ رهبر حزب حاکم ایتالیا برای تشکیل دولت جدید، سقوط کرد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، ˈمتئو رنتزیˈ رهبر 39 ساله حزب چپ گرای میانه دمکرات ها بعد از ظهر امروز در نشستی حزبی خواستار تشکیل دولتی جدید با توان تصویب اصلاحات اساسی و اصلی تا سال 2018 شد.

وی ضمن تشکر از عملکرد دولت لتا گفت: من از انریکو لتا بخاطر عملکرد قابل توجه و خدماتی که به کشور کرده است تشکر می کنم. هم اکنون نیاز به مرحله جدیدی برای تصویب اصلاحات اساسی و تشکیل یک دولت جدید است.

رنزی، درخواست اصلاحات انتخاباتی و اقتصادی کرد که اکثریت حزب دموکراتیک با آن موافقت کردند و به این ترتیب نخست وزیر در بیانیه ای اعلام کرده است که فردا استعفای خود را تقدیم رییس جمهوری می کند.

پس از پذیرش استعفای او جورجیو ناپولیتانو رییس جمهوری برای تشکیل دولت ائتلافی به رهبر حزب دموکراتیک ماموریت خواهد داد.

دولت کنونی ایتالیا با ائتلاف احزاب چپ میانه و راست میانه تشکیل شده بود اما دولت از همان ابتدای تشکیلش، وضعیت شکننده ای داشت.

عمر دولت پیشین، به نخست وزیری ماریو مونتی نیز تنها ١٣ ماه دوام داشت.

ایتالیا به دنبال آغاز بحران مالی جهانی و بحران حوزه یورو از سال ٢٠٠٨- ٢٠٠٩ شرایط دشواری داشته است و با بیکاری، بدهی دولتی بالا و انقباض اقتصادی روبرو بوده است.

***

ژنو 2 به بن بست خورد

شبکه تلویزیونی فرانس 24 گزارش داد:‌ با توجه به اظهارات ابراهیمی در نشست خبری، گفتگوهای ژنو دو عملا با بن بست مواجه شده است.

به گزارش جماران به نقل از واحد مرکزی خبر، فرانس 24 همچنین می نویسد: کارنامه مذاکرات ژنو دو پس از سه روز گفتگو بین مخالفان سوری و نمایندگان دمشق بسیار ضعیف است. هیچ پیشرفت قابل توجهی در این مذاکرات به دست نیامده است. به گفته اخضر ابراهیمی حضور نمایندگان آمریکا و روسیه در ژنو ممکن است تغییری در روند گفتگو ها پدید بیاورد.

مجری از آرمل شاریه کارشناس مسایل بین المللی در ژنو سوال کرد: حضور آمریکایی ها و روس ها در ژنو چه تغییراتی را در روند گفتگوها ایجاد خواهد کرد؟ شاریه گفت: با توجه به روند تحولات باید گفت، هیچ چیز مشخص نیست. چرا که نشست مطبوعاتی اخضر ابراهیمی از بی نتیجه بودن مذاکرات حکایت داشت. هیچ برنامه ریزی برای گفتگوهای روزهای آینده ارائه نشده است و معلوم نیست که گفتگوها ادامه داشته باشد. واقعیت این است که مذاکرات ژنو دو به طور قابل ملاحظه ای با بن بست مواجه شده است. نمایندگان روسیه و آمریکا تلاش می کنند طرف های مذاکره کننده سوری را به هر وسیله ای برای ادامه گفتگو ها تحت فشار قرار بدهند.

مجری گفت: این مذاکرات به نفع چه کسی تمام می شود؟

شاریه پاسخ داد : این مذاکرات تاکنون به نفع رژیم سوریه تمام شده است. چرا که نمایندگان اعزامی از دمشق اتفاق نظر دارند و با یکدیگر متحدند. از طرف دیگر باید گفت که در بعد رسانه ای نیز روند مذاکرات به نفع دمشق بوده است. مادامی که صحبتی از انتقال دمکراتیک حکومت سخنی به میان نیاید، رژیم سوریه چیزی از دست نخواهد داد. دمشق در بعد نظامی در نبردها موفق بوده است. اما اوضاع برای مخالفان بسیار پیچیده است. مخالفان سوری متحد نیستند. ناکامی در مذاکرات نمایندگان مخالف را عصبی تر می کند و تنش ها و تفرقه در اردوگاه نمایندگان مخالفان سوری تشدید می شود.

***

بنزین «یورو ۴» از روز شنبه عرضه می شود

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از عرضه بنزین یورو ۴ در جایگاه‌های سوخت خبر داد.

به گزارش جماران، معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفت: تمامی جایگاه‌های توزیع سوخت از روز شنبه مورخه 26 بهمن ماه جاری بنزین یورو 4 را عرضه می‌کنند.

وی افزود: البته این نوع بنزین، برطرف کننده کامل آلودگی هوا نخواهد بود اما گام بسیار مهمی است که در مسیر کاهش دامنه آلودگی‌ هوای استان‌‌های کشور برداشته شده است و از روز شنبه تمامی جایگاه‌های توزیع سوخت حاوی بنزین یورو 4 می‌شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد:طرح عرضه بنزین یورو 4 در تمامی نقاط کشور عملیاتی خواهد شد و این امر سیاست دولت است که امیدواریم موانع اجرایی آن برطرف شود.

***

احضار کاردار بحرین به وزارت امور خارجه

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: در پی اظهارات سخیف وزیر خارجه بحرین ، کاردار این کشور در تهران امروز به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به وی ابلاغ شد .

به گزارش مهر، مرضیه افخم اضافه کرد این گونه اظهارات نشان از سردرگمی مسئولین بحرینی در مواجهه با مطالبات مشروع مردم مظلوم بحرین دارد و طی احضار کاردار از سوی رئیس اداره خلیج فارس به ایشان خاطرنشان شد دولت بحرین به جای اتکا به نیروهای خارجی و رو آوردن به رویکردهای امنیتی و طایفه گرایانه، خواسته های مردم کشورش را محقق سازد.

***

دولت و پارلمان لیبی منحل شد

فرمانده سابق نیروی زمینی ارتش لیبی پارلمان و دولت این کشور را منحل اعلام کرد و از تصمیم به تشکیل یک کمیته ریاست جمهوری تا زمان برگزاری انتخابات جدید خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، ˈخلیفه حفترˈ، فرمانده پیشین نیروی زمینی لیبی که یکی از فرماندهان انقلاب این کشور در سال 2011 بود، گفت: فرماندهی ملی ارتش لیبی در شرف اعلام یک اقدام برای نقشه راه جدید کشور است.

وی افزود: ما با احزاب و گروه های مختلف در مورد این نقشه راه گفت و گو خواهیم کرد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.