رئیس‌جمهور در اهواز گفت: یکی از فشارهایی که می‌تواند جامعه را از نظر روحی تضعیف کند و دولتمردان به راه نادرست هدایت کند، فشار مطالبات است.

به گزارش جماران به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی در دومین برنامه سفر استانی خود به خوزستان لحظاتی پیش در جمع فرهنگیان، دانشگاهیان و نخبگان خوزستان حضور یافت و سخنرانی خود را آغاز کرد.

وی در این دیدار ضمن تبریک میلاد پیامبر اسلام، امام جعفر صادق (ع) و هفته وحدت اظهار کرد: حضور در جمع نخبگان استانی به منظور استفاده کردن و بهره بردن از نظرات نخبگان بوده که در حال حاضر به این هدف نائل شدم.

رئیس جمهور با بیان اینکه نکات بسیار مهمی از زبان نمایندگان بخش‌های مختلف جامعه بیان شد، تاکید کرد: این جلسه فرهنگیان، دانشگاهیان و نخبگان است و مقصود از کلمه نخبه فقط کسانی نیستند که سمت علمی و یا مدارک علمی دارند.

همه صاحبان فکر، اندیشه و تجربه نخبگان جامعه هستند

وی با بیان اینکه همه صاحبان فکر ، اندیشه و تجربه نخبگان جامعه هستند تصریح کرد: یک رئیس عشیره یا قبیله ممکن است به ظاهر از لحاظ سیاسی و علمی جایگاهی نداشته باشد اما این رئیس فردی باتجربه و صاحب‌نظر در مسائل اجتمالی و محیطی خود می‌تواند باشد که از نظر ما این فرد نخبه است.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه یک ورزشکار، پیشکسوت یا فردی که سابقه جهاد، دفاع و مبارزه با دشمن دارد حتی اگر سمتی در بخش نظامی نداشته باشد و فاقد مدرک دانشگاهی باشد اما از نظر ما نخبه است، خاطرنشان کرد: هر کس می‌داند، می‌تواند و می‌خواهد او نخبه است، همه آن‌هایی که در جامعه ما دارای توانمندی ویژه برای شناخت و درک مسائل، دریافت داده‌ها، تحلیل، بررسی و حل و فصل مسائل هستند از نظر ما نخبه هستند.

کسی است که در جامعه ما دارای احترام خاص و ویژه باشد

رئیس‌جمهور افزود: بنابراین نخبه کسی است که در جامعه ما دارای احترام خاص و ویژه باشد، کسی که قدرت تجمیع، تعدیل و قدرت تبیین نظرات خاص و مطالبات به حق جامعه را داشته باشد، نخبه است.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های که در راستای سفر به استان خوزستان صورت گرفته است، گفت: پس از بررسی این مسائل و مشکلات استان لیست شدند، پیش از این نیز در جمع نمایندگان استان هر کدام در حوزه انتخابیه خود بیان شده و به صورت مکتوب ارائه شده‌اند که در حال حاضر در دست پیگیری هستند.

وی تاکید کرد: اما در این میان اولویت‌بندی مسائل و مشکلات مهم است، اینکه با امکانات موجود از کدام مشکل شروع کنیم، اهمیت دارد.

نخبگان بهترین واسطه بین مردم و دولتمردان هستند

رئیس‌جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه نخبگان بهترین واسطه بین مردم و دولتمردان هستند، اظهار کرد: نخبگان جامعه باید بتوانند مطالبات و نیازمندی مردم را در هر موضوعی جمع‌بندی و ارائه کنند.

وی گفت: نخبگان می‌توانند تعبیر کنند و با مردم سخن بگویند اینجاست که جای سازمان‌های مردم‌نهاد روشن می‌شود، اینجاست که تشکل‌های صنفی جایگاه‌شان مشخص می‌شود، از آغاز دولت گفته‌ایم که تشکل‌های صنفی بهترین یاری کننده دولت هستند. یکی از فشارهایی که می‌تواند جامعه را از نظر روحی تضعیف کند و دولتمردان به راه نادرست هدایت کند، فشار مطالبات است.

پروژه‌ها را زخمی کرده‌ایم/ نیاز 400 هزار میلیارد تومانی برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام

حجت‌الاسلام روحانی افزود: گاهی اوقات فشار دستگاه‌ها برای اینکه کدام پروژه در اولویت قرار گیرد و یا کلنگ‌زنی همزمان چند پروژه سبب شده تاکنون پروژه‌های نیمه‌تمام ما 400 هزار میلیارد تومان نیاز داشته باشد تا به اتمام برسد، همه پروژه‌ها را زخمی کرده‌ایم و کلنگ زدیم به جای اینکه یک نقطه را اولویت قرار دهیم.

وی بیان کرد: ما باید پروژه‌ها و خواست‌های مردم را تعدیل کنیم، این کار بزرگان، نخبگان و فرهنگیان است، آن‌ها می‌توانند مطالبات اولویت‌دار به حق مردم را تبیین کنند.

رئیس جمهور افزود: نخبگان باید متحد دولت باشند و هم منتقد در جامعه باشند، هیچ کس در این جامعه نمی‌تواند ادعا کند که نظراتی هیچ نقصی ندارد، همه ما خطا می‌کنیم و ازین رو خردجمعی می‌تواند ما را نجات دهد.

دستور روحانی برای بررسی وضعیت سد گتوند/ نگرانی‌ها را رفع خواهیم کرد

وی تاکید کرد: نخبگان می‌توانند واسط خوبی میان ما باشند، این نخبگان هستند که می‌توانند دولت را یاری کنند، اگر اظهار نظرها آزاد بود امروز مشکلی به نام سد گتوند نداشتیم.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: در همین جا اعلام می‌کنم در دولت به مسئولان دستور خواهم داد مسئله گتوند را به دقت مورد بررسی قرار دهند ولی اکنون هیچ قضاوت و پیش‌داوری ندارم، آنچه در ارتباط با گتوند شنیدم صحیح بود، گتوندی که می‌توانست مایه امید باشد مایع نگرانی شده است و باید ببینیم که چرا این کار صورت گرفته است.

روحانی خاطرنشان کرد: بنده به برخی از عزیزان پیش از این نیز گفته بودم همه مسئولان همچنان بررسی کنند تا دولت گزارشی را به مردم ارائه دهد و این وعده را می‌‌دهیم که این نگرانی‌ها را رفع خواهیم کرد.

قاضی وجدان عمومی ملت ایران است

وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه صاحب این کشور مردم هستند و دولت کارگزار مردم است، اظهار کرد: مردم با رای خود ما را بر سر کار آوردند، بنده افتخار می‌کنم که در دولت مشکلات، کارآمدی‌ها و ناکارآمدی‌ها را به مردم گزارش دهم، اگر مردم به ما بگویند کارمان درست است بدون شک کارمان درست بوده و اگر بگویند کارمان نادرست است باید آن را بپذیریم، قاضی وجدان عمومی ملت ایران است.

حجت‌الاسلام روحانی تاکید کرد: نخبگان و تشکل‌های مردمی و تمامی مسئولان دولتی استانی و ملی باید با نخبگان جامعه در تماس باشند، فکر نکنند چون ما مسئولان بهتر می‌فهمیم باید از افراد باتجربه استفاده کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه سابقه تمدن استان خوزستان به قبل از میلاد برمی‌گردد، تصریح کرد: آثار موجود گواه و شاهد این موضوع است و برای توسعه این استان نیاز به حرکت و تلاش بیشتری است.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: دولت خود را موظف می‌داند به هر استانی با توجه به توانی که آن استان دارد و با کمک نخبگان خدمات ارائه دهد.

وی با اشاره به مزیت‌های و پتانسیل موجود در استان خوزستان گفت: باید از زمین‌های حاصلخیز استان و منابع آبی و سدها بهترین بهره‌برداری و استفاده را کرد، باید آب پشت سدها را به زمین‌های استان برسانیم، همه درختان و همه زراعت سر از خاک درآوردند و با ما سخن بگویند، این سرزمین سبز خوزستان است.

تامین منابع مالی احیای 550 هزار هکتار زمین‌های کشاورزی خوزستان از صندوق توسعه ملی

رئیس جمهور در ادامه سخنانش با تاکید بر تامین منابع مالی برای توسعه کشاورزی استان اظهار کرد: تا پایان امسال از صندوق توسعه ملی، منابع مالی برای احیای 550 هزار هکتار زمین‌های کشاورزی استان خوزستان و طرح مقام معظم رهبری تامین می‌شود.

حجت‌الاسلام روحانی تاکید کرد: تامین منابع ظرف 3 سال و آب مورد نیاز برای کشت زمین‌ها فراهم و زمین‌ها نیز آماده کشاورزی می‌شوند.

وی با بیان اینکه احیای طرح توسعه کشاورزی کمک بسیار بزرگی برای توسعه و شکوفایی استان است، گفت: دولت در این راستا تمام همت خود را به کار می‌گیرد.

تامین آب شرب اهواز تا هفته آینده

حجت‌الاسلام روحانی همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای تامین آب شرب مردم شهرستان اهواز اظهار کرد: دلمان می‌خواست این هفته آب را به اهواز بیاوریم اما با توجه به مسائل و مشکلات موجود آب شرب کلانشهر اهواز هفته آینده تامین می‌شود و مردم می‌توانند از آب با کیفیت استفاده کنند.

رئیس جمهور افزود: طرح تامین آب در کل استان و به‌ویژه برای شهرهای آبادان، خرمشهر را نیز دنبال می‌کنیم.

برای احیای کارون برنامه‌ریزی‌های مدونی انجام شده است

حجت‌الاسلام روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات رودخانه کارون اشاره کرد و گفت: کارون مسئله مهم ما است، کارون زیبایی خوزستان و امید این استان است، کارون نه تنها جاذبه توریستی بلکه منبع حیات برای مردم استان بوده که برای احیای آن برنامه‌ریزی‌های مدونی انجام شده است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته به منظور انتقال آب از سرشاخه‌های کارون تاکید کرد: براساس تصمیمات شورای آب، آبی که از سرشاخه‌های کاروان استفاده می‌شود تنها برای آشامیدن است که این موضوع نگرانی کارون را حل می‌کند.

رئیس جمهور رفع آلاینده‌ها از کارون را از دیگر برنامه‌های دولت برشمرد و افزود: در این بخش نیازمندی‌ها بررسی شده و منابع ریالی و ارزی فاضلاب استان در سال 93 تامین می‌شود.

قول استاندار خوزستان برای حل مسئله آلایندگی رودخانه کارون به رئیس جمهور

حجت‌الاسلام روحانی گفت: استاندار خوزستان قول داده در صورت تامین اعتبار مسئله آلایندگی رودخانه کارون حل شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به دبگر طرح‌های دولت برای توسعه خوزستان اشاره و خاطرنشان کرد: تکمیل آزادراه بندر امام به تهران و تامین منابع این طرح از صندوق توسعه ملی جزو برنامه‌های دولت است.

منطقه آزاد آبادان و خرمشهر در دولت مورد بررسی است

رئیس جمهور در ارتباط با توسعه آبادان و خرمشهر گفت: منطقه آزاد آبادان و خرمشهر در دولت و شورای امنیت ملی مورد بررسی است، همین‌جا اعلام می‌کنم کل آبادان و خرمشهر منطقه آزاد است.

حجت‌الاسلام روحانی همچنین با اشاره به اهمیت اروند و پاکسازی این رودخانه گفت: در مذاکرات انجام شده با نخست‌وزیر عراق یک سوم بحث ما در ارتباط با پاکسازی اروند بوده است.

وی تاکید کرد: پاکسازی و لایروبی اروند و احیای آن تاثیر مثبتی برای استان و کل کشور دارد.

مذاکره با کشور‌های منطقه برای حل مسئله ریزگرد‌ها

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله ریزگردها اشاره کرد و گفت: ریزگردهای از بحث‌های مهم ماست که در این بخش پیگیر برنامه‌هایی برای رفع این معضل هستیم، البته مسئله ریزگردها با همکاری سایر کشورهای منطقه باید حل شود، در این راستا برای رسیدن به نتیجه مطلوب با سایر کشورها مذاکره می‌کنیم.

وی خواستار کمک از سوی بزرگان، اساتید و نخبگان استان در مسئله ریزگرد‌ها شد و اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع همگان باید دست در دست هم دهیم و این معضل را رفع کنیم.

16 آذر امسال نشان داد شرایط دانشگاه‌ها تغییر یافته است/ سیاست داخلی از سیاست خارجیسخت‌تر است

حجت‌الاسلام روحانی همچنین با اشاره به سخنان نماینده جامعه دانشگاهیان استان در این دیدار عنوان کرد: اینکه محیط دانشگاه‌ها باید آزاد باشد مورد تاکید ماست، 16 آذرماه امسال نمایه خوبی بود که نشان داده شد شرایط دانشگاه‌ها تغییر یافته است.

وی تاکید کرد: اما باید بدانید سیاست داخلی از سیاست خارجی با همه پیچیدگی‌هایش سخت‌تر است.

به تمام وعده‌ها پایبندم/ با سدی مواجه شوم به مردم خواهم گفت

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت مسیر خود را ادامه می‌دهد، گفت: هر آنچه به مردم قول داده‌ایم عمل می‌کنیم، به تمام وعده‌ها و قول‌هایم پایبند هستم و اگر با سدی مواجه شوم به مردم خواهم گفت و از مردم کمک خواهم گرفت.

حجت‌الاسلام روحانی با تاکید بر اینکه قدرت ملت قدرتی بوده که بسیار تعیین کننده و تاثیرگذار و عمل کننده است، افزود: اگر دست به دست هم دهیم و متحد باشیم مسائل و مشکلات را به راحتی می‌توانیم رفع کنیم، فقط باید تصمیم بگیریم و با آشتی و صلح همه در کنار هم قرار گیریم.

خط‌کشی‌های موجود سیاسی را قبول ندارم/ عدم استفاده افراد شایسته به دلیل سوابق سیاسی خیانت به مردم است

وی تصریح کرد: خط‌کشی‌های موجود سیاسی و قومی را قبول ندارم، مبادا روزی در استان از شایسته‌ای به دلیل سوابق سیاسی و وابستگی‌های قومی استفاده نکنیم که این موضوع خیانت به ملت و ظلم به مردم است.

حجت‌الاسلام روحانی تاکید کرد: اگر کسی به اندازه یک هزارم میلیمتر بین عرب، لر، بختیاری، فارس و دیگران به خاطر قومیت فاصله بگذارد و ترجیحی و یا امتیاز دهد در پیشگاه خداوند و ملت ایران مسئول است.

ضرورت ایجاد فرصت برابری برای زنان و مردان در مسائل اجتماعی

رئیس جمهور همچنین در ارتباط با مسئله جنسیت و تفاوت بین زنان و مردان که موضوع مورد بحث نماینده فرهیختگان استان بود، اظهار کرد: مرد و زن در جایی که شایسته‌سالاری است تفاوتی ندارند، چرا نباید به زنان فرصت دهیم، زن‌ها نشان‌اند در کنکور، دانشگاه جلو هستند و در تحقیقات دانشگاهی در تربیت فرزندان، در نظام سلامت قدم‌های مهمی برمی‌دارند.

حجت‌الاسلام روحانی با تاکید بر ضرورت ایجاد فرصت برابری برای زنان و مردان در مسائل اجتماعی خاطرنشان کرد:‌ این وظیفه ملی و الهی ماست که از نخبگان، دانشگاهیان و اقشار جامعه بدون نگاه جنسیتی استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: انشاءالله روزی شاهد استانی بهتر و ایرانی آبادتر برای همه باشیم.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.