معاون فرهنگی دانشگاه آزاد گفت: با سخنرانی مسئولان در دانشگاه آزاد مشکلی نداریم ولی به خاطر اینکه در زمان امتحانات دانشگاه دچار تنش نشود سخنرانی جلیلی را لغو کردیم.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری فارس، طه هاشمی معاون فرهنگی دانشگاه آزاد در نشست رسانه‌ای در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برای اولین‌بار شورای راهبردی فرهنگی در دانشگاه تشکیل شده است، گفت: بحث فرهنگ بحثی اساسی و کلیدی است و توسعه علم مورد تاکید اسلام قرار دارد ولی دنیای مدرن امروز در این موضع از دنیای اسلام پیشی گرفته است.

هاشمی خاطرنشان کرد: بحث فرهنگی نکته‌ای است که آموزش عالی را در جمهوری اسلامی از نقاط دیگر متمایز می‌کند.

وی تصریح کرد: برنامه‌های فرهنگی نباید خسته‌کننده باشد و به همین خاطر است که در مجموعه دانشگاه در این قسمت پیشرفتی نداشته‌ایم و با اینکه در بحث آموزش و پژوهش پیشرفت چشمگیری وجود داشته در این بخش کاستی‌های فراوانی وجود دارد.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اضافه کرد: وزن فرهنگ در دانشگاه با وزن آموزش برابری نمی‌کند و متاسفانه در مجموعه دانشگاه کشور فرهنگ متناسب با آموزش و پژوهش پیش نرفته است.

هاشمی خاطرنشان کرد: در گذشته سهم کامل و دقیقی از شاخص‌های فرهنگی نداشته‌اند و بیشتر به مسائل سطحی توجه شده است.

وی ادامه داد: ماموریت حوزه فرهنگ در دانشگاه این است که با تناسب توسعه علمی در زمانی که دانشجو فارغ‌التحصیل می‌شود از حوزه علم و ارزش‌های اسلامی به طور برابر استفاده کرده باشد.

وی اضافه کرد: در مجموعه دانشگاه کشور پس از ارزیابی‌هایی که انجام دادیم متوجه شدیم این دو حوزه متناسب با هم حرکت نکرده و توسعه پیدا نکرده است.

هاشمی با بیان اینکه جایگاه فرهنگ در گذشته بد معرفی شده است، افزود: ما در این رابطه به این نتیجه رسیده‌ایم که در رأس هرم تصمیم‌سازی در دانشگاه آزاد باید یک شورای متفکر از افرادی متخصص، دانشمند و کارشناس در حوزه فرهنگ شکل بگیرد و این پیشنهاد مورد موافقت شورای راهبردی قرار گرفت.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: اعضای این شورا نیز شناسایی شده و احکام آنها زده شده است که ریاست این شورا را حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد به عهده دارد.

هاشمی تصریح کرد: در گذشته تصمیم بر این بود که دانشگاه آزاد کم‌کم منحل شود و هر استان یک دانشگاه آزاد داشته باشد. با انتخاب دولت جدید و با رایی که مردم به اعتدال دادند و دمیده شدن نسیم این اعتدال در دانشگاه این مکان به جایگاه اصلی خود بازگشت.

هاشمی ادامه داد: یک کمیسیون تخصصی برای این شورا در نظر گرفته شده است تا در کنار این شورا برنامه‌ها را پیگیری کند.

وی در ادامه با اشاره به برنامه‌های جدیدی که به عهده معاونت فرهنگی قرار گرفته است، تصریح کرد: اداره کل سیاسی دانشگاه‌ها که به این معاونت داده شده است از برنامه‌های جدیدی است که صورت گرفته و این موضوع این پیام را دارد که حتی فعالیت‌های سیاسی دانشگاه‌ها هم رنگ و روی فرهنگی دارد.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه یک حزب و یک باشگاه سیاسی نیست و اینکه ما زمینه فعالیت‌های سیاسی را برای دانشجویان فراهم می‌کنیم به خاطر این است که آنها در این قسمت برای آینده تمرین کنند.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد تاکید کرد: سیاستی که ما در دانشگاه آزاد سیاست اعتدال است و ملت ایران به اعتدال رای داده است و توقع آنها از همه مجموعه‌های مرتبط با نظام این است که نگاهی اعتدالی داشته باشند و دانشگاه هم اگرچه اختصاصا دولتی نیست ولی نسیم اعتدال در آن دمیده شده است.

هاشمی در ادامه اظهار داشت: نگاه ما به تشکل‌های دانشگاه آزاد نگاهی اعتدال‌گونه است و با همه تشکل‌ها اعم از اصلاح‌طلب، اصولگرا و مستقل به صورت یکسان برخورد خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته بسیاری از تشکل‌های اصلاح‌طلب با شیوه‌های مختلف مثل ندادن اعتبار حذف شده است.

وی یادآور شد: در گذشته از 5/2 میلیارد اعتباری که برای تشکل‌ها در نظر گرفته شده بود و فقط 150 میلیون تومان به تشکل‌ها کمک شده است و بقیه آن در جاهای دیگر هزینه شده که از این مبلغ 5 میلیون تومان به نشریات تعلق گرفته است.

هاشمی با اشاره به اینکه 550 تذکر دانشجویی وجود دارد تاکید کرد: ما نقش یک قاضی را در میان تشکل‌ها در دانشگاه داریم و زمینه را طوری فراهم می‌کنیم که همه تشکل‌ها به صورت یکسان طبق قانون و بدون خروج از خط قرمزها فعالیت کند.

وی در ادامه اضافه کرد: امروز ما از همه دانشجویان دعوت می‌کنیم که براساس روابط دانشگاه اقدام به تاسیس تشکل کنند و در این راه از آنها حمایت خواهیم کرد.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد در ادامه افزود: پژوهشکده مطالعات اجتماعی از حوزه ریاست به حوزه معاونت فرهنگی منتقل شده و در مجموع به اداره کل‌های این حوزه چهار اداره کل اضافه شده است.

هاشمی تصریح کرد: با توجه به اهمیت تشکل‌ها و کانون‌های دانشجویی ما تصمیم داریم طوری برنامه‌ریزی کنیم که هیچ دانشجویی در دانشگاه احساس خلأ نکند و در هر حوزه‌ای که علاقه دارد فعالیت داشته باشد.

وی در ادامه تاکید کرد: اساتید در تاثیرگذاری نسبت به تثبیت ارزش‌های انسانی و فرهنگی در بین دانشجویان از یک جایگاه و سهم 70 درصدی برخوردار است ولی همیشه به این موضوع کم‌توجهی شده است.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد در مورد بحث هنر افزود: این موضوع مهم نیز مورد بی‌توجهی قرار داشت که متاسفانه در دانشگاه به صورت هدایت شده این بخش محقق نشده بود و ما برنامه‌ریزی‌هایی انجام می‌دهیم که به کانون‌های هنری به دلیل اهمیتی که دارند توجه ویژه‌ای شود و کانون‌های هنری را در سراسر کشور فعال می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: از این پس جشنواره‌های مختلف هنری را برگزار خواهیم کرد.

وی در مورد برنامه‌های قرآنی خاطرنشان کرد: در گذشته فعالیت‌هایی که در این رابطه وجود داشت عمیق نبوده و ما با نظارتی جدید در آینده به این موضوع توجه خواهیم کرد و در بحث پژوهش‌های قرآنی متمرکز خواهیم شد.

وی اضافه کرد: در این رابطه شورایی تشکیل شده و در سال آینده اولین جشنواره پژوهش‌های قرآنی را در سطح جشنواره خوارزمی برگزار می‌کنیم.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد در ادامه یادآور شد: در بخش عترت هم با وجودی که عترت متاثر از قرآن است، کاری انجام نشده است.

وی اضافه کرد: کار ما در دانشگاه موضع‌شناسی است و امیدواریم دانشگاه بتواند با الهام از موضوعیت جدید و الهام از موضوع‌هایی که در زمان ائمه بود تطبیق داده شود و موضوعات جدیدی به دست آید و آن موقع زندگی اسلامی مدرن و امروزی به دست می‌آید.

هاشمی در حوزه پژوهش‌های فرهنگی خاطرنشان کرد: در این رابطه هم جای کار بسیاری وجود دارد که باید به آن پرداخته شود.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران اضافه کرد: ما روی برنامه‌هایی متمرکز خواهیم شد که مخاطب داشته باشد و در مسیری حرکت می‌کنیم که مردم می‌خواهند و اجرای برنامه‌های خود را با مخاطب‌شناسی و نیاز‌شناسی پیش می‌رویم.

هاشمی خاطرنشان کرد: اگر عدالت درستی داشتیم الان موسیقی زیرزمینی به صورت ناهنجار دیده نمی‌شد و به خاطر همین موضوع در شیوه‌های تربیتی باید نیازهای جدید را شناسایی کنیم.

وی ادامه داد: محور فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه آزاد اخلاق است و اگر کسی در این حوزه بداخلاق شود به سرعت حذف می‌شود.

هاشمی در ادامه با اشاره به اینکه سخنرانی جلیلی در دانشگاه به خاطر زمان امتحانات پایان ترم و تمرکز دانشجویان در این زمان کنسل شد، افزود: ما با سخنرانی مسئولان مشکلی نداریم ولی به خاطر اینکه در زمان امتحانات دانشگاه دچار تنش نشود آن سخنرانی را لغو کردیم.

هاشمی خاطرنشان کرد: اگر در 8 سال گذشته دانشجویان اصلاح‌طلب سکوت کرده‌اند به معنی تعطیلی جریان اصلاح‌طلبی نیست پس نمی‌توان گفت هیچ تلاشی در آن سخنرانی شکل نمی‌گرفت با توجه به اینکه آن سخنرانی مخالف و موافقان خاص خودش را داشت.

وی تصریح کرد: اکثر قاطع اصلاح‌طلبان مقام معظم رهبری را قبول دارند و معلوم نیست چرا بعضی‌ها اصرار می‌کنند یک عده کوچک را حامی ولایت فقیه نشان دهند.

وی خاطرنشان کرد: چتر ولایت فقیه بر سر همه مردم با همه گرایش‌ها است و ولایت فقیه، ولی فقیه همه مردم است.

هاشمی متذکر شد: ما اجازه می‌دهیم در دانشگاه دانشجویان هر حرفی دارند بزنند اما نمی‌گذاریم در دانشگاه تنش ایجاد شود زیرا هدف اول ما ایجاد فضایی آرام برای تولید علم است.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد در خاتمه تصریح کرد: نباید به همه دانشجویان نگاه بدی داشته باشیم و ما در رویکرد جدیدی که داریم می‌خواهیم به همه احترام بگذاریم و حرمت همه افراد را حفظ کنیم.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.