مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی با بیان اینکه باید برای ورود به عرصه های بین المللی در پساتحریم آماده شد، گفت: برای نفوذ به بازارهای بین المللی نیاز به ادغام و یکپارچگی شرکت ها و تولیدکنندگان داخلی وجود دارد.

به گزارش جماران، «منصور ریاحی» امروز (سه شنبه) در همایش بین المللی «سی.ان.جی و سوخت های جایگزین» در پژوهشگاه صنعت نفت افزود: در پساتحریم باید وارد عرصه های بین المللی شد تا زنجیره فعالیت و زنجیره ارزش صنعت افزایش یابد.

وی اضافه کرد: به دستور وزیر نفت، چرخش راهبردی در فعالیت ها در حال رخ دادن است که بر اساس آن، بخش خصوصی تقویت می شود.
به گزارش ایرنا، شامگاه بیست و ششم دی ماه 1394 با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه 1+5) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ادامه داد: باید با گسترش رقابت پذیری شرکت های داخلی در زمینه کیفیت، خدمات و قیمت، این شرکت ها تقویت شوند.
ریاحی تاکید کرد بخش خصوصی اکنون 20 درصد اقتصاد کشور را در اختیار دارد و باید برای بالارفتن رشد اقتصادی نقش بیشتری را به این بخش داد.
وی یادآوری کرد صنعت نفت سهم اصلی را در رشد اقتصادی بر عهده دارد و اضافه کرد: بخش خصوصی برای افزایش نقش آفرینی باید انطباق پذیری خود را با شرایط مختلف افزایش دهد.
ریاحی ادامه داد: برای تقویت بخش خصوصی باید نظارت را افزایش داد و تصدی گری دولتی را کم کرد.

** صنعت سی.ان.جی در شرایط بلوغ اما رو به افول
مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی تاکید کرد امروز صنعت سی.ان.جی در شرایط بلوغ رو به افول خود قرار گرفته است و افزایش شمار فعالان، تولید کالاهای جایگزین و ورود نیروهای تازه وارد به این صنعت از تهدیدهای آن به شمار می رود.
وی بهره مندی 2میلیون و 500 هزار خانوار روستایی از گاز، گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان و توسعه ناوگان گازسوز اتوبوسرانی را از فرصت هایی دانست که صنعت سی.ان.جی باید از آنها استفاده کند.
همایش بین المللی «سی.ان.جی و سوخت های جایگزین» امروز (سه شنبه) با حضور مسئولان صنعت نفت و فعالان داخلی و خارجی صنعت سی.ان.جی در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی در این همایش اعلام کرد 6 پالایشگاه قدیمی کشور با هزینه 14 میلیارد دلار نوسازی می شود.
«عباس کاظمی» گفت: تنها کشوری هستیم که گازکشی بیشتر شهرها انجام شده است و اکنون 60 درصد روستاهای بالای 20 خانوار جمعیت از نعمت گاز برخوردارند.
کاظمی اعلام کرد اکنون روزانه 20 میلیون متر مکعب گاز طبیعی فشرده در کشور توزیع می شود که معادل مصرف 20 میلیون لیتر بنزین است و افزود: برای ساخت یک پالایشگاه به همراه تاسیسات جانبی که بتواند روزانه 20 میلیون لیتر بنزین یورو4 تولید کند باید 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری می کردیم، در حالی که توسعه صنعت سی.ان.جی تاکنون سه میلیارد دلار هزینه داشته است.
معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فراورده های نفتی تاکید کرد تولید خودروهای پایه گازسوز ضروری است و پیشنهاد می شود تا زمان افزایش تولید، این خودروها را وارد کرد.
کاظمی اضافه کرد: باید تا چشم انداز سال 1404 سهم سی.ان.جی را در سبد سوخت به 50 درصد افزایش دهیم.

منبع: ایرنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.