معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به بدعهدی آمریکا در تمدید تحریم ها گفت: سند برجام سند بین ایران و آمریکا نیست بلکه سند بین المللی معتبری است و البته ما در برابر این بدعهدی آمریکا مقابله به مثل دندان شکنی خواهیم داشت.

به گزارش جماران، حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری که به دعوت انجمن اسلامی آرمان و انجمن اسلامی دانشجویان رویش در دانشگاه علم و صنعت به مناسبت روز دانشجو حضور یافت با بیان اینکه مساله برجام یکی از اولویت‌های دولت روحانی بود، گفت: دولت به دنبال این بود که زنجیره هایی که به ظلم دست و پای اقتصاد کشور را بسته بود،‌ را باز کند. اگر مذاکرات هسته ای نبود کشور در روزهای خطرناکی قرار می گرفت به همین دلیل بیش از 17 ماه مذاکرات نفس گیر هسته ای ادامه پیدا کرد.

انصاری در ادامه گفت: این پروژه ملی با سیاست‌گذاری دقیق رهبری و نظارت عالی ایشان و پیگیری مجاهدانه تیم مذاکره کننده هسته‌ای به سرانجام رسید. تیم مذاکره کننده همانند سرداران دفاع مقدس شجاع،‌پرکار و انقلابی بودند و توانستند سند حقوقی برجام را به عنوان سند حقوقی مستحکم به تصویب سازمان ملل و شورای حکام برسانند.

معاون رئیس جمهور در ادامه گفت: با این مذاکرات تحریم هایی که گفته می‌شود کاغذ پاره‌ای بیش نیست اما در تار و پود زندگی ما پیچیده بود به لحاظ حقوقی لغو شد. درست است که امروز آمریکا به عنوان یک طرف از گروه 1+5 از بدعهدی، تمدید قانون داماتو را تصویب کرد اما سند برجام سند بین ایران و آمریکا نیست سندی بین‌المللی و معتبر است که طرف‌های دیگر همچون اتحادیه اروپا، روسیه، چین و دیگران آن را امضا کردند.

انصاری با بیان اینکه لغو و پاره کردن برجام چیزی نیست که آمریکا بتواند آن را انجام دهد، گفت: البته در برابر بدعهدی آنها و تصویب قانون ظالمانه ضدبشری داماتو تصمیمات لازم اتخاذ می‌شود و اگر این مصوبه عملیاتی شود مقابله به مثل دندان شکنی خواهیم داشت.

معاون حقوقی رئیس جمهور ادامه داد: دولت این اولویت کاری به سرانجام رساندن مساله هسته‌ای را در دستور کار داشت. امروز غیر از تحریم بانکی تمامی تحریم‌های دیگر برداشته شده، دیگر ناچار نیستیم با ذلت، جنسی را در اروپا با شرکت‌های واسطه‌ای بخریم و از آنجا به شرکت صوری دیگر در چین و بعد به امارات داده و سپس به وسیله دور زنندگان تحریم با سودهای مختلف و افزایش قیمت وارد کشور کنیم. شرایط مثل گذشته نیست که پول نفت ما بلوکه کنند. 22 میلیارد دلار به کشور دیگری سپرده گذاری کرده اند تا آن کشور آن پول را آن هم حداکثر تا سقف 17 میلیون دلار به ما بدهند البته نه به صورت نفتی بلکه به صورت تحویل کالا البته هر نوع جنس با هر نوع کیفیتی که آنها بخواهند تحویل می دادند.

انصاری تصریح کرد: جمهوری اسلامی با افتخار وارد این تعامل شده و امروز در عرصه جهانی حضور پرشکوه دارد.

معاون حقوقی رئیس جمهور با بیان اینکه امروز روز بسیار خاطره انگیزی است گفت: به عنوان یک عضو کوچک دولت این که می بینم دولت توانسته روحیه انتقاد پذیری را به جامعه برگرداند خوشحالم. امروز حتی در حضور رئیس جمهور انتقادات به دولت گفته می شود که آن را به فال نیک می گیریم.

انصاری ادامه داد: روز دانشجو و محیط دانشگاه صرفا یک روز تاریخ یا بزرگداشت نیست. روز تجدید بیعت با آرمان های بلندی است که دانشجویان ما در دهه های قبل و بعد از انقلاب برای آن تلاش کردند و خون دادند.

وی با تاکید بر اینکه نبض حیات سیاسی در دانشگاه ها می‌تپد افزود: از برگزار کنندگان این جمع ارزشمند دانشجویی و حضور پرشور همه دانشجویان سپاسگذاری می کنم. بنده امروز از سفر 22 ساعته از کوبا به دلیل ماموریت رئیس جمهور برگشتم و با دیدن چنین نشاط خوب دانشجویی خستگی سفر از تنم رفت و با تمام وجود خوشحالم.

انصاری ادامه داد: دانشگاه‌های ما امروز زنده‌اند و همچنان نبض آزادی و آزاد اندیشی و فضای باز و طرح انتقادات در دانشگاه وجود دارد این آرزوی دیرینه همه ماست و لازم است در جهت توسعه این آزادی و نهادینه کردن دولت، مجلس، قوه قضائیه، نظام و بخصوص دانشجویان تلاش مضاعفی داشته باشند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به برنامه‌ها و شعارهای دولت تدبیر و امید شرط اجرای درست برنامه‌ها اولویت بندی منطبق با اولویت بندی منطبق با امکانات و ضروریات کشور است. دکتر روحانی از ابتدای کار دو موضوع را به عنوان اولویت مطرح کردند که البته این به معنای خارج شدن سایر موضوعات از دستور کار اولین اولویت حل مشکلات اقتصادی بود که به تعبیر ایشان اقتصاد در حال خونریزی شدید بود.

وی توضیح داد: تورم 44 درصد به سمتی می رفت که نظام اقتصادی ما در حال فروپاشی می شد. تورمی که همزمان با آن شاهد رشد منفی 6.7 درصد در سال 91 بودیم و دولت در آغاز سال 92 از آن رنج می برد.

وی با اشاره به وضعیت نظام بانکی در ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم گفت: در آن زمان نظام بانکی زمین گیر شده بود و 10 هزار میلیارد تومان بدهی دولت به سیستم بانکی و نظام بانکی به بانک مرکزی و دیون بسیار کمرشکن بود. دولت به پیمکاران و کارکنان دولت بدهکار بود که تنها وزارت نیرو 26 هزار میلیارد تومان به پیمانکاران بخش خصوصی بدهی داشت. در این شرایط 154 هزار میلیارد تومان سهام دولت و سرمایه انباشته شدن چند ده ساله دولت ها در کشور به خصولتی ها واگذار شده بود. نمونه آن واگذاری نیروگاه هایی بود که دیون آن بر دوش دولت باقی مانده بود.

انصاری افزود: دولت شرایط کشور را به لحاظ اقتصادی در حالت ورشکسته و به لحاظ تامین منابع در بن بست تحویل گرفت، در همین شرایط شاهد سقوط قیمت نفت و کاهش میزان صادرات نفت از 2.5 میلیون به زیر یک میلیون بشکه بودیم. یعنی نفتی که میانگین هر بشکه 107 دلار به فروش می رسید به هر بشکه حدود 30 دلار کاهش قیمت پیدا کرده بود.

وی یادآور شد: شرایط به گونه ای بود که هزینه های جاری کشور که در سال 84 دولت خاتمی به دولت بعدی تحویل داده بود از 23 هزار میلیارد تومان به حدود 126 هزار میلیارد تومان در سال 92 افزایش پیدا کرده بود. دیون گسترده باقی مانده از دولت به وزارت آموزش و پرورش،‌آموزش عالی و بهداشت و درمان وجود داشت به طوری که 10 میلیون هموطن روستایی و مستضعف بیمه نشده با هزینه های درمانی کمر شکن وجود داشتند.

معاون رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد: در این شرایط دولت احساس کرد اقتصاد سامان پیدا نکند و خونریزی اقتصاد متوقف نشود دیگر کشوری باقی نمی ماند، لذا با تمام توان وارد صحنه شد. دکتر روحانی در سه سال گذشته هر هفته در دو جلسه نظارت بر ستاد اقتصادی را جلوی مطالبات مضاعف دستگاه های اجرایی برای استخراج بانکی را گرفت و جلوی چاپ اسکناس بی پشتوانه را گرفت. در نهایت این دولت توانست آبروی چند ده ساله را محقق کرده و تورم را به زیر 8 درصد برساند.

به گفته انصاری رشد منفی 6.8 درصد بالای سه درصد رسید البته این میزان رشد در سال 94 به دلیل شوک نفتی کاهش پیدا کرد اما باز هم مثبت 1 بود. هدف گذاری ما این است که تا پایان سال به رشد اقتصادی 5 درصد برسیم که نزدیک است.

وی با اشاره به مشکل اشتغال گفت: خالص اشتغال در دولت گذشته طی 8 سال حدود 40 هزار نفر با درآمد ارضی بیش از 700 میلیارد دلار بوده درآمدی که در تاریخ ایران از بدو استخراج نفت تا آن زمان بی سابقه بوده بطوری که تقریبا درآمد 5 ساله نفت در دولت گذشته چیز کمی کمتر از کل درآمد نفت از آغاز تا شروع دولت نهم بوده است. این دولت با تمام سختی ها توانست حداقل 700 هزار فرصت شغلی خالص ایجاد کند.

به گزارش ایسنا، انصاری با بیان اینکه اشتغال سخن به حق و مساله تمامی استان‌ها است گفت: ما انتقادات را می پذیریم اما دست کمک به سمت شما دراز کرده ایم. اگر 900 هزار شغل در سال ایجاد کنیم وضعیت اشتغال فعلی را توانسته‌ایم حفظ کنیم. برای غلبه بر بیکاران باید سالانه یک میلیون و 200 هزار فرصت شغلی ایجاد شود اما منابع دولتی برای این کار محدود است.

وی به میزان بودجه عمومی کشور اشاره و اظهارکرد: امسال بودجه عمومی کشور حدود 215 هزار میلیارد تومان بود که بیش از 85 درصد این بودجه به 4 دستگاه آموزش و پروش،‌ آموزش عالی،‌آموزش سلامت و نیروهای مسلح اختصاص می یابد، که به حق دچار کمبودهایی هستند. در سلامت 10 میلیون مردم بیمه نشده کشور تحت پوشش قرار گرفتند، که‌12 هزار میلیارد تومان بودجه بر نظام سلامت تحمیل شد که دولت آن را قبول کرد به طوری که امروز پرداختی روستاییان برای درمان 3 درصد است و بسته سلامت اجرایی شد که کار بزرگی است.

وی ادامه داد: دولت ظرف 4 سال گذشته توانسته ذخایر استراتژی کشور را بخصوص گندم به 17 ماه افزایش دهد. امسال 17 هزار میلیارد تومان پول خرید تضمینی گندم را پرداخت کردیم و دولت برای جلوگیری از فاسد شدن گندم اجازه صادرات را داد که این همان سیاست اقتصاد مقاومتی درون زا و بیرونه گر است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه برای ایجاد اشتغال باید سرمایه مردم از داخل و خارج را درک کنیم، گفت: این کار با دعوا محقق نمی شود اگر اشتغال لازم است سرمایه گذاری می خواهد. برای سرمایه گذاری باید روابط با دنیا درست باشد و باید برجام اجرا شود.

وی ادامه داد: بعد از تمدید قانون تحریم‌های ایران توسط آمریکا عده‌ای آنقدر در داخل خوشحال شدند که کم مانده بود ترامپ پیام تبریک بفرستد که برجام شکست می‌خورد ولی بدانید این دولت و نظام برای هر شرایطی طرح دارد و ایستادگی می‌کند.

انصاری با بیان این که رئیس جمهور در حوزه سیاسی و اجتماعی علی رغم مشکلات و مسئولیت ها وعده هایش را فراموش نکرده و به دنبال اجرایی شدن آن است گفت: طبق قانون رئیس جمهور علاوه بر ریاست قوه مجریه مسئول اجرای قانون اساسی است،‌اما هنوز در کشور تفاهم کافی برای این اختیار وجود ندارد و نهادینه نشده است. با این وجود رئیس جمهور و دولت بیکار نبوده به طوری که فضای فرهنگی عمومی و هنر نسبت به قبل بهبود پیدا کرده است.

معاون حقوقی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه پیشرفت‌هایی در حوزه آزادی‌های سیاسی داشته‌ایم افزود: نمونه بارز این پیشرفت برگزاری این جلسه و ده‌ها جلسه‌ای است که این روزها در دانشگاه‌ها با امید برگزار می‌شود. در دانشگاه رئیس جمهور را به راحتی نقد می‌کنند و دولت هم با آغوش باز این نقدها را می‌پذیرد.

وی با بیان اینکه دولت آهنگ مبارزه با فساد را سرداده و کار را به خوبی پیش می برد، گفت: اقدامات نرم افزاری و اصلاح ساختارها برای مبارزه ریشه‌ای با فساد و جلوگیری از رانتخواری در دولت انجام شده و به ثمر نشسته است.

انصاری همچنین گفت که در پایان آذرماه نشست حقوقی بزرگی در مورد حقوق شهروندی با حضور رئیس جمهور و برجسته‌ترین حقوقدانان برگزار خواهد شد.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با بیان اینکه اقدامات دکتر روحانی در حوزه توسعه حقوق اساسی و حقوق شهروندی انجام شده، گفت: گام های خوبی در سایر حوزه‌ها برداشته شده البته مسئولیت‌ها هم زیاد است. دیوار دولت کوتاه‌ترین دیوار برای انتقاد و تخریب بوده اما دولت با روی گشاده آن را پذیرفته است.

وی با تاکید بر اینکه شرط حیات سیاسی امید و نشاط است گفت: دشمنان ما این امید را نشانه گرفته و در داخل هم عده‌ای به امیدکشی مشغول‌اند و هرکار دولت را کوچک می‌شمارند. شب و روز تبلیغ منفی می‌کنند که نمونه بارز آن در مذاکرات هسته‌ای بود. بعد از آن در مسائل اقتصادی نیز از هر کوششی دریغ نکردند اما ما باید با هم امیدوار در صحنه باشیم. دولت و شخص رئیس‌جمهور هیچ یک از شعارها و وعده‌ها را فراموش نکرده. آقای روحانی حافظه‌ای قوی دارد و امانت دار خوبی است. ایشان گام‌هایی در عرصه‌هایی برداشته‌اند اما بدانید که برخی عرصه‌ها در حوزه اختیارات رئیس‌جمهور نیست.

وی در پایان گفت دولت در حوزه آزادی‌های سیاسی کارها و اقداماتی کرده. ان‌شاءالله موضوع توسعه آزادی سیاسی با همکاری سایر قوا تحقق پیدا می‌کند.

پیش از سخنرانی مجید انصاری نمایندگانی از تشکل‌های کانون های فرهنگی، انجمن علمی، انجمن اسلامی و مجمع حزب الله دانشجویان به نقطه نظرات مختلفی در حوزه های گوناگونی همچون برخوردهای انضباطی با دانشجویان، انتقاد از وضعیت‌های آزادی‌های سیاسی، رفع حصر، انتقاد از عملکرد وزیر علوم، عدم اختصاص بودجه علمی کافی به مدت 45 دقیقه مطرح کردند و سپس نوبت به صحبت‌های انصاری رسید. در شرایطی که برنامه تا ساعت 15 پیش بینی شده بود معاون رئیس‌جمهور صحبت هایش را بنا به تقاضای دانشجویان تا حدود ساعت 15:30 دقیقه ادامه داد اما به دلیل پایان مدت برنامه نتوانست به سوالات دانشجویان پاسخ دهد.

عدم پاسخ به سوالات دانشجوان انتقادات تند آن‌ها را در برداشت به طوری که تعدادی از آن‌ها با صدای دانشجویان از انصاری می‌خواستند تا جلسه را ترک نکرده و صحبت‌های دانشجویان را گوش دهند. در واکنش نیز انصاری گفت که اگر وقت برنامه تمام نشده و زمان وجود دارد صحبت می‌کند اما این زمان برای صحبت وجود نداشت.

دامنه این اعتراضات به مسئولان حاضر در جلسه و مازنی نماینده تهران کشیده شد و دانشجویان خواستار ادامه جلسه بودند.

در بیرون سالن جلسه نیز دانشجویان بسیجی به مناسبت روز دانشجو تجمع برگزار کردند که در ابتدای این تجمع از ندادن وقت برای صحبت در جلسه انصاری انتقاد کردند. این در حالی است که به نماینده تشکل مجمع حزب الله دانشجویان زمان برای صحبت داده شده بود.

بسیج دانشجوی دانشگاه علم و صنعت به دلیل ندادن مجوز دانشگاه برای برگزاری در سالن دانشگاه این برنامه‌شان را به مناسبت روز دانشجو در محل مقبره شهدای گمنام برگزار کردند که پدر شهید احمدی روشن و شهید قاسمی به ایراد سخن پرداختند و در پایان آن بیانیه بسیج قرائت شد.

منبع: ایسنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.