دبیر کمیسیون دانشجویی شورای امنیت کشور گفت: به جز یک برنامه که به تشخیص هیات نظارت دانشگاه استان برگزار نشد، هیچ برنامه و سخنرانی به مناسبت روز دانشجو لغو نشده و تمام برنامه های دارای مجوز در حال برگزاری است.

به گزارش جماران، محمدامین رضازاده روز سه شنبه درمورد انتشار اخباری مبنی بر لغو برخی از برنامه ها در روز دانشجو افزود: تاکنون تنها یکی از برنامه ها که دانشگاه آزاد اسلامی شهرستانی مجوز صادر کرد اما دانشگاه مرکز آن استان نپذیرفت، لغو شده است.
وی یادآور شد: در برخی نقاط نیز ناهماهنگی هایی وجود داشته که درخواست ها برای برگزاری مراسم ها به مناسبت روز دانشجو دیرهنگام داده شد و هنوز در این زمینه تصمیم گیری نشده هرچند ممکن است این درخواست تایید شود.
مدیرکل سیاسی وزارت کشور با تاکید بر این که هیات نظارت دانشگاه ها مرجع صالح برای صدور مجوز برگزاری مراسم ها و سخنرانی ها در دانشگاه ها هستند، گفت: همچنین در برخی نقاط سخنرانانی مجوز گرفتند و آمادگی خود را برای حضور اعلام کردند اما مشکلاتی در تهران داشتند و نتوانستند برای سخنرانی حضور پیدا کنند.
رضازاده افزود: در برخی نقاط نیز در خصوص نحوه برگزاری مراسم یعنی این که به صورت سخنرانی یا مناظره یا به صورت پرسش و پاسخ یا تریبون آزاد برگزار شود، درخواستی ارائه شده که با این درخواست ها موافقت نشده است.
وی ادامه داد: لغو برنامه یا سخنرانی به معنای این که مجوزی صادر و برنامه اجرا نشده باشد تا این ساعت تنها یک مورد بوده که این یک مورد نیز براساس تشخیص هیات نظارت دانشگاه استان بوده است.
دبیر کمیسیون دانشجویی شورای امنیت کشور همچنین گفت: مطابق مقررات و مصوبه های شورای عالی انقلاب فرهنگی در مراسم های مربوط به دانشگاه ها و محیط های علمی و پژوهشی، تمام اختیارات تصمیم گیری و مدیریت برنامه ها با روسای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و هیات های نظارت این مجموعه ها است و حراست دانشگاه ها برای تامین امنیت مراسم و برنامه های قانونی روز دانشجو در داخل محیط های دانشگاهی وظیفه قانونی دارند.
رضازاده افزود: تنها در صورت لزوم و در موارد خاص از جمله بر اساس تقاضای مسئولان دانشگاه ها، شورای تامین استان و شهرستان در مورد پیش بینی و اقدامات امنیتی در خارج از دانشگاه ها اقدامات لازم انجام می دهند.
وی یادآور شد: برگزاری مراسم ها مرتبط با روز دانشجو در چند روز آینده ادامه خواهد داشت که ما در پایان جمع بندی خواهیم داشت و در صورت لغو مراسم دلایل آن را اعلام خواهیم کرد.
مدیرکل سیاسی وزارت کشور همچنین گفت: این وزارتخانه علاقمند است حتی یک برنامه نیز لغو نشود و هر کسی با هر گرایش سیاسی بتواند مجوز بگیرد و در داخل دانشگاه مسوولان دانشگاه امنیت و نظم آن را برقرار و در خارج از دانشگاه نیز اگر مراسم و سخنرانی برگزار می شود نیروهای مسوول با مساعدت و روی باز با همه متقاضیان از هر گرایش سیاسی برخورد کنند و برای همه شرایط یکسان برای سخنرانی داشته باشند.
رضازاده یادآور شد: وزارت کشور به استانداری ها و فرمانداری ها اعلام کرده است در صورت لزوم کمک کنند هیچ برنامه ای مشکل پیدا نکند و همه بتوانند حرف خود را بزنند و افراد و گروه های شناسنامه دار و تشکل های دانشجویی که مجوز دارند در چارچوب قوانین برنامه های خود را اجرا کنند و ما نیز حمایت می کنیم.
وی ادامه داد: قصد دولت و وزارت کشور ایجاد آرامش است و آرامش توام با نشاط سیاسی را برای همه گروه ها و جریان های سیاسی دنبال می کنند.

منبع: ایرنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.