رئیس مجلس در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درباره پرونده بابک زنجانی، گفت: اگر او همکاری می‌کرد به این روز نمی‌افتاد.

به گزارش جماران، علی لاریجانی در اولین نشست خبری در دوران مجلس دهم در رابطه با وضعیت پرونده بابک زنجانی و روشن شدن ابعاد آن، گفت: اینکه گفته می‌شود تاحدودی ابعاد پرونده روشن نیست، من بعید می‌دانم که اینطور باشد. سیر بررسی‌های حقوقی در سیستم حقوقی ما مقداری زمان‌بر است. به هر حال این مسأله زمان می‌برد و باید از خودشان دفاع کنند. این با توجه به روند کار، امر غیرمترقبه‌ای نیست.

او ادامه داد: اینکه ابعاد مسأله روشن باشد، تا حد زیادی روشن شده. می‌ماند یک مسأله که آیا این پول با این روش برمی‌گردد یا نه. اگر همکاری می‌کرد که به این روز نمی‌افتاد. باید همکاری می‌کرد، نکرد و این شد.

رئیس مجلس تأکید کرد: نظام که نمی‌تواند معطل بماند. مجال‌های مختلفی هم دادند که ایشان بتواند برگرداند. ایشان هم حرف‌هایی زد ولی به هر حال از پس کار برنیامد. دیروز دیدم که باز هم به وی فرصت‌هایی دادند که اصلاح کند و تخفیف‌هایی داده شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه مرحوم مدرس تحول بنیادین در سرنوشت کشور ایجاد کرد به سالروز روز دانشجو اظهار کرد: باید از نقش ممتاز دانشجویان و تاثیر آنها در کشور حمایت کرد و امیدواریم سلوک سیاسی دانشجویان همچنان ادامه پیدا کند.

وی افزود: معمولا بخاطر شهادت مرحوم مدرس و روز مجلس جلسه ای با دوستان رسانه ای دارم که امروز مصادف با روز دانشجو یعنی ۱۶ آذر روز ممتازی در تاریخ کشور شده است.

وی مدرس را شخصیت تاثیرگذاری در تاریخ ایران دانست و گفت: روز دانشجو نیز روز مهمی در تحولات دانشگاهی و حرکت مبارزاتی ملت ایران محسوب می شود.

لاریجانی افزود: مرحوم مدرس به عنوان یک شاخص در نظر گرفته می‌شود که تحولاتی را در دوران خود به وجود آورد. مرحوم مدرس با ایستادگی در مجلس تحول بنیادین را در سرنوشت کشور ایجاد کرد که پایه گذار نظام مبتنی بر تفکر پارلمانی شد.

رئیس مجلس گفت: مرحوم مدرس اصرار داشت همه تصمیمات مهم کشور در درون مجلس گرفته شود که این فکر در طراحی نظام جمهوری اسلامی استفاده شد. همچنین آن زمان بحثی درباره پنج مجتهد تراز اول بود که این موضوع در نظام جمهوری اسلامی به صورت شورای نگهبان تعریف شد. همچنین نظر ایشان درباره جایگاه مجلس در امورات کشور نیز در نظام جمهوری اسلامی تبلور پیدا کرد.

وی تاکید کرد: شهید مدرس فرد تاثیر گذاری بود که باید همیشه به روح پرفتوح ایشان تعظیم کرد.

رئیس مجلس با اشاره به سالروز ۱۶ آذر روز دانشجو گفت: ۱۶ آذر حادثه و مقطع تاریخی نبود بلکه شروعی بود که جریان دانشگاهی با بیداری نسبت به سرنوشت کشور را رقم زد و با خودگذشتگی در مقابل استبداد و سلطه آمریکا ایستاد. فریاد دانشجویان در دانشگاه شروعی برای مبارزه اصلی بود که بعدها گسترش پیدا کرد و در طول شرایط بحرانی همچون پیروزی انقلاب دانشجویان و دانشگاهیان حضور داشتند و امروز نیز با گسترش دانشگاه در کشورمان زمینه های رشد فکری برای جامعه به وجود آمده است.

لاریجانی اضافه کرد: این نقش همچنان ممتاز است و باید از آن حمایت کرد. لذا به همه دانشجویان و اساتید این روز را تبریک می گویم و امیدوارم همچنان سلوک سیاسی ادامه پیدا کند.

درباره بودجه ۹۶ براساس برنامه ششم توسعه تصمیم‌گیری می‌شود

رئیس مجلس شورای اسلامی در رابطه با بودجه سال ۹۶ و اینکه آیا این بودجه براساس برنامه ششم توسعه یا برنامه پنجم توسعه تصویب خواهد شد گفت: تلاش ما این است که برنامه ششم توسعه در روزهای آینده وارد صحن مجلس و در مورد آن تصمیم گیری شود. قرارمان این است که کمیسیون تلفیق در این هفته با جلسات صبح و بعدازظهر و شب این مسأله را به نتیجه برساند. اگر اینطور باشد علی‌القاعده می‌رسیم؛ به علاوه تا روند بررسی بودجه طی شود که ابتدا زمانی است که نماینده‌ها پیشنهاداتشان را به کمیسیون تلفیق ارائه دهند و بعد هم کمیسیون تلفیق سه هفته زمان دارد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.