وزارت خارجه روسیه با اشاره به مذاکرات امروز (دوشنبه) میخائیل بوگدانف و حسین جابری انصاری معاونان وزارت خارجه ایران و روسیه اعلام کرد: مواضع تهران و مسکو برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه یکسان است.

به گزارش جماران، وزارت امور خارجه روسیه در ادامه بیانیه خود افزوده است: بوگدانف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه و جابری انصاری معاون امور عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران در تهران طیف وسیعی از مسائل خاورمیانه با محوریت سوریه را بررسی کردند.

«در این دیدار تاکید شد، مناقشه مسلحانه و خونریزی در سوریه راه حل نظامی ندارد و فقط از راههای سیاسی و مذاکرات سوری-سوری بدون پیش شرط بر مبنای توافق 30 ژوئن سال 2012 ژنو، قطعنامه های شورای امنیت و تصمیم های گروه بین المللی حامیان سوریه می تواند حل و فصل شود.
وزارت خارجه روسیه در ادامه بیانیه می افزاید: در مذاکرات تهران بر تغییر ناپذیر بودن مواضع اصولی دو کشور برای تقویت نظام آتش بس و حل مسائل انسانی به موازات ادامه مبارزه بی امان با داعش، جبهه النصره و سایر گروههای تروریستی فعال در سوریه تاکید شد.
بنا به اعلام این وزارتخانه در دیدار بوگدانف و جابری انصاری همچنین برخی مسائل مهم منطقه ای و نگران کننده از جمله اوضاع عراق، یمن و مناقشه فلسطین و رژیم صهیونیستی بررسی شد.
در بیانیه تاکید شده است: رایزنی تهران، اهمیت و ضرورت گفت وگوهای سیاسی ایران و روسیه در باره مسائل خاورمیانه برای کمک و مساعدت به حل و فصل مسائل بحرانی و تثبیت اوضاع منطقه راهبردی و مهم خاورمیانه را برای جامعه جهانی نشان داد.
نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه که امروز سفر خود به تهران را آغاز کرده است، پیش از این نیز با جابری انصاری در باره پیشبرد همگرایی های دو کشور برای مبارزه با تروریسم بین المللی، حل سیاسی بحران سوریه و اوضاع عراق، لیبی و یمن مذاکره کرده است.
از سوی دیگر، دیدارها و مذاکرات تلفنی پیاپی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و سرگئی لاوروف همتای روسی وی در باره اوضاع خاورمیانه و همچنین همکاری های نظامی ضدتروریستی روسیه و سوریه سبب شده، آتش بس در سوریه از اسفند ماه سال 94 تاکنون پایدار بماند و مذاکرات سوری-سوری برای حل سیاسی این بحران نیز پایه و اساس تصمیم گیری ها قرار گیرد.

منبع: ایرنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.