معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی کشور گفت: تخصیص اعتبارات به بخش پژوهش طبق اسناد بالادستی نظام ضرروی است .

به گزارش جماران، ابراهیم واشقانی فراهانی یکشنبه شب در آیین افتتاحیه نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد افزود: در سندهای بالادستی نظام و دو سند پنج ساله کشور اعتباراتی برای پژوهش و فناوری پیش بینی شده که تخصیص نیافته است.

وی اظهار کرد: دولت با تخصیص اعتبارات لازم به بخش پژوهش می تواند این امید را در دل جامعه فرهیخته و دانشگاهیان ایجاد کند تا با تلاش و همت بیشتر به راه خود ادامه دهند.

وی بیان کرد: هزینه کردن در بخش پژوهش و فناوری پردرآمدترین فعالیتی است که یک کشور می تواند داشته باشد، زیرا امروز منابع زیرزمینی، ثروت اصلی کشورها به شمار نمی رود بلکه نیروی انسانی فرهیخته و دانش فنی مهم است.

معاون دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانش و فناوری است که برای هر کشوری ایجاد برتری و سرافرازی می کند و شاکله پیشرفت های فاخر علمی هر کشور، اعتبارات پژوهشی است که برای این بخش هزینه می شود.

وی ادامه داد: خراسان رضوی همواره در برپایی نمایشگاه پژوهش و فناوری پیشتاز و پیش آهنگ بوده که امید است در پیشرفت و توسعه نیز پیشگام باشد.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: میزان پیوند دانشگاه با بخش صنعت و دستگاه های اجرایی در تاثیر دستاوردهای دانشگاهی در پیشرفت جامعه نقش مهمی دارد و نمایشگاه مزبور نشان دهنده این پیوند است.

واشقانی فراهانی اظهار کرد: این نمایشگاه فرصتی فراهم می کند تا صاحبان صنایع و دستگاه های اجرایی از آخرین دستاوردهای پژوهش و فناورانه دانشگاه ها مطلع و از آن برای گرداندن چرخه اقتصاد بهره گیرند.

وی گفت: یکی از ماموریت های اصلی دانشگاه ها بکارگیری دانش برای شکوفایی اقتصاد و رفاه مردم است که در بستر پژوهش عملیاتی می شود و این مهم یکی از سیاست های اصلی دانشگاه آزاد اسلامی است.

وی ادامه داد: پیشرفت های جامعه علمی کشور با وجود تحریم های ظالمانه ادامه داشته ولی صاحبان علم توانستند جایگاه رفیع علمی کشور را حفظ کنند اما بعضا برخی از سر دلسوزی این پیشرفت ها را به چالش می کشند.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در سالی که رهبر معظم انقلاب به نام اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل نامگذاری کردند، اقتصاد دانش بنیان محرک اقتصاد مقاومتی است و دانشگاه ها بر این مساله واقف هستند که پژوهش هدفمند و مساله محور می تواند پیشران اصلی اقتصاد دانش بنیان باشد.

وی افزود: با این رسالت عظیمی که دانشگاه ها برای تحقق اقتصاد مقاومتی بر دوش دارند، اعتبارات پژوهشی اختصاص یافته به این بخش نگران کننده است.

هفدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری خراسان رضوی به همراه نمایشگاه تخصصی کتب دانشگاهی از 14 تا 17 آذرماه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد دایر است.

منبع: ایرنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.