مقامات نروژی در حالی که از رئیس جمهور منتخب آمریکا می‌خواهند مواضع روشنی را در قبال روسیه اتخاذ کند، اعلام کردند ارتش روسیه ساعت به ساعت تحت نظارت قرار دارد.

به گزارش جماران به نقل از روزنامه اکسپرس، با این حال کارشناسان هشدار داده‌اند که نیروهای هوایی و دریایی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه طی یک حمله می‌توانند اروپا را سرکوب کنند.

اما اکنون مقامات دفاعی نروژ نگرانند که روسیه با قطع کردن راه‌های ارتباطی این کشور با حوزه آتلانتیک در تلاش باشد تا شانس آن برای دریافت حمایت از سوی هر کشور یا نهاد دیگری را از بین ببرد.

اریکسن سوئرید، وزیر دفاع نروژ از دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا خواسته است تا سیاستی روشن و قابل پیش بینی را در مقابل روسیه آن هم با وجود نگرانی‌ها نسبت به وقوع تجاوزات از سوی پوتین ارائه دهد.

این در حالی است که ترامپ پیش از این از بازسازی روابط با روسیه سخن گفته است آن هم درست در حالی که ناتو برای بدترین سناریوی موجود مبنی بر خروج آمریکا از این ائتلاف و احتمال حمله از سوی روسیه آماده می‌شود.

سوئرید گفته است، نروژ درباره آزمایش جدید موشکی پوتین که می‌تواند به اروپا برسد و همچنین افزایش فعالیت‌های زیردریایی آن که به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده است نگران است.

نروژ همچنین نگران است که روسیه بتواند کنترل شمالگان را تحت کنترل بگیرد که به این ترتیب ورود ناوهای ناتو و تجهیزات سنگین به مناطق مرتبط بسیار دشوار خواهد شد.

این وزیر خاطرنشان کرد، نروژ با این حال ساعت به ساعت فعالیت و حرکت‌های روسیه را چک می‌کند.

وی در این باره توضیح داد: آنها در حال حاضر قادرند که راه تقویتی ائتلاف را به عنوان چالش استراتژیکی بسیار بزرگ مسدود کنند.

پیش از این نخست وزیر نروژ طی تماسی تلفنی با ترامپ از اطمینان بخشی وی نسبت به عمل کردن آمریکا به تعهداتش در ائتلاف ناتو خبر داده بود.

منبع: ایسنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.