عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و از پاسخ های علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی قانع شد.

به گزارش جماران، این نماینده مجلس در سوال خود از وزیر تعاون پرسیده بود که اجرای طرح تحول سلامت در سازمان تامین اجتماعی بیش از 10 هزار میلیارد تومان صدمه و خسارت به بار آورده است. علت اجبار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای اجرای این طرح و هزینه کرد از منابع کارگران چیست؟

مصری پس از طرح سوال خود از ربیعی و استماع توضیحات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که از پاسخ های وزیر قانع شده است.
مسعود پزشکیان که ریاست ساعاتی از صحن مجلس را برعهده داشت، اظهار داشت: ان شاءالله جلسه ای بین دولت و مجلس برای بررسی روند اجرای طرح تحول سلامت برگزار شود چراکه این طرح خلاف قانون اجرا شده است.
وی ادامه داد: این قانون باید به درستی اجرا و اعتبار تعرفه ها دیده شود.
عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در توضیح سوال خود سؤال خود از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: آقای وزیر شما رئیس شورای عالی بیمه کشور هستید، اولین وظیفه این شورا صیانت از حقوق بیمه‌شدگان است و اولین بحث من این است که چرا قانون برنامه را انجام ندادید.
وی با بیان اینکه پزشک خانواده باید اجرا شود، تصریح کرد: نظام ارجاع را ایجاد کنید، فصل‌بندی خدمات و یکپارچگی بیمه‌ها برابر قانون وظیفه شما بود. استقرار سامانه پرونده الکترونیک وظیفه شما بوده است و قانون 5 سال برای انجام این کارها به شما وقت داده است.
نماینده کرمانشاه در مجلس تصریح کرد: وزارت رفاه موظف بوده ظرف 2 سال خدمات بیمه سلامت را یکپارچه و با سامانه اطلاعاتی و پرونده الکترونیک انجام دهد، امروز این خدمات کجاست؟
مصری با بیان اینکه قانون برنامه را اجرا نمی‌کنید، بعد موضوعی را تحت عنوان برنامه تحول انجام می‌دهید، افزود: این در حالی است که اثری از طرح تحول در قوانین ما وجود ندارد، کاری که بیش از 30 هزار میلیارد تومان هزینه به کشور تحمیل کرده، یک بند قانونی در مورد آن وجود ندارد.
وی گفت: به جای اینکه پزشک خانواده و نظام ارجاع انجام شود، سال 91 تعرفه جراحی 23 درصد افزایش یافت و در سال 92 حدود 18.5 درصد و در سال 93 به عنوان طرح تحول 120 درصد تعرفه جراحی بالا برده شد و بعد آقای وزیر با افتخار می‌گوید که این موضوع را در هیأت وزیران به 2 برابر افزایش داده‌اند، این کجا صیانت از حقوق بیمه‌شده است؟
عضو کمیسیون برنامه و بودجه خاطر نشان کرد: این افزایش هزینه‌ها در حالی است که اعتبارات را تنها کارگران تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌کنند، هیچ دولتی حتی یک ریال به تأمین اجتماعی بودجه نمی‌دهد.
مصری ادامه داد: رشد هتلینگ بیمارستان‌ها در یک مرحله 35 درصد، در مرحله دیگر 20 درصد و در مرحله بعد 85 درصد، بار دیگر 20 درصد و مجدداً 23 درصد افزایش یافته است که جمعاً 180 درصد افزایش یافته است و اگر حساب کنیم 35 درصد به عدد اول و 20 درصد بعد به جمع 35 درصد و همین روال در ادامه در خصوص افزایش‌ها ادامه پیدا کند، هزینه هتلینگ بیمارستان‌ها 571 درصد افزایش یافته است.
وی افزود: شعار دولت کنترل تورم بوده و آن را به زیر 10 درصد رسانده، اما این درحالی است که در سال 93 که تورم حدود 14 درصد بوده، تعرفه جراحی 120 درصد افزایش یافته، هتلینگ بیمارستان‌ها 80 درصد، ویزیت پزشک متخصص 60 درصد افزایش داده شده است و آخرالامر همه این افزایش‌ها در جلسه هیأت دولت به 2 برابر افزایش یافت.
مصری اظهار داشت: هزینه‌های سازمان تأمین اجتماعی برای درمان در سال 91 حدود 5 هزار و 400 میلیارد تومان بوده، در سال 92 به 7 هزار و 600 میلیارد تومان رسیده و در سال 93 طرح تحول این میزان را به 12 هزار میلیارد تومان و در سال 94 به 16 هزار و 500 میلیارد تومان رسانده است که تمام این پول از جیب کارگر پرداخت می‌شود و یک ریال آن را دولت پرداخت نمی‌کند.
وی تصریح کرد:‌ تأمین اجتماعی با چالش بزرگ مالی مواجه خواهد شد، با تأمین اجتماعی بازی نکنید،‌ این بودجه دولت نیست و شما حق تعرض به حق‌الناس را ندارید. تأمین اجتماعی بین‌النسلی است و متعلق به مردم است.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس اضافه کرد: افزایش 120 درصدی هزینه جراحی که در هیأت دولت این میزان دو برابر شد برای پزشکانی که در سازمان تأمین اجتماعی استخدام هستند، نبود بلکه مربوط به پزشکانی بود که در هیأت علمی دانشگاه‌ها عضویت دارند؛ مگر این دو گروه هر دو پزشک نیستند؟
وی تصریح کرد: امروز شما می‌گویید که به این نتیجه رسیده‌ایم که هزینه‌ها را کاهش دهیم، پس به این نتیجه رسیده‌اید که راه را غلط رفته‌اید و امروز با رئیس‌جمهوری به این نتیجه رسیده‌اید 4 هزار میلیارد تومان هزینه را باید کاهش داد.
مصری خاطرنشان کرد: آقای وزیر وظیفه شما صیانت از حقوق بیمه‌شدگان است. تمام دنیا در زمانی که تورم ایجاد می‌شود، مالیات را کاهش می‌دهند،‌ ولی ما به خاطر کمک به طرح تحول شما یک درصد مالیات را بالا بردیم و ارزش افزوده را به 9 درصد رساندیم، به خاطر اینکه فشار به جامعه بیمه‌شده نیاید، اما شما همه پول‌ها را خرج کردید و یک ریال آن را به تأمین اجتماعی ندادیم.
وی افزود: آقای وزیر! اگر شما حُسن نیت داشتید به 40 میلیون جامعه کارگری یک میلیارد اعتبار از آن 15 یا 16 میلیارد تومان اعتباری که معلوم نیست چه‌کارشان کرده‌اید، می‌دادید. دانشگاه‌ها در بانک‌ها 2 هزار و 500 میلیارد تومان سپرده‌گذاری می‌کنند که 20 درصد سود آن را دریافت کنند و بعد هم می‌گویند که ما پول نداریم.
نماینده مردم کرمانشاه گفت: آقای وزیر! شما یا به جامعه کارگری خدمت نمی‌کنید یا بلد نیستید، یا این رفتار شما عامدانه است و یا توانایی آن را ندارید و من به شما می‌گویم در این دنیا و آخرت مدیون حق‌الناس هستید.
در ابتدای جلسه نیز محمد نعیم امینی فرد سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان اقدام به قرائت گزارش سوال مطرح شده عبدالرضا مصری از علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرد.

منبع: ایرنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.