'ابراهیم حاتمی کیا' کارگردان صاحب سبک ایرانی با فیلم 'بادیگارد' ساخته 1394 برای اولین بار در افتتاحیه هشتمین جشنواره بین المللی سینمای بغداد حضور یافت.

به گزارش جماران، سالن یکصد ساله سینما و تئاتر مرکزی عراق در منطقه 'کراده' بغداد، همان منطقه ای که بارها مورد حمله تروریستی قرار گرفته است، دیشب (شنبه شب)، مملو از جمعیتی بود که آمده بودند تا شروع هشتمین جشنواره بین المللی سینمای بغداد را با مشاهده فیلم ایرانی بادیگارد، به نظاره بنشینند.
حاتمی کیا سازنده فیلم های با مفهوم دفاع مقدس و مقاومت، دیشب (شنبه شب) برای اولین بار در بغداد حضور یافت و به عنوان میهمان ویژه این دوره از جشنواره فیلم بغداد لحظاتی قبل از نمایش فیلم اش بر روی سکوی تئاتر ملی عراق قرار گرفت، سکویی که هنرمندان پیشکسوت سینما و تئاتر عراق همواره با نمایش تئاترهای موسوم به تجاری روی آن مخالفت کرده اند.
ابراهیم حاتمی کیا دیشب ضمن خیرمقدم به حضور گسترده تماشاگران عراقی که برای تماشای فیلم اش، سالن بزرگ سینما و تئاتر ملی عراق را مملو کرده بودند گفت که امیدوار است این فیلم، مورد استقبال و رضایت تماشاگران عراقی قرار گیرد.
کارگردان صاحب سبک ایرانی هرچند کوتاه سخن گفت، اما تاکید کرد که مایل است واکنش و عکس العمل عراقی ها را نسبت به این فیلم مشاهده کند.
با خاموش شدن چراغ ها و شروع فیلم، سکوت، سالن بزرگ سینما و تئاتر ملی عراق را فراگرفت و در صحنه های مختلفی از فیلم به ویژه سکانس آخر فیلم که به زیبایی به تصویر کشیده شده بود، تشویق و کف زدن های مستمر تماشاگران عراقی، رضایتمندی آنها را از این فیلم نشان می داد.
با پایان فیلم بسیاری از علاقه مندان هنر هفتم، دور حاتمی کیا که تا آن لحظه برای بسیاری از عراقی ها شاید غریبه بود، حلقه زده و با او با زبان عربی و بعضا فارسی شکسته بسته سخن می گفتند و به خاطر بادیگارد از او تشکر کردند و به وی خسته نباشید، گفتند.
خبرنگار ایرنا در همین باره با ابراهیم حاتمی کیا نیز لحظاتی سخن گفت و چند سوال از او پرسید و وی نیز با روی باز پاسخ داد، اما اصرار داشت که این سخنان فقط جهت اطلاع است و بنای انتشار مطبوعاتی را ندارد.
در میان حضار، تعدادی از میهمان سوری نیز مشاهده شدند که به تماشای فیلم آمده بودند و ابراز امیدواری کردند که این فیلم نیز در کشور سوریه دیگر کشور محور مقاومت در منطقه به نمایش درآید.
فیلم بادیگارد داستان یک محافظ شخصی به نام 'حیدر' است که نقش آن را 'پرویز پرستویی' بازیگر برجسته ایرانی بازی می کند که مسوولیت حفظ و حراست از مسوولان مهم ایرانی بر عهده اوست.
این فیلم با تبلیغات خبری که درباره آن شکل گرفته بود، شاید یکی از معدود فیلم های حاتمی کیا است که قبل از نمایش در بغداد، مردم عراق به ویژه علاقه مندان هنر هفتم برای مشاهده آن لحظه شماری می کردند.
یکی از هنرمندان و منتقدان سینمای عراقی راجع به این فیلم به خبرنگار ایرنا گفت که فیلم بادیگارد بر خلاف فیلم هایی از این دست که انتظار می رود 'اکشن' باشند، کاملا فیلمی انسان محور و دارای پیامی انسانی است.
'مهدی عباس' که مسوول هماهنگ کننده هشتمین دوره جشنواره بین المللی سینمای بغداد است افزود: حاتمی کیا به زیبایی این پیام را به مخاطب خود انتقال داده و تصور می کنم که رضایت تماشاگران عراقی را کسب کرده است.
در حین انجام این گفت وگوی اختصاصی، برخی از فعالان حوزه سینما عراق با مهدی عباس راجع به اکران عمومی این فیلم در بغداد وارد بحث شدند و تاکید کردند که این فیلم می تواند مردم را به سالن های سینمای بغداد بکشاند به این شرط که برای آن تبلیغات خوبی صورت بگیرد.
در حال حاضر اولین فیلم ایرانی که به اکران عمومی در عراق در آمده، فیلم 'محمد رسول الله (ص)' ساخته مجید مجیدی است که از یازدهم نوامبر گذشته در سالن مرکزی سینما و تئاتر ملی عراق در بغداد در حال نمایش است و همچنان استقبال مردمی از این فیلم گسترده است.
سینمای ایران در سال های اخیر با حضور مستمر در جشنواره سینمایی بین المللی بغداد و تولیدات تلویزیونی که در شبکه های تلویزیونی عراق پخش می شود، توجه علاقه مندان را در عراق به سینمای ایران به نحو چشمگیری افزایش داده است.
در چند سال اخیر همواره جشنواره بین المللی سینمای بغداد و همچنین اولین جشنواره سینمای فیلم مقاومت که چندی قبل در بغداد گشایش یافت با نمایش فیلم های برجسته ایرانی افتتاح شده اند.
در هشتمین جشنواره بین المللی سینمای بغداد 120 فیلم از کشورهای مختلف دنیا به معرض نمایش در می آید که در این دوره 9 فیلم بلند ایرانی نیز شرکت کرده اند.
فیلم بادریگارد به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق در افتتاحیه هشتمین جشنواره بین المللی سینمای بغداد به نمایش در آمده آست.

منبع: ایرنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.