یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حکومت اسلامی و جامعه اسلامی مقدمه لازم برای تمدن نوین اسلامی هستند.

به گزارش جماران، دکتر علی‌اکبر ولایتی در نشست روز شنبه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ضرورت استفاده از میراث گران‌قدر تمدن اسلامی برای طراحی تمدن نوین اسلامی گفت: علم و فن‌آوری نوین در جهان امروز تا حدود بسیار زیادی مرهون تلاش‌های علمی مسلمانان در همه زمینه‌هاست.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: تلاش غربی‌ها در چند سال اخیر برای انکار تمدن اسلامی خسارات بزرگ و جبران ناپذیری به این تمدن وارد کرده است.

رییس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران گفت: آن چه که در تمدن اسلامی بسیار شاخص و مهم است ارتباط و پیوستگی جهت‌دار و هدفمند علوم با یکدیگر است.

او افزود: حکومت اسلامی و جامعه اسلامی مقدمه لازم برای تمدن نوین اسلامی هستند.

ولایتی در ادامه با اشاره به نقش زکریای رازی در تمدن اسلامی گفت: این دانشمند کم‌نظیر در طول 25 سال فعالیت علمی خود بیش از 200 کتاب گران‌سنگ تألیف کرده و متأسفانه به علت آن که شیعه بوده آماج تهمت‌های فراوانی قرار گرفته است.

یکصد و بیست و هفتمین نشست کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی روز شنبه 13 /9 /1395 به ریاست دکتر ولایتی، در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در ابتدای جلسه و پس از ارائه توضیحات لازم در خصوص دانشگاه جندی شاپور مقرر شد، گزارشی از وضعیت آثار و بقایای این دانشگاه و لزوم حراست و حفاظت از این آثار برای ملاحظه و استحضار رییس‌جمهور و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شود.

در ادامه جلسه دکتر کامیار ثقفی، رییس دانشگاه شاهد، گزارشی از اقدامات انجام شده به‌منظور برگزاری دومین همایش ملی «تمدن نوین اسلامی» در این دانشگاه ارائه کرد و با اشاره به طرح موضوع سبک زندگی اسلامی ایرانی، طرح مباحثی مانند تولید علم، گفتمان مبارزه با استکبار، لزوم طرح‌ریزی تمدن نوین اسلامی با توجه به مقتضیات زمان و مکان را نیز مورد تأکید قرارداد.

پس از ارائه این گزارش، اعضاء به بیان نظرات پیرامون مواردی مانند:

- نقش محوری و کانونی ایران در تمدن نوین اسلامی،

- تأکید بر گفتمان اتحاد اسلامی و

- بازخوانی تجربیات تمدن اسلامی در همه ابعاد به‌منظور طرح‌ریزی تمدن نوین اسلامی پرداختند.

در پایان جلسه نیز اقدامات انجام‌ شده به ‌منظور برگزاری همایش دانشگاه جندی‌شاپور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.