به گزارش جماران، یک فعال سیاسی اصولگرا به اعتماد گفت: بهتر است که مجموعه‌ای ١١ نفره متشکل از تمامی جریان‌های سیاسی اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا به عنوان تیم مدیریتی قوه مجریه تعیین شوند و در معرض رای مردم قرار بگیرند.

بخشی از گفت و گوی یحیی آل‌اسحاق در مورد این مدل انتخاباتی 11 نفره برای انتخابات ریاست جمهوری به شرح زیر است:

آقای آل‌اسحاق شما سال ٩٢ مایل به کاندیداتوری بودید. از آن زمان تاکنون چه اتفاقی افتاده که تصمیم گرفته اید دیگر در انتخابات نامزد نشوید؟

آن زمان که بنده کاندیدا شدم، بنا بود یک کار تیمی شکل بگیرد. ١٠ نفر مطرح بودند و قرار بود به یک نفر که فرد صالح‌تری است، برسند. آن زمان من دیدم که آن ١٠ نفر از من مناسب‌تر هستند و ضمن اینکه وظیفه‌ام را انجام دادم، اعلام مواضع کردم؛ فضای انتخاباتی را به سهم خودم آماده کردم و با توجه به اینکه افراد مناسب‌تری بودند، به حکم عقل انصراف دادم

یعنی موفق نبودن کار تیمی در تصمیم شما و حرف امروز شما تاثیر دارد؟

بالاخره در جریان انتخابات آخرین لحظه‌ها به تصمیم می‌رسند. پس از نظرسنجی‌ها من به این نتیجه رسیدم که از انتخابات انصراف دهم. در شرایط امروز کشور به نظر من مناسب‌ترین کار برای اصولگرایان کار تیمی است. اگر شخصیت‌های تکی را بخواهیم مطرح کنیم، به مشکل برمی‌خوریم و احزاب مشکل بتوانند شخصیت کاریزمایی که بتواند یک نفره به همه اوضاع مسلط باشد، معرفی کنند. در شرایط کنونی چنین چیزی مشکل است. چه اصلاح‌طلبان و چه اصولگرایان و چه افراد مستقل، یک شخصیت که بتوانند روی آن اتفاق نظر داشته باشند، ندارند. در شرایط کنونی مناسب‌ترین کار این است که احزاب و گروه‌های دو جریان سیاسی کاری تیمی و جمعی را برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری سامان دهند. بهتر است که مجموعه‌ای ١١ نفره متشکل از تمامی جریان‌های سیاسی اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا و معتدل که توانایی‌های حرفه‌ای کافی داشته باشند و نسبت به اصول انقلاب و اقتضائات جمهوری اسلامی پایبند باشند، به عنوان تیم مدیریتی قوه مجریه تعیین شوند و در معرض رای مردم قرار بگیرند. نهایتا این افراد از بین خودشان یک نفر را به عنوان هد (head) و راس گروه انتخاب و با هم کار کنند. درواقع رییس‌جمهور به اضافه معاونانش در ایام انتخابات معرفی شوند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این تیم ١١ نفره باید توانایی آنها در جلب اعتماد مردم باشد.

کابینه‌اش هم مشخص باشد؟

نه. کابینه را به این خاطر که با نظر مجلس باید انتخاب شود، بهتر است که این تصمیم بماند برای بعد از انتخاب مردم. لیکن چون انتخاب معاونین به دست رییس‌جمهور است، می‌توان تیمی را انتخاب کرد. این ایده البته خام است و می‌توان روی آن کار کرد. به جهت اینکه انتخاب یک شخصیت با کاریزمای لازم برای انتخاب شدن مشکل است، این ایده در شرایط کنونی مناسب‌تر است. بهتر است برای حفظ وحدت کشور در این برهه زمانی باید طرحی نو در انداخت. به جای اینکه یک نفر معرفی شود، یک تیم معرفی شود و این تیم هم ١٠ تا دوازده نفره باشد.

این افراد چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟

هر فرد را طبق تخصصی که در هر حوزه لازم است باید انتخاب کرد؛ افرادی که معتمد مردم باشند. این تیم حتما باید از نظر حرفه‌ای مسلط باشد. این افراد باید ظرفیت، تجربه، دانش و توان لازم را داشته باشند. چنین افرادی بحمد‌الله در کشور زیاد هستند. سپس این تعداد از بین خودشان یک نفر را انتخاب کنند و در انتخابات اعلام کنند که فلان تیم کاری با مدیریت فلان فرد در معرض رای مردم قرار می‌گیرد. حداقل سود این روش این است که مردم با چشم باز رده اول مدیریتی کشور را انتخاب می‌کنند. در این صورت مردم فقط به یک نفر رای نمی‌دهند. به آن فرد به اضافه ١٠ نفر از معاونینش رای می‌دهند. این روش هم اعتماد مردم، هم وحدت و هم توان کاری را بیشتر می‌کند و ظرفیت بیشتری را برای حضور افراد توانا ایجاد می‌کند. این ایده جدید است و حتما لازم است که افراد صاحب نظر بنشینند و برای تقویت این ایده جوانب را بررسی کنند. مثلا در امریکا رییس‌جمهور معاون اولش را اعلام می‌کند. به جای اینکه جریانات و افراد را در نظر بگیریم و دو قطبی‌سازی کنیم باید شرایطی را فراهم کنیم که نیروهای خدوم کشور با هم همکاری کنند و یک تیم معرفی شود. هر یک از افراد این تیم باید در یکی از حوزه‌های چندگانه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تخصص، توانایی و ظرفیت داشته باشند. در عین حال از نظر پایه‌های انقلابی شرایط اولیه را داشته و معتقد به ارزش‌های اسلام باشند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.