رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی گفت: موفقیت ایران در نشست اوپک و تثبیت سهم صادرات نفت به میزان سه میلیون و 900 هزار بشکه در روز پیامد مثبتی از دپیلماسی موفق ایران در مذاکرات هسته‌ای و برجام است.

به گزارش جماران، غلامرضا تاجگردون افزایش سهمیه نفت ایران در اوپک را بیانگر قدرت دیپلماسی اقتصادی ایران در شکستن حصر صادرات نفتی دانست و افزود: بازتاب بین‌المللی این رویداد و اذعان صاحب نظران به قدرت دیپلماسی ایران بیانگر اهمیت این موفقیت بوده است.

وی اظهار کرد: در حالی که سهم صادرات نفتی دیگر کشورها کاهش یافت افزایش سهمیه نفت صادراتی ایران شرایط جدیدی را برای کشور ایجاد کرده که این امر بیانگر مفیدبودن تلاش‌های دولت تدبیر و امید در تعامل اقتصادی و سیاسی با دیگر کشورهاست.
رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه اظهار کرد: افرایش سهم ایران از صادرات نفت به لحاظ وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی بسیار مهم و تعیین کننده است، هر چند که دولت روحانی وابستگی اقتصاد به بودجه نفتی را تا حدودی کاهش داده است.
وی گفت: افزایش قیمت نفت در کنار افزایش سهم صادراتی نفت ایران و کاهش صادرات نفت دیگر کشورها رویداد ارزنده دارای اهمیتی است و تداوم این تعامل کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) می تواند به افزایش قیمت نفت کمک کند.
افزایش سهمیه نفت ایران به سه میلیون و 900 هزار بشکه در روز در حالی بود که میزان صادرات نفت ایران به کمتر از یک میلیون بشکه رسیده بود.

منبع: ایرنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.