یک نظرسنجی که روز شنبه منتشر شد، نشان می دهد که بیش از هشتاد درصد از مردم فرانسه با تصمیم فرانسوا اولاند رئیس جمهوری این کشور مبنی بر حضور نیافتن در رقابت های انتخابات آتی ریاست جمهوری فرانسه موافق هستند.

به گزارش جماران به نقل از رادیو بین المللی فرانسه (RFI)، موسسه نظرسنجی 'هریس' امروز نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرد که بر اساس آن مردم فرانسه احساس خوبی نسبت به فرانسوا اولاند ندارند.

بر اساس این نظر سنجی، 86 درصد رأی دهندگان چپ از تصمیم فرانسوا اولاند ابراز خرسندی کرده اند و این میزان در میان طرفداران احزاب راست و راست افراطی به ترتیب 88 و 84 درصد است.
بیشتر سئوال شوندگان در این نظرسنجی معتقدند که اولاند با خودداری از اعلام نامزدی در انتخابات آینده ریاست جمهوری، بهترین تصمیم سیاسی را گرفته است.
توما پیکتی اقتصاد دادن برجسته فرانسوی نیز با بیان این مطلب که اولاند بهتر بود خیلی زودتر این تصمیم را اتخاذ می کرد، بزرگترین خطای دورۀ ریاست جمهوری اولاند را خودداری وی از مذاکره بر سر معاهدۀ بودجۀ اتحادیۀ اروپا در سال 2012 دانست.
این اقتصاددان فرانسوی معتقد است که تصمیم رییس جمهوری فرانسه مبنی بر کاهش کسری بودجۀ کشور از طریق افزایش بی وقفۀ مالیات ها مانع از رشد اقتصادی شد.
در پی اعلام کناره گیری اولاند از رقابت های انتخاباتی 2017، نگاه ها اکنون متوجۀ مانوئل والس نخست وزیر سوسیالیست فرانسه، شده است که به احتمال زیاد یکی از نامزدهای انتخابات مقدماتی حزب سوسیالیست برای این دوره از رقابت ها می باشد.
بیش از اعلام تصمیم فرانسوا اولاند، یک نظرسنجی که روز چهارشنبه هفته گذشته توسط موسسه الاب (Elabe) منتشر شده بود، نشان می داد که اگر وی نامزد این انتخابات شود، فقط هفت درصد آرا را به خود اختصاص خواهد داد.
بر اساس این نظر سنجی، در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، فرانسوا فیون فیون 37 درصد و مارین لوپن که افکاری افراطی در سر دارد، 25 درصد آرا را به دست خواهند آورد.
بر اساس این نظر سنجی، امانوئل ماکرون 17 درصد و ژان لوک ملانشون با 12 درصد آراء در رتبه های سوم و چهارم قرار می گیرند.
اولاند که در انتخابات سال 2012 میلادی با وعده «وارونه کردن منحنی بیکاری» پیروز شد، پیشتر اعلام کرده بود که اگر نتواند وعده کاهش بیکاری را محقق کند، در انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 شرکت نمی کند.
محقق نشدن این وعده در کنار ادامه روند کاهش محبوبیت رئیس جمهوری فرانسه، کار وی را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 فرانسه دشوار می کند.
رئیس جمهوری فرانسه هر پنج سال و با رای مستقیم مردم انتخاب می شود. در آخرین انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال 2012 میلادی، فرانسوآ اولاند از حزب سوسیالیست در مقابل نیکلا سارکوزی به پیروزی رسید.
انتخابات ریاست جمهوری فرانسه قرار است 23 آوریل و 7 مه 2017 (3 و 17 اردیبهشت 96) برگزار شود.

منبع: ایرنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.