'استفان دمیستورا' فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در آخرین روز از همایش بین المللی 'گفت و گوی مدیترانه' در رم گفت که در سوریه با یک جنگ نیابتی رو به رو هستیم؛ بنابراین باید به یک صلح نیابتی نیز برسیم و با تقسیم قدرت به یک راه حل سیاسی فراگیر دست یافت.

به گزارش جماران، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در کنفرانس سه روزه گفت و گوی مدیترانه که با حضور 40 تن از رئیسان دولت ها، وزیران و سران سازمان های بین المللی به همراه 500 تن از رهبران سیاسی، اقتصادی و مالی و نمایندگان اندیشکده ها در محل وزارت امور خارجه ایتالیا در رم برگزار شد، افزود: اولویت باید مبارزه علیه داعش باشد و اگر می خواهیم داعش را شکست دهیم، نباید درسی را که در عراق و لیبی گرفتیم فراموش کنیم. باید به دنبال یک راه حل سیاسی فراگیر که شامل تمام آنهایی که حقوقشان حذف شده است، باشیم. اکنون زمان مذاکره به صورت واقعی است.

وی با یادآوری اینکه در حلب 900 نفر از اعضای یک جنبش نزدیک به القاعده وجود دارند که همه، آنها را می شناسند گفت: از جبهه النصره می خواهم تا حلب را ترک کند. اکنون بیشترین نگرانی ما برای حلب است.
نماینده سازمان ملل به حلب اشاره کرد وگفت: در پی تحولات اخیر، شهر شمالی سوریه ممکن است بزودی و شاید تا سال جدید میلادی تحت کنترل دولت دربیاید. هر تغییری که صورت گیرد باید از مردم محافظت کرد.
دمیستورا همچنین افزود: نمی دانم که موضع ترامپ در قبال سوریه چیست، ما بزودی به نیویورک و واشنگتن می رویم تا با رئیس جمهوری منتخب آمریکا در این باره صحبت کنیم. او می خواهد به یک توافق با پوتین برای مبارزه با داعش برسد. همه ما می خواهیم این را باور کنیم و می خواهیم علیه داعش که دشمن مشترک ماست مبارزه کنیم.
امنیت مشترک، مبارزه با تروریسم، آینده خاورمیانه با توجه خاص به سوریه و لیبی، بحران پناهجویان، انرژی، چشم انداز رشد اقتصادی و نقش زنان و جوانان از محورهای همایش در رم بود که با همکاری وزارت امور خارجه ایتالیا و موسسه مطالعات سیاست بین المللی (Ispi) برگزار شد.

منبع: ایرنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.