معاون استاندار مازندران و فرماندار ویژه شهرستان آمل فرسودگی شبکه برق؛ انتهای خط بودن گازرسانی و دوگانه سوز نبودن چاه های آب رسانی را مشکل بروز بحران برف در این شهرستان عنوان کرد.

به گزارش جماران، احمد منفرد در جلسه شورای اداری شهرستان آمل در مرکز فرهنگی قرآنی بصیرت آمل با حضور مدیرکل اوقاف وامورخیریه استان مازندران با بیان این‌که باید در زمان بحران خسارت‌ها را به کمترین میزان برسانیم، تصریح کرد: در بحران اخیر در مناطق کوهستانی بیش از یک متر برف بر زمین نشسته بود.

وی با اشاره به این‌که بارش برف به این شدت و به این میزان در آذرماه در 50 سال گذشته بی‌سابقه بوده است، تصریح کرد: ابعاد حادثه در دو قسمت قابل بررسی است، یکی قطعی آب و برق و گاز بود که همشهریان دچار مشکل شدند و تلاش بر این بود که در کوتاه‌ترین زمان نقایص برطرف شود.

منفرد با بیان این‌که در همان لحظه نخست در 70 نقطه شبکه‌ها دچار آسیب شد و بعدها نقاط جدید دیگر دچار خسارت شدند، تاکید کرد: سیم های برق آنقدر پوسیده بود که برف آنها را دچار خسارت شدید کرد، باید زیرساخت‌ها به گونه‌ای باشد که با یک برف دچار مشکل نشود.

وی با اعلام این‌که افت فشار گاز در ساعات اولیه رخ داد، زیرا آمل در انتهای خطوط گازرسانی شرق و غرب مازندران قرار دارد، افزود: با وجود افزایش فشار گاز باز هم افت فشار رخ داد، با افت فشار رگلاتورها از مدار خارج می‌شوند که برای وصل مجدد به حضور ماموران اداره گاز نیاز داشت، ضمن آن که تقاضا برای راه‌اندازی رگلاتورها بیش از اندازه بود.

فرماندار آمل با اشاره به این‌که مدیرکل مدیریت بحران مازندران و مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران در زمان بحران در آمل مستقر بودند، افزود: مدیرعامل شرکت برق استان، اداره شهرستان را بر عهده داشت، می‌دانیم کاستی و قصور وجود داشت برای همین عذرخواهی کردیم.

وی با اعلام این‌که 25 حلقه چاه در سطح شهر آمل آب آشامیدنی شهر را تامین می‌کنند که موتورمحرکه همه برق است و با وجود مصوبه جلسه پدافندغیرعامل، هیچ کدام موتور دیزل ندارند، افزود: از چندی پیش دیگر چاه جدید بدون دیزل را افتتاح نمی‌کنیم اما این تعداد چاه شهری باید به موتور دیزل مجهز شوند.

فرماندار آمل بااشاره به این‌که در ارتباط با برق، زیرساخت‌های این شهرستان قدیمی است و هنوز تیرهای برق چوبی و سیم‌های برقی با بیش از 35 سال عمر در این شهرستان وجود دارند، گفت: حداقل 5میلیارد تومان اعتبار برای نوسازی شبکه برق آمل نیاز است، نباید به دنبال قطع سرشاخه درختان باشیم، درخت نیاز شهر است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که نمی‌توانیم در انتظار تقویت خط گازرسانی مازندران از سمت کیاسر بمانیم، افزود: اخیرا گازرسانی بخش لاریجان آغاز شده است، این خط جدید گازرسانی به دشت مشا و امامزاده هاشم رسیده و اگر به خط شهر آمل وصل شود و چند ایستگاه تقویت فشار در مسیر تعبیه شود می‌تواند گاز دو شهرستان را تامین کند.

منبع: ایسنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.