رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توسعه مناسبات با ساحل عاج به عنوان کشوری مهم در آفریقا مورد توجه ایران است، گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی سیاست خارجی ایران بر مبنای برقراری روابط سازنده با آفریقا قرار دارد.

به گزارش جماران، علی لاریجانی در دیدار «عبدالله مابری» وزیرخارجه ساحل عاج روز یکشنبه با بیان این مطلب، به روابط خوب ایران و ساحل عاج اشاره کرد و افزود: همواره مناسبات خوبی میان دو کشور به ویژه درعرصه پارلمانی برقرار بوده و مجلس شورای اسلامی با تشکیل گروه دوستی پارلمانی از توسعه ارتباطات دو کشور حمایت می کند.

وی گفت: آشنایی تجار ایرانی با نیازمندی های ساحل عاج در بخش های مختلف و گسترش همکاری های دو کشور در زمینه های علمی، صنعتی، داروسازی و انرژی برای دو ملت مفید است.

معضل تروریسم مانعی جدی بر سر توسعه و پیشرفت کشورها
«عبدالله مابری» وزیر امور خارجه ساحل عاج نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران، گفت: توسعه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مهم در منطقه و جهان از جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی ساحل عاج برخوردار است.
وی در ادامه با اشاره به پیشرفت های قابل توجه ایران در زمینه های مختلف، گفت: همکاری با ایران در زمینه های انرژی از جمله احداث خطوط انتقال نفت و گاز، توسعه زیرساخت ها، صنایع غذایی و آموزش فنی و حرفه ای می تواند به ساحل عاج برای تحقق اهداف توسعه این کشور کمک شایانی کند.
وزیر خارجه ساحل عاج با بیان اینکه «معضل تروریسم مانعی جدی بر سر توسعه و پیشرفت کشورها است» افزود: مبارزه با این معضل نیازمند همکاری جمعی همه کشورهای جهان است.
وی همچنین گفت: ساحل عاج همواره تمامی اقدامات تروریستی از جمله استفاده ابزاری از نام اسلام توسط آنان را محکوم کرده است.
به گزارش خانه ملت، عبدالله مابری وزیر خارجه ساحل عاج در دیدار علی لاریجانی رئیس مجلس نسبت به توسعه مناسبات دو کشور در عرصه های سیاسی و پارلمانی ابراز امیدواری کرد و خواستار بهره مندی از تجارب ایران در زمینه های مختلف شد.
به گزارش ایرنا، عبدالله مابری که از روز گذشته به دعوت وزیر امور خارجه کشورمان به تهران سفر کرده است، امروز با محمدجواد ظریف نیز دیدار و در مورد گسترش مناسبات دوجانبه گفت وگو کرد.
وزیر امور خارجه ساحل عاج قرار است فردا با دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری نیز دیدار کند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.