براساس نتایج نظرسنجی "شاخص صلح" که توسط موسسه "دموکراسی اسرائیل" صورت گرفته، جمع کثیری از اسرائیلی‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا نامزد دموکرات‌ها را به رقیب جمهوری خواهش ارجح‌ می‌دانند.

به گزارش جماران به نقل از روزنامه اورشلیم پست، این نظرسنجی نشان داد که ۴۳ درصد از شرکت کنندگان هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها را ترجیح می‌دهند در حالی که تنها ۲۶.۵ درصد از دونالد ترامپ، نامزدن جمهوری‌خواهان طرفداری می‌کنند.

نتایج این نظرسنجی کمی گیج کننده است چراکه در نظرسنجی مشابه دیگری اکثر اسرائیلی‌ها یعنی ۶۳ درصد گفتند کلینتون به عنوان رئیس جمهور فشار بیشتری بر اسرائیل می‌آورد در حالی که تنها ۸ درصد چنین نظری نسبت به ترامپ به عنوان رئیس جمهور داشتند.

براساس این نظرسنجی مشخص شد که اکثر اسرائیلی‌ها از زندگی در اراضی اشغالی رضایت دارند. ۵۴ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی گفتند: اوضاع کلی اراضی اشغالی نسبتا خوب یا خیلی خوب است در حالی که ۳۷ درصد اوضاع کلی را در حد متوسط می‌دانند.

جای تعجب ندارد اسرائیلی‌هایی که خود را راست‌گرا معرفی کردند نسبت به میانه‌روها یا چپ‌گرایان از اوضاع کلی اراضی اشغالی رضایت بیشتری دارند.میزان رضایت یهودیان مذهبی نیز نسبت به یهودیان سنتی یا سکولار بیشتر است. ۶۳ درصد از شرکت‌کنندگان عرب نیز وضعیت را نسبتاً خوب یا خیلی خوب دانستند.

همچنین ۶۴ درصد از یهودیان اسرائیل معتقدند تصمیم محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای شرکت درمراسم تشییع شیمون پرز، رئیس سابق رژیم صهیونیستی نشانه‌ای از تمایل فلسطین برای بازگشت به میز مذاکرات با اسرائیل نبود در حالی که ۵۷ درصد از اعراب اسرائیل خلاف این نظر را دارند.

۸۱ درصد از اسرائیلی‌ها معتقدند تصمیم سران جریان‌های فلسطینی در سرزمین‌های اشغالی برای عدم شرکت در مراسم تشییع پرز از نظر سیاسی "غیرعاقلانه" بود و ۷۷.۵ درصد این اقدام را "توجیه ناپذیر" دانستند.

این در حالی است که در بین اعراب اسرائیلی ۴۹ درصد این اقدام را از نظر سیاسی "غیرعاقلانه" دانستند و ۴۲.۵ درصد این اقدام را "توجیه‌ ناپذیر" اعلام کردند.

این نظرسنجی نشان داد، ۳۳.۳ درصد از شرکت کنندگان "قطعاً" از انجام مذاکرات صلح با فلسطینی‌ها حمایت می‌کنند و ۲۹.۴ درصد اعلام کردند نسبتاً از این مذاکرات حمایت می‌کنند اگرچه تنها ۲۹.۲ درصد اطمینان دارند که در سال‌های پیش رو صلح تحقق می‌یابد.

منبع: ایسنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.