نخست وزیر رژیم صهیونیستی قصد دارد سازمان غیردولتی "بتسلم" که مخالف شهرک سازی‌هاست را به دلیل اظهارات مدیرکل این سازمان در شورای امنیت با محرومیت از مزایای قانون خدمت مدنی مجازات کند. در پاسخ مدیرکل این سازمان غیردولتی تاکید کرد که باید از داخل و خارج با اشغالگری اسرائیل مقابله شود.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای اعلام کرد که نتانیاهو قصد دارد با آغاز دور جدید نشست‌های کنست(پارلمان رژیم صهیونیستی) در راستای تغییر قانون خدمت مدنی گام بردارد و دیگر امکان گذراندن این خدمت در سازمان بتسلم (سازمان غیردولتی مخالف شهرک‌سازی‌ها) وجود نخواهد داشت.

طبق این بیانیه، نتانیاهو، عصر روز شنبه در این رابطه با رئیس ائتلاف حاکم اسرائیل گفت‌وگو نیز کرد. پیشتر نیز وی با مشاور حقوقی دولتش در این خصوص گفت‌وگو کرد و وی نیز اعلام کرد که باید قانون تغییر کند و نخست وزیر نیز همین قصد را دارد.

خدمت مدنی در اسرائیل به معنای استخدام برای انجام مسئولیتی مدنی در خدمت دولت و منافع عمومی به جای انجام خدمت نظامی در ارتش اسرائیل است.

مرکز حقوق بشری بتسلم در فوریه 1989 توسط گروهی از اندیشمندان، حقوقدانان، روزنامه نگاران و اعضای کنست تاسیس شد. بتسلم هدف اصلی خود را مبارزه با نقض حقوق بشر در اراضی اشغالی از طریق مستند سازی این موارد و انتشار آنها برای مردم و ارائه آن بر تصمیم‌گیرندگان و نیز مبارزه با پدیده نادیده‌انگاری و انکار در جامعه اسرائیل و مشارکت در ایجاد فرهنگ حمایت از حقوق بشر در اسرائیل است.

مدیرکل این سازمان روز جمعه جلسه غیر رسمی شورای امنیت مدارکی درباره شهرک سازی‌های اسرائیلی در اراضی فلسطینی‌ها ارائه کرد و گفت: باید حقوق فلسطین‌ها محقق شود و اشغالگری پایان یابد. شورای امنیت باید حرکتی انجام دهد و اکنون زمان آن است.

وی افزود: پس از حدود نیم قرن از کنترل نظامی اسرائیل بر میلیون‌ها انسان، اشغالگری همچنان عمق یافته و ساخت شهرک‌ها توسعه می‌یابند. این دو مساله یکی از عوامل اساسی در نقض هر روزه حقوق انسانی فلسطین‌ها هستند.

مدیرکل بتسلم در واکنش به تصمیم نتانیاهو تاکید کرد که این سازمان و صدها هزار تن در اسرائیل هرگز تسلیم اشغالگری نخواهند شد و به بازگویی حقایق اسرائیل و جهان ادامه خواهند داد. وی تاکید کرد که اشغالگری باید پایان یابد.

تشکیلات خودگردان فلسطین و نهادهای حقوق بشری اسرائیل و وزیر امور خارجه فلسطین اعلام کردند که کابینه نتانیاهو در سال‌های اخیر روند شهرک سازی‌ها در کرانه باختری را افزایش داده و این یکی از عوامل توقف مذاکرات صلح در سال 2014 است.

نتانیاهو در واکنش به اظهارات مدیرکل بتسلم در نشست شورای امنیت در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک اظهارات وی را دعوت علیه اسرائیل با هدف تحت فشار گذاشتن تل‌آویو دانست و مدعی شد: بتسلم یک نهاد غیردولتی "حاشیه‌ای" و " به دور از واقعیت" است.

سخنگوی بتسلم نیز در پاسخ به نتانیاهو تاکید کرد که شهروندان اسرائیلی مستحق اجرای گفت‌وگویی جدی درباره اشغالگری هستند.

در ژوئیه پارلمان اسرائیل با قانونی موافقت کرد که نهادهای غیردولتی که بیشتر بودجه خود را از کشورهای خراجی دریافت می‌کنند را واردار می‌کنند رسما دولت‌های حامی خود را اعلام کنند.

حجای العاد، مدیرکل این سازمان در واکنش به اظهارات نتانیاهو گفت: این یک مساله داخلی در اسرائیل نبوده بلکه یک مساله بین‌المللی است باید از داخل و خارج اسرائیل با اشغالگری مقابله شود غیرممکن است که اسرائیل تا ابد بتواند مردم فلسطین را تحت اشغال نگه دارد.

طبق گفته العاد هیچ کشوری در نشست شورای امنیت نبود که از اشغالگری اسرائیل انتقاد نکند. حتی انگلیس، آمریکا، چین، روسیه و دیگر کشورهایی که نتانیاهو مدعی است دوست اسرائیل هستند نیز منتقد شهرک‌سازی‌ها بودند.

منبع: ایسنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.