نماینده روسیه در سازمان ملل اعلام کرد: حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل به عنوان سنگ بنای امنیت جهانی تضمین می‌کند که آمریکا و متحدانش نتوانند از رای اکثریت خود در این شورا سوء استفاده کنند.

به گزارش جماران، ویتالی چورکین در گفت‌وگو با "شبکه یک" با اعلام حمایت از انجام اصلاحات در ساختار شورای امنیت اما با رد کنار گذاشته شدن حق وتو اعلام کرد: در دنیایی که ما زندگی می‌کنیم آمریکا و متحدانش همواره 9 رای به نفع یک قطعنامه می‌دهند بنابراین بدون رای وتو آنها می‌توانند یک قطعنامه را بر روی میز مذاکره مطرح کنند و اتوماتیک آن را تایید کنند.

وی در ادامه اظهاراتش اعلام کرد که تنش‌ها میان روسیه و آمریکا در بدترین حالت ممکن در طول 40 سال گذشته قرار گرفته است.

او یکی از دلایل بروز تنش میان دو کشور را نبود احترام و نبود مباحث و مذاکرات عمیق میان دو طرف دانست و گفت: برخی مسایل حساس در جهان باعث بروز بن بست پیش رو میان قدرتهای بزرگ هسته‌ای جهان می‌شود.

چورکین در ادامه اظهاراتش با بیان اینکه آمریکا و ناتو نگرانی‌های روسیه را با حضور در نزدیکی مرزهای این کشور نادیده می‌گیرند، گفت: یکی از اقدامات تحریک آمیز آنها علیه روسیه در سال 2008 بود که در نشست ناتو تصمیم گرفته شد که گرجستان و اوکراین عضو ناتو بشوند.

وی با اشاره به اختلافات موجود میان روسیه و آمریکا در بحران سوریه گفت: در ماه فوریه جان برنان، رییس سازمان سیا اعلام کرد که آنها می‌توانند در طول دو یا سه هفته آینده مخالفان میانه رو را از جبهه النصره جدا کنند. این اتفاق هیچ وقت رخ نداد. بر همین اساس آنچه که من دریافتم این است که آنها نه تنها هیچ کنترلی بر مخالفان میانه رو ندارند بلکه نمی‌توانند کشورهای منطقه که حامی این مخالفان هستند را کنترل کنند. این مساله یک مشکل بزرگ است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.