وزیر امور خارجه آمریکا برای مذاکره درباره سوریه به میزبانی همتای انگلیسی‌اش به لندن سفر می‌کند. قرار است وزرای خارجه آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان در نشستی چهارجانبه درباره موضوع سوریه گفتگو کنند.

به گزارش جماران به نقل از شبکه تلویزیونی بی. بی. سی، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه با سرگئی لاوروف، همتای روسی‌اش و نمایندگانی از عربستان، ایران و ترکیه حول محور مذاکرات صلح سوریه در لوزان دیدار کرد.

این دیدار پس از آن صورت گرفت که آتش بس ماه گذشته سوریه به میانجی‌گری آمریکا و روسیه تنها پس از چند روز لغو شد.

شبکه تلویزیونی بی.بی. سی گزارش داد: کری با یک برنامه صلح جدید و مجزا وارد لندن نخواهد شد بلکه درعوض طبق گفته‌های خود با ایده‌های تازه‌ای به لندن سفر خواهد کرد.

روز شنبه روسیه و آمریکا به مذاکرات صلح در لوزان پیوستند که در آن نمایندگان کشورهایی که از طرفین درگیر در سوریه حمایت می‌کنند، حضور داشتند.

کری در پی این نشست گفت: می‌توانید به یک نقشه راه جدید برای آتش بس و یک گذار سیاسی در سوریه دست یابید.

در عین حال شبکه تلویزیونی بی. بی. سی گزارش داد: نشانه‌ها حاکی از آن است که روند بسیار طولانی در پیش است و مذاکرات لوزان در زمینه پایان بمباران حلب یا کمک به شهرهای محاصره شده سوریه هیچ پیشرفتی نداشته است.

مذاکرات در لندن به دنبال نشست فوری مجلس عوام انگلیس برگزار می‌شود که روز سه شنبه حول محور وضعیت سوریه صورت گرفت.

در جریان این نشست بوریس حانسون، وزیر امور خارجه انگلیس گفت که "می‌خواهم شاهد اعتراضی علیه بمباران حلب در مقابل سفارت روسیه باشم"؛ بمبارانی که ادعا می‌شود روسیه یکی از متحدان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه مقصر آن است. اما مسکو که تمامی این ادعاها را رد کرده جانسون را به داشتن "جنون روسیه‌هراسی" متهم کرد.

همزمان سازمان ملل هشدار داده شرق حلب که همچنان در آن ۲۷۵ هزار تن زندگی می‌کنند ممکن است ظرف دو ماه کاملا نابود شود.

منبع: ایسنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.