رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز (سه شنبه) در اعتراضی تند به تاکید حیدرالعبادی نخست وزیر عراق بر لزوم خروج نظامیان ترک از خاک کشورش گفت: ما هنوز آنقدر خوار نشده ایم که از شما دستور بگیریم.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری رویترز، اردوغان در نشستی با حضور رهبران مسلمان در استانبول گفت: عراق درخواست های خاصی از ما درباره بعشیقه داشته است؛ حالا هم از ما می خواهد آنجا را ترک کنیم. اما شأن ارتش ترکیه هنوز انقدر پایین نیامده است که از شما دستور بگیرد.

وی ضمن آن که درخواست های موکد حید العبادی نخست وزیر عراق را درباره خروج نیروهای ترک از پایگاه نظامی بعشیقه توهین به خود برشمرد، خطاب به وی گفت: اول حد و حدود خود را بشناسید.
رویترز افزود: ترکیه و عراق اخیرا به دنبال تیره شدن مناسبات، سفیران یکدیگر را احضار کردند.
حیدرالعبادی به دنبال امتناع ترکیه از خروج نظامیانش از خاک عراق به وی هشدار داد که آنکارا با این اقدام ممکن است جنگی منطقه ای به پا کند.
پارلمان عراق و احزاب سیاسی عراق نیز حضور نظامی ترکیه را محکوم کرده اند.
از سوی دیگر خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد که اردوغان رییس جمهوری ترکیه در اظهارات اخیر خود تاکید کرده که ارتش ترکیه مصمم است در عملیات آزاد سازی شهر موصل شرکت کند.
همچنین معاون نخست وزیر ترکیه نیز چندی پیش با تاکید بر این که ترکیه نمی خواهد به نیرویی اشغالگر در عراق بدل شود، مدعی شد که حضور نظامیان ترک در پایگاه نظامی بعشیقه به دستور مسعود بارزانی رئیس اقلیم نیمه خودمختار کردستان عراق صورت گرفته است.

منبع: ایرنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.