دولت عربستان سعودی با اذعان نسبت به بحران مالی حاد این کشور که موجب کاهش خدمات به مردم و پایین آمدن سطح قدرت خرید شهروندان شده اعلام کرد بدهی این کشور به 73 میلیارد دلار رسیده است.
بدهی های خود را رقم بی سابقه 73 میلیارد دلار اعلام کرد.

به گزارش جماران، این بدهی های گسترده ناشی از کسری بودجه و به دنبال کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی مشکلات عمده ای را برای ریاض ایجاد کرده و موج نارضایتی عمومی از عملکرد حکام بی تجربه سعودی شده است که داراییهای این کشور را برای قتل و کشتار کودکان در یمن هزینه می کنند .

جدیدترین آمار ارائه شده از سوی نشریه 'الاقتصادیه' عربستان حاکیست که رژیم آل سعود فقط در سال جاری 10 میلیارد دلار اقدام به اخذ وام کرده است که رقم بی سابقه ای برای این کشور تلقی می شود.
در همین حال میزان بدهی های مستقیم دولت عربستان در سال 2015 به 37.9 میلیارد دلار افزایش یافته بود که کل آن بدهی های داخلی و معادل 5.9 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور تا پایان سال 2015 بود.
اقدامات سعودی ها از جمله کم کردن حقوق اعضای مجلس مشورتی و وزیران، پرداخت حقوق طبق تاریخ میلادی و افزایش هزینه حج عمره نشان می دهد بحران اقتصادی بر آسمان عربستان سایه افکنده است. به عقیده کارشناسان روند اختلافات میان شاهزاده های سعودی و نبود ثبات مدیریتی در این کشور روز به روز بر شرایط نامناسب ابن کشور می افزاید و توطئه نفتی که رژیم آل سعود دو سال پیش برای ایران و روسیه ایجاد کرده بود امروز به ضرر خود این کشور تمام می شود.
کارشناسان با اشاره به اشتباه محاسباتی سعودی ها در باره بازار نفت تاکید کردند، عربستان تصور می کرد منابع مالی کافی برای یک دوره طولانی مدت پایین ماندن قیمت نفت را دارد و خواهد توانست در چنین شرایطی رقبای خود را به عقب براند، اما بر خلاف میل سعودی ها، روند کاهشی قیمت نفت بیش از حد طولانی شد و هنوز هم نشانه ای از تمام شدن این روند دیده نمی شود.

منبع: ایرنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.