رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وخیم توصیف کردن شرایط انسانی در حلب سوریه خواستار کمک نهادهای بین‌المللی به حلب و ارسال کمک‌های امدادی و تخلیه مجروحان از شرق حلب شد.

به گزارش جماران، فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه سوئد گفت که دو طرف به تفصیل درباره شرایط در سوریه گفت‌وگو کردند.

وی از مقدمات نشستی در بروکسل در سطح وزرای خارجه اتحادیه اروپا به منظور بررسی راهکارهای حل بحران سوریه خبر داد.

او همچنین درخصوص اجرای توافق مهاجرتی با ترکیه گفت که در جریان سفر اوایل سپتامبر به آنکارا این مساله و سایر مسائل را با ترکیه به بحث گذاشته است.

موگرینی تاکید کرد: روابط ما تنها به مساله مهاجران و پناهجویان ختم نمی‌شود. ما درباره موضوعات بسیاری از جمله شرایط در سوریه و مساله سازش با قبرس صحبت کردیم.

رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا همچنین درباره قطع همکاری‌های روسیه و آمریکا و نیز بحران انسانی در حلب گفت: ما به شدت نگران تحولات سوریه و نه تنها حلب هستیم که هر روز بدتر می‌شود. اتحادیه اروپا پیشنهادی ارائه کرده است؛ یک پیشنهاد فوری برای بعد انسانی درگیری‌ها. تلاش داریم تا با کمک آژانس‌های سازمان ملل و گروه‌های مردم نهاد کمک پزشکی به شرق حلب بفرستیم و به مجروحان اجازه خروج از این منطقه داده شود. این مساله را با دبیرکل سازمان ملل، نماینده ویژه سازمان ملل و وزیران امور خارجه ایران و روسیه مطرح کردیم.

او تاکید کرد: موضع اتحادیه اروپا واضح است. ما نیازمند قطع خصومت‌ها هستیم و باید دسترسی بشردوستانه بلامانع برای کل سوریه فراهم شود. هرگز نمی‌پذیریم که دسترسی بشردوستانه به ارزیابی‌های سیاسی و یا نظامی منوط شود. شرایط حلب هم به صورتی است که نیازمند دریافت کمک‌های اضطراری است. هنوز هم امید داریم که با وجود بن‌بست سیاسی و نظامی، زمینه‌های مشترکی در میان رهبران بین‌المللی ایجاد شود تا کمک‌های امدادی به حلب و سایر مناطق بحران‌زده ارسال کنیم.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که این نهاد از همان ابتدا به شدت از تشکیل گروه بین‌المللی حمایت از سوریه حمایت می‌کرده است و معتقد بوده که تنها راه حل سیاسی برای بحران سوریه کارآمد است.

این مسئول اروپایی تصریح کرد، بدترین تحول در حال حاضر بسته شدن فضای سیاسی به طور کامل و شنیده شدن صدای سلاح است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.