دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی بر اهمیت دسترسی مراقبتِ سلامت روان برای همه افراد نیازمند به آن تاکید کرد.

به گزارش جماران، متن کامل پیام بان کی مون به مناسب روز جهانی سلامت روان به شرح زیر است:

"سازمان ملل متحد در روز جهانی سلامت روان بر اهمیت دسترسی مراقبت سلامت روان برای همه افراد نیازمند به آن، صرف نظر از شرایط افراد و محل زندگی آنان، تاکید میکند. امسال، توجهها را به سوی نیاز ضروری به فراهم ساختن حمایت فوری از مردمی جلب میکنیم که تجربه درماندگی روانشناختی پس از گذار از یک دوران بحران را داشته اند.

این رویدادها اشکال متفاوتی دارند. امروزه، شاهد موجی بیسابقه از فوریت های بشردوستانه مرتبط با درگیری‌ها و بلایای طبیعی هستیم. در عین حال، سالانه میلیونها انسان تجاوز جنسی، جرایم خشونت آمیز و تصادفات تلخ را تحمل می کنند.

در اکثر مواقع، افرادی که از این مسایل رنج میبرند، تقریبا هیچ گونه مشاوره آنی دریافت نمی کنند. به همین علت در مواقع بحران، افراد آموزش دیده در زمینه سلامت روان به ندرت قابل دسترسی هستند. این در حالی است که آموزشِ پاسخگوهای اولیه همچون افسران پلیس، آتشنشانها، کارکنان فوریت های سلامت و امداد گران بشردوستانه برای مهیا ساختن "کمک‌های اولیه روانشناختی" برای افراد نیازمند کاری کاملا ممکن است. چنین نمونههایی را در هنگام شیوع بیماری ابولا در کشورهای گینه، لیبریا و سیرالئون مشاهده نموده‌ایم و این رویکرد به گونه‌ای گسترده در سوریه و برای هزاران نفر مردم آواره در یونان، نیجریه و سودان جنوبی در حال ارائه شدن است.

کمکهای اولیه روانشناختی فقط یکی از اجزای گسترده خدمات کامل سلامت روان در نظام سلامت کشور است که دولت ها در برنامه عملیاتی سلامت روان وابسته به سازمان جهانی بهداشت بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ به آن متعهد شدهاند. دولت ها نیازمند توسعه نظام مستحکم مراقبت برای دوره کوتاه مدت و بلند مدت هستند. سازمان های جامعه مدنی با افزایش آگاهی، پژوهش و برنامه های اجتماع محور میتوانند از این تلاشها حمایت کنند و هر کدام از ما می توانیم چگونگی ارائه پشتیبانی از دوستان، خانواده ها و همسایگان را بررسی کنیم".

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی سازمان ملل متحد، بان کی مون در پایان تاکید کرد: در این روز جهانی سلامت روان، اجازه دهید همگی دلسوزی و همدلی خود را نسبت به افرادی که از بحران ها جان سالم به در برده اند نشان دهیم و مطمئن شویم که آنان به کمک‌های مورد نیازشان تا هر زمان لازم دسترسی داشته باشند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.