یک مدرس حوزه علمیه قم گفت: هر مجلسی که صدای کینه توزی و دشمنی از آن به گوش برسد شیطانی است هر چند به نام امام حسین (ع) برگزار شود؛ با استناد به قرآن و سیره اهل بیت (ع)با قاطعیت می گویم آنان که با سخنان خود محبت و مودت بین مردم را تضعیف می کنند و بذر کینه توزی و دشمنی در دل ها می کارند در مسیر شیطان گام برمی دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبر ی جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی نورمفیدی در شب های دهه محرم در سلسله سخنرانی هایش تحت عنوان اصول اخلاقی اجتماعی اهل بیت (ع)با اشاره به این که محبت و مودت یکی از مهمترین این اصول است در جمع پرشور عزاداران حسینی در گرگان اظهار داشت:خداوند خود دوستدار خلق بوده و بر محبت قلبی و اثر عملی آن در رفتار بندگان خویش تاکید کرده است.
وی افزود: در حدیث قدسی آمده اگر بنده ای که به من پشت می کند بداند تا چه اندازه به او اشتیاق دارم او از شوق خواهد مرد.
وی با اشاره معنای محبت و مودت گفت: مودت فراتر از محبت است و به معنای اثر عملی دوست داشتن در رفتار می باشد.
استاد دروس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به آیه " فَبِما رَحمَةٍ مِنَ اللهِ لِنتَ لَهُم" اظهار داشت: به برکت رحمت الهی قلب پیامبر (ص) با خلق خدا پر مهر شد و با این روش قلوب بسیاری را متحول کرد.
سید مجتبی نورمفیدی افزود: اگر خداوند خود منبع محبت و مودت است و رسول او مظهر و جلوه این کمال خداوندی است و اگر خود خداوند می فرماید:" الخَلقُ عِیالی، فأحَبُّهُم إلَیَّ ألْطَفُهُم بهِم، و أسْعاهُم فی حَوائجِهِم"و محبوبترین خلق نزد خودش را مهربانترین آنان به دیگران می داند، دیگر وظیفه و تکلیف ما روشن است.
وی در ادامه گفت :این راه که از مهم ترین راههای قرب به خداست و در مقابل کینه و عداوت که منشاء بسیاری از امراض قلبی اوست و دل را آلوده می کند موجب دور شدن انسان از بساط قرب الهی است.
استاد حوزه علمیه آنگاه با اشاره به فرق کینه و عداوت افزود: وقتی درقرآن کینه وعداوت را مطلوب شیطان می داند و خداوند آن را به عنوان عذاب برای یهود ونصارای پیمان شکن قرار می دهد ،معلوم می شود که کینه توزی و دشمنی بین مردم تا چه اندازه نزد خداوند مبغوض است.
سید مجتبی نورمفیدی افزود :بی اطلاعی از معارف دینی و غرض ورزی ها موجب شده برخی به این اخلاق رذیله دامن بزنند و به گمان خود و به خیال دفاع از انقلاب و آرمان های والای آن بذر کینه و دشمنی در دل های مردم بکارند.
این استاد حوزه علمیه قم همچنین گفت: اگر کسی به هردلیل و بهانه ای با سخنانش به جای نزدیک کردن دل ها موجب دور شدن آن ها از یکدیگر شود طبق آیات و روایات به شیطان کمک کرده است.
او اظهار داشت: هر مجلسی که صدای کینه توزی و دشمنی از آن به گوش برسد شیطانی است هر چند به نام امام حسین (ع) برگزار شود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.