حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان اینکه شیعه بودن دارای لوازماتی است، عنوان داشت: آثار شیعه بودن نه تنها در لب و چشم و صورت بلکه در تمام زندگی باید نمایان باشد و در این صورت باعث افتخار است.

به گزارش جماران، این مرجع تقلید در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم، ضمن تبریک عیدغدیر و روز ولایت حضرت علی(ع) به آیه هفتم سوره بیّنه اشاره کرد و ابراز داشت: از پیامبر اکرم(ص) روایات زیادی در ذیل این آیه شده است، در یکی از این روایات آمده است که پیامبر فرمود: مقصود از خیرالبریّه تو و پیروانت هستی و در آخرت در حالی پا به محشر می گذارید که خداوند از شما راضی است و شما هم از خداوند راضی هستید.

او ادامه داد: در روایت دیگری می خوانیم که «جابر بن عبدالله انصاری می گوید: در کنار خانه کعبه نزد پیامبر بودیم، حضرت علی از دور نمایان شد، وقتی جشم پیامبر به علی(ع) افتاد گفت: برادرم آمد و بعد اشاره به خانه کعبه کرد و افزود: قسم به خانه کعبه که علی و شیعیان او در قیامت رستگاران هستند.

آیت الله مکارم شیرازی ابراز داشت: حضرت علی(ع) دارای فضائل بسیاری است که یکی از دیگری مهمتر است اما این فضیلت، برجستگی خاصی دارد و آن اینکه حضرت علی و شیعیان او بهترین مخلوقات خدا هستند.

او با اشاره به احادیثی از ائمه معصومین(ع) بیان کرد: شیعیان حضرت به شرط شیعه بودن خیرالبریه هستند چون محب و دوستدار و شیعه بودن با یکدیگر متفاوت است.

این استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: عده ای از شیعیان وقتی امام رضا به طوس آمده بود، برای ملاقات حضرت وارد مشهد شدند، وقتی خواستند اجازه بگیرند، گفتند: به آقا بفرمائید جمعی از شیعیان حضرت آمده اند. آقا فرمود: اجازه ندهید. لذا دو ماه ماندند که اجازه بگیرند، اما اجازه ندادند. بعد پیغام دادند یا علی بن موسی الرضا چه رقم برگردیم به خانه و شهرمان، آبرویی برایمان نمی ماند. حضرت فرمود: اشتباه شما این است که گفتید جمعی از شیعیان. گفتند: چه بگوئیم؟ فرمود: بگوئید جمعی از محبّان و دوستان آمدند.

آیت الله مکارم با بیان اینکه شیعه بودن دارای لوازماتی است، عنوان داشت: در روایت داریم که حضرت علی(ع) بعد از خواندن نماز در مسجد کوفه، از درب مسجد بیرون آمدند و عده ای پشت سر آن حضرت حرکت کردند؛ حضرت فرمود: شما که هستید؟ عرض کردند: ما شیعیان تو هستیم یا امیرالمومنین!. حضرت فرمود: چرا در شما شکل و قیافه شیعیان را نمی بینم؟ عرض کردند: یا امیرالمومنین، سیمای شیعه چیست؟ فرمود: در چشمانشان، آثار عبادت شبانه نمایان است، بر لبهایشان آثار ذکر خدا نمایان است، در تمام زندگی آثار شیعه علی بودن نمایان است.

او با برشمردن برخی فضائل امام علی(ع) از قبیل شجاعت، رعایت حقوق محرومان، ساده زیستی، محبت داشتن نسبت به یتیمان گفت: آثار شیعه بودن نه تنها در لبها، چشم، صورت، زبان و دست و پا بلکه در تمام زندگی باید نمایان باشد و در این صورت باعث افتخار است.

این مرجع تقلید گفت: چقدر خوب است هنگام بیان فضائل امام علی(ع) در رسانه ها، مداحی ها و توسط خطبا و سخنرانان، این مطلب گفته شود که اینها برای این است که شیعیان درس بگیرند و خود را با علی(ع) هماهنگ کنند چون شیعه به معنای هماهنگ بودن با امام علی(ع) است.

او با اشاره به وضعیت جامعه امروز گفت: چقدر فاصله گرفتیم، چرا و چه کسانی فاصله گرفته اند؟ چرا بر نمی گردند؟ امیدواریم این ایام، علی(ع) نظر عنایتی به ما کند و بتوانیم زندگی خود را از نظر اجتماعی، خانوادگی، سیاسی و اقتصادی با حضرت علی(ع) هماهنگ کنیم.

منبع: شفقنا

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.