حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در توصیه هایی به جوانان و غدیریان گفت: اگر به دنیا هرچه بگذرد و هر چه در صنایع و تکنیک پیش برود و کفر لاییک و انکار حاکمیت الله جهانگیر شود، خط شیعه، خط علی و زهرا است و در یک کلام، حرفش، کلامش، قانونش و میل دلش، همه تابع اسلام است.

به گزارش جماران، این مرجع تقلید در ششمین شماره از سلسله نوشتارهای خود به مناسبت عید سعید غدیر می نویسد: الْحَمْدُللهِ الَّذی جَعَلَنا مِنَ المُتَمَسّکینَ بِولایَةِ أمِیرالْمُؤْمِنینَ وَ الأئمة الطّاهِرینَ عَلَیْهِمُ‌السَّلامُ سلام و درود بر غدیریان که در طول اعصار، در بیش از چهارده قرن، همواره در تمسّک به قرآن و عترت پایداری کرده، در برابر ظلم‌ها، ستمگری‌ها، استکبار، استضعاف و استعلای جبّاران، عرض وجود نموده و ثابت و مقاوم در سنگر ولایت، این حصن حصین الهی، از اسلام و مقاصد اسلام، از حقّ و عدالت دفاع نموده‎اند.

چند توصیه به غدیریان منتظر

گوارا باد بر شما این افتخارات بزرگ ای پسران و دختران ابوذر، عمار، حجر، رشید و میثم تمار و ای پاسداران و وارثان خون شهدای بدر، احد و شهدای کربلا، ای مردان رشید، و ای جوانان سربلند، و ای بانوان عفیف و فداکار، و در یک کلمه ای غدیریان!

* گذشته‌هاى پر افتخار خود را فراموش نکنید

به خود ببالید و بنازید، و گذشته‎های پر از عزّت، افتخار، شهامت و فداکاری در راه حق و استقامت خود را فراموش نکنید. شما چه خون‌های پاک و چه جوان‌های پاک‌بازی را برای اسلام و دین نثار کرده و قربانی داده‎اید.

* به آداب و سنن اسلامى ملتزم باشید

ما همه مسلمان و شیعه اهل بیت علیهم‌‎السّلام هستیم. جاهلیّت‎های قبل از اسلام، جاهلیت عرب، جاهلیت عجم، همه ملّی‎گرایی‎ها و در یک عبارت جاهلیت اولی را پشت سرگذارده و به آگاهی اسلامی و رشد و شعور ایمانی رسیده، از محمد و علی و از تهلیل و تکبیر و از قرآن و توحید، هویّت، فرهنگ و شخصیت گرفته‎ایم، این هویت را باید با التزام به آداب و سنن اسلامی حفظ کنیم. مبارزه شیعیان با جاهلیت، ارتداد و ارتجاع، از صفحات زرّین و درخشان تاریخ اسلام است.

* استقلال و هویّت اسلامى را حفظ کنید

جوانان عزیز، غیرتمندان شکست ناپذیر!

شما در طول تاریخ پر از حوادث اسلام، همواره افتخار آفرین بوده‎اید. امید آن است که بیشترین یاوران امام زمان ارواح العالمین له الفداء هم شما باشید. این شمایید که باید سنگرها را نگهدارید. در هر شرایط و در هر کجا هستید، در دانشگاه‎ها، در مراکز تعلیم و تربیت، در جوامع فرهنگی، در سازمان‌ها و نهادها، روش، رفتار، آداب، لباس و کلّ مظاهر اجتماع، استقلال و هویت اسلامی را حفظ کنید.

* تمدّن اسلامى را گسترش دهید

برای ترقّی، تعالی و بازیابی عزّت، مجد و عظمت‌های دیرین اسلامی تلاش کنید. تمدّن و فرهنگ اسلامی را که چهارده قرن در جهان درخشیده گسترش دهید. نسل معاصر مسلمان، خصوص نسل جوان، در برابر اسلام و این تمدن عظیم و پهناور محمدی مسئول است.

این تمدّنی است که با تمام کوشش‌هایی که ابر طاغوتیان شرق و غرب برای محو آن دارند، اکنون همه شئون زندگی بیش از یک میلیارد جمعیت جهان زیر پوشش آن قرار دارد و اندیشه احیای آن، خواب آرام را از دشمنان اسلام می‎گیرد و برای مقابله با اسلام‎گرایی، لاییک‎گرایی را تشویق و ترویج می‎نمایند، و تمدن‌های استبدادی و فرهنگ‌های قبل از اسلام را در جوامع اسلامی مطرح می‎کنند، زیرا از احیای اسلام و خودآگاهی مسلمانان ترس و وحشت دارند و با انواع توطئه‎ها، ترفندها و سیاست‌ها، نهضت اسلام‎گرایی، عزّت‎خواهی و استقلال‎طلبی مسلمانان را می‎کوبند.

در کشورهای مختلف اسلامی، به بهانه ملیت و مردم‌سالاری تلاش می‎کنند که این غرور و این آگاهی اسلامی را سرکوب و صدای اسلام، اذان و تکبیر را خاموش، شعائر دین، حجاب، چادر بانوان و سنّت‌های اسلامی را منسوخ سازند و غرب‎گرایی را در مظاهر فسق و فجور، ترویج موسیقی، نوازندگان، خوانندگان جشنواره‎ها و مسابقات مبتذل رایج نمایند.

* در مقابل اسلام‌زدایى دشمن به هوش باشید

شما ای شیعیان علی، ای جوانان غدیری و ای بانوان زهرایی و زینبی!

به هوش باشید. به هوش باشید که دشمن ما و به اصطلاح ابرقدرت‌های جهان در هیچ سیاستی مثل سیاست اسلام‎زدایی و مبارزه با اسلام‎گرایی اتفاق نظر ندارند و با نقشه‎های دقیق و حساب‌شده و فشار اقتصادی می‎خواهند این میل به اسلام و بازگشت به اسلام را منکوب و سرکوب کنند.

به هوش باشید و دین خدا را یاری نمایید و با توکل و اعتماد به خدا، از فتنه‎های بزرگ آخر الزمان خود را بیمه نمایید.

* از رجوع و استقبال به جاهلیّت اولى و آینده بپرهیزید

نه به سوی جاهلیت اولی برگردید و نه از جاهلیت آینده، که همین مکتب‌های لاییکی است، استقبال نمایید. باید نشان بدهیم و ثابت کنیم که دین، ملّیت، قانون، سیاست، نظام، حکومت، فرهنگ و دنیا و آخرت ما اسلام است:

«لانَبْتَغی غَیرَهُ؛ لانِظاماً وَ لاسِیاسَهً وَ لاوَطَناً»و (مَنْ یَبْتَغِ غَیْرَ الْإِسْلامِ دیناً فَلَنْ یُقْبَلَ مِنْهُ وَ هُوَ فِی الْآخِرَهِ مِنَ الْخاسِرین)(۱)

* على علیه‌‌السّلام را الگوى خویش قرار دهیم

بیایید در غدیر، خود را به علی علیه‎السّلام، به رفتار علی، به گفتار علی و به اخلاق علی عرضه کنیم. از آن حضرت درس و سرمشق بگیریم.

آیا در کمک به مستضعفان و محرومان در راه علی می‎رویم؟ آیا در لباس و غذا، در مظاهر زندگی، در ساده‎زیستی و بی‌تکلّفی، نشانی از علی علیه‌السّلام داریم؟ آیا می‎خواهیم با این تجمّل‌پرستی‎ها و اسراف و تبذیرها، با این جدا بودن از طبقات محروم، شیعه راستین علی علیه‌‎السّلام باشیم؟

اگر عدالت علی علیه‌السّلام، زهد علی علیه‎السّلام، شجاعت علی علیه ‎السّلام، حلم و صبر علی علیه ‎السّلام، حق‎پرستی علی علیه ‎السّلام، تواضع علی علیه‎السّلام و سایر فضایل بزرگ علی علیه‌‎السّلام ما را شیفته و دلباخته او کرده است، باید از این اخلاق بی بهره نباشیم. خود آن حضرت فرمود: «أَلَا وَ إِنَّ‏ لِکُلِ‏ مَأْمُومٍ‏ إِمَاماً یَقْتَدِی بِهِ وَ یَسْتَضِی‏ءُ بِنُورِ عِلْمِه‏»(۲)

* پیرو مکتب علوى و فاطمى باشید

سعادت ما و ترقّی و تعالی ما، در پیروی از مکتب علی و فاطمه زهرا سلام‌الله علیهما است؛ همان بانویی که وقتی این سؤال مطرح شد که برای زن چه روش و سیره‌ای بهتر و شایسته‎تر است(۳)، آن جواب تاریخی را داد که تا قیامت سرمشق زنان مؤمنه شد، همان بانویی که به اقتضای آن ضرورت بسیار بزرگ، وقتی لازم شد به مردم هشدار دهد و خطر ارتجاع و ارتدادی که پیش آمده بود را گوشزد کند، و اصول احکام، معارف اسلام و مبانی دین مبین را ابلاغ کند و زحمات پدر بزرگوارش و هدایت‌های او را بیمه نماید، با آن جلال و شکوه، در حالی که خواتین و خانم‌های معظّمه، پروانه‌وار شمع وجودش را احاطه کرده بودند، در آن شرایط سخت هم از پشت پرده با مردم سخن گفت.

اگر به دنیا هرچه بگذرد و هر چه در صنایع و تکنیک پیش برود و کفر لاییک و انکار حاکمیت الله جهانگیر شود، خط شیعه، خط علی و زهرا است و در یک کلام، حرفش، کلامش، قانونش و میل دلش، همه تابع اسلام است.

ایمانش برگرفته از مثل این حدیث است که از حضرت رسول صلّی‌الله علیه و آله روایت است و ما این پیام را به آن ختم می‎کنیم: «لا یکُونَ الْعَبْدُ مُؤْمِناً حَتّى یکُونَ هَواهُ تَبَعاً لِما جِئْتُ بِهِ وَ لا یزیغُ عَنْهُ»(۴).

پی نوشت ها:

. سوره آل عمران، آیه ۸۵.

  1. نهج البلاغه صبحی‌صالح، نامه ۴۵.
  2. اشاره به روایت «خَیْرٌ لِلنِّسَاءِ أَنْ‏ لَا یَرَیْنَ‏ الرِّجَالَ‏ وَ لَا یَرَاهُنَّ الرِّجَالُ»/وسائل الشیعه، جلد ۲۰، باب ۱۲۹، حدیث ۲۵۵۱۰.
  3. فتح الباری ابن حجر عسقلانی، جلد ۱۳، صفحه ۲۴۵.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.