حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری در آیین بزرگداشت چهل‌وهفتمین سالمرگ جلال آل‌احمد در اسالم گفت: راز ماندگاری جلال در صداقت و بی‌ریایی او بود.

به گزارش جماران، به نقل از بنیاد شعر و ادبیات داستانی، در آیین بزرگداشت چهل و هفتمین سالمرگ جلال آل‌احمد که شامگاه پنجشنبه - ۱۸ شهریورماه - با حضور هنرجویان دوره مستندنگاری بنیاد شعر و ادبیات داستانی، استادان، نویسندگان و جمعی از اهالی اسالم در مسجد جامع امام جعفر صادق (ع) خلیف‌آباد اسالم برگزار شد، حجج‌الاسلام محمدرضا زائری و اصغر جدایی (امام جمعه اسالم)، طی سخنانی به بیان ویژگی‌های اخلاقی این نویسنده نامدار پرداختند.

«راز ماندگاری جلال، صداقت او بود»

در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدرضا زائری که به عنوان سخنران اصلی حضور داشت، با بیان این‌که شخصیت جلال، شخصیتی شفاف و دور از ریا و تظاهر بود، گفت: راز ماندگاری جلال آل احمد، بعد از گذشت ۴۷ سال از مرگش، صداقت او بود. اولین ویژگی و نکته‌ای که شخصیت جلال را برجسته‌تر می‌کند، همین صداقت است. دوست و دشمن معتقدند که جلال آل احمد، ساده و شفاف و به‌ دور از ریا و تکلف بود.

او با بیان این‌که صداقت و شفافیت، یکی از اصلی‌ترین اصول مسلمانی است، افزود: شاید به همین خاطر باشد که با وجود زندگی پرفراز و نشیب جلال، خداوند شرایطی برای او فراهم می‌کند تا راه توبه بر او باز شود و تحول درونی در او شکل بگیرد. »

زائری به اشاره به این‌که ماجرای نماز خواندن جلال در سفر حج در کتاب «خسی در میقات»، بالاترین نشانه صداقت اوست، افزود: تصویر کردن این لحظه‌های ناب در زندگی جلال با آن قلم ساده و شفاف، نشان می‌دهد که نثر آل احمد حتی در مقدس‌ترین لحظه‌های زندگی نیز نشانی از ریا و تکلف ندارد.

او همچنین پیشنهاد داد مرکزی با نام «خانه نویسندگان» یا «خانه جلال» برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی نویسندگی و مستندنگاری در اسالم تأسیس شود تا ضمن زنده نگه ‌داشتن نام و یاد این نویسنده بزرگ، امکان آموزش و ترویج آثار مرتبط با ادبیات داستانی نیز تسهیل شود.

«برنامه کارگاه‌های مستندسازی و نویسندگی در اسالم تثبیت شود»

امام‌ جمعه اسالم نیز طی سخنانی در این مراسم با بیان این‌که نام «جلال آل‌احمد» بر تارک نویسندگان داستانی می‌درخشد، از او به ‌عنوان یکی از قله‌های نویسندگی در ایران یاد کرد و افزود: «جلال آل‌احمد ماه‌ها در همین شهر نفس کشید و کنار همین مردم زندگی کرد. جالب این‌جاست که با هرکس از قدیمی‌ترها که درباره جلال صحبت می‌کنیم، او را به نیکی می‌شناسد و از او خاطره‌های خوشی در ذهن دارد. »

حجت‌الاسلام والمسلمین اصغر جدایی با اشاره به این‌که اهمیت نویسندگی و آموزش مهارت‌های آن، مدت‌هاست که مغفول واقع ‌شده است، گفت: «پیشنهاد می‌کنم با تأسیس محلی دایمی برای اقامت نویسندگان و مستندنگاران و برگزاری مراسم ثابت سالانه در سالمرگ جلال آل احمد، امکان بیش‌تر و بهتری برای شناخت کامل‌تر از این مرد بزرگ و در عین‌ حال آموزش و ترویج مستندنگاری فراهم شود. »

در پایان این مراسم همچنین مستند «جلال به روایت اسالم» که به روایت‌های اهالی اسالم از زندگی این نویسنده فقید می‌پردازد، به نمایش درآمد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.