ماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: نظریه فمینیسم در مساوی دانستن زن و مرد یک نوع طرد کردن واقعیت تکوینی الهی است.

به گزارش جماران، آیت الله سید احمد علم الهدی روز چهارشنبه در مراسم اهدا نخستین جایزه جهانی گوهرشاد در مشهد افزود: مطابق نظریه اسلام تساوی بین زن و مرد در انسانیت، ارزشگذاریها و ایفای نقش هر کدام است.

وی ادامه داد: اما نظریه فمینیسم که از تفکرات غربی سرچشمه گرفته زن و مرد را از لحاظ ساختار جسمی و فعالیت یکی می داند و این نظریه با اصل خلقت تکوینی و واقعی متضاد است. امام جمعه مشهد گفت: در عالم آفرینش زن و مرد هرکدام برای نقش و فعالیتی خاص و منحصر به فرد خلق شده اند و مکمل یکدیگر هستند.

وی افزود: زن و مرد بر حسب استعداد باطنی نقش بسزایی در عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی خواهند داشت و این ارزشگذاری در خلقت همان اصل تساوی بین زن و مرد است.

نمونه های تاریخی نقش زنان مومن

آیت الله علم الهدی گفت: گوهرشاد خاتون نیز در روند زندگانی خود از حضرت زینب(س) درس گرفته است. وی افزود: این بانو در دوره تاریخی امیر تیمور که فقط به قتل عام مردم به ویژه شیعیان فکر می کرد محبت به اهل بیت(ع)، فرهنگ اسلامی، انساندوستی، شیوه صحیح تربیت حاکمان اسلامی و نیکوکاری را مبنای فعالیت خود قرار داد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: بانو گوهرشاد مسجد گوهرشاد را به عنوان نماد مقاومت، عبادت، علم و نیکوکاری در زمان تیمور جنایتکار بنا کرد. وی گفت: این بانوی مسلمان با ایفای نقش زنانه خود مسجدی با این عظمت در راستای توسعه بارگاه منور رضوی بنا می کند که این مهم بیانگر نقش زن در تاریخ جهان است.

آیت الله علم الهدی افزود: برگزاری همایش جایزه جهانی گوهرشاد از سوی آستان قدس رضوی تحول بزرگ و تاثیرگزاری در معرفی نقش زنان مسلمان در جهان و بیداری اسلامی دارد. وی ادامه داد: این اندیشه رسا که از تفکرات تولیت آستان قدس رضوی سرچشمه گرفته تبدیل به یک پایگاه فرهنگی برای درخشش نقش زنان مسلمانان و نیکوکار در دنیا خواهد شد.

امام جمعه مشهد گفت: جایزه جهانی گوهرشاد زمینه ساز درخشش زنان مسلمان و نیکوکار در جهان است و گامی موثر در بیداری اسلامی به شمار می رود. وی افزود: این برنامه عظیم یقینا گام ارزشمندی از سوی آستان قدس رضوی در عرصه خیرخواهی و نیکوکاری خواهد بود.

آیت الله علم الهدی طراحی جایزه جهانی گوهرشاد را یک فعالیت فرهنگی موثر در بیان عزت و عظمت یک بانوی مسلمان نیکوکار توصیف و بیان کرد: سالها از جریان نیکوکاری گوهرشاد خاتون که چنین مسجدی را در کنار مضجع منور حضرت علی بن موسی الرضا(ع) بنا کرد می گذرد اما تا به امروز از شخصیت این بانوی برجسته مسلمان این چنین تقدیر و تجلیل نشده بود.

این جایزه جهانی به یاد یکی از خادمان علی ابن موسی الرضا (ع) بانو گوهرشاد هر سال به هشت بانوی نیکوکار در داخل و خارج از کشور که اقدامات چشمگیری داشته اند اعطا شود. اعطای این جایزه جهانی در راستای اجرای حکم مقام معظم رهبری به تولیت آستان قدس رضوی و به منظور جریانسازی فرهنگی درباره نیکوکاری و مطالبه گری از غرب با محوریت زنان، تدوین و برنامه ریزی شده است.


منبع: ایرنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.