حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی گفت: خانمی که در المپیک رتبه آورده بود جمله‌ای گفته بود که از کارش مهمتر بود و آن اینکه گفته بود فاصله گرفتن من از ورزش ممکن است ولی از حجاب ممکن نیست.

به گزارش جماران، این مرجع تقلید امروز در دیدار معاون حقوقی و امور مجلس و معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کل کشور از نیروی انسانی به عنوان مهمترین سرمایه انسانی هر کشور یاد کرد و اظهار داشت: کشورهایی هستند که منابع انسانی قوی دارند و هیچ منابع دیگری هم ندارند اما در جهان پیشرو هستند در مقابل کشورهایی هستند که منابع زیرزمینی قوی دارند اما در زمینه منابع انسانی ضعیف هستند.

او با بیان اینکه جوانان در منابع انسانی در ردیف اول قرار دارند که در اختیار دانشگاهها هستند،تصریح کرد: سرمایه اصلی جامعه بهبه دانشگاه‌ها تحویل داده می‌شود و دانشگاه‌ها باید آنها را پرورش داده و به متن جامعه بیاورند و از اینجا حساسیت دانشگاهها روشن می شود منتها در دانشگاهها جنبه های مثبت و منفی فراوان است که باید سعی نمود جنبه های مثبت فزونی یافته و جنبه های منفی کاهش یابد.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: یکی از مشکلات دانشگاهها این است که دانشگاه از غرب آمده است در حالیکه آن روزی که دانشگاه اسلامی در کنار مدارس و حوزه های علمیه داشتیم و بوعلی سینا و ابوریحانی ها بودند، غرب خبری نبود.

او با بیان اینکه فرهنگ غربی بر دانشگاه‌ها بالذات حاکم است، عنوان کرد: کار ما این است که این را تبدیل به فرهنگ اسلامی کنیم و برای این منظور باید فرهنگ غربی را از علوم دانشگاهی بگیریم و علوم را با فرهنگ اسلامی آمیخته کنیم آن وقت می تواند برای کشور ما مفید باشد چون اگر این علوم به همان شکل غربی باشد ما را زیر سلطه آنها می‌برد. بنابراین برنامه ریزی ها باید به این سمت و سو رود که علوم با ارزشهای اسلامی آمیخته شود.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه اسلام برای علم و دانش هیچ حد و مرزی قائل نیست، ابراز داشت: در روایات داریم که دانش گمشده مومن است و لذا برای کسب دانش هیچ حد و مرزی از حیث زمان، مکان، استاد و مقدار در اسلام نیست.

او با بیان اینکه آنچه بد است آمیخته شدن دانش با فرهنگهای مادی و استکباری است، تاکید کرد:باید فیلترهایی از سوی شما که دارای اطلاعات علمی، دانشگاهی و انگیزه‌های اسلامی هستید، برای تصفیه کردن دانشگاه، برنامه های دانشگاهی و علوم دانشگاهی ایجاد شود و رشته های کاربردی را در دستور کار قرار دهید به این معنا که فردا به درد کشور بخورد.

آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه بر تقویت مبانی اخلاقی در دانشجویان تاکید کرد و گفت: مبانی اخلاقی سبب احساس مسئولیت در افراد می شود، در یکی از جراید مشاهده کردم که نوشته بود ۷۰۰ دستگاه ماشین گرانقیمت به نام زن روستایی ضبط شده است، اینها انسانهای کم سوادی نیستند، زمانی که تقید مذهبی، دینی و وجدانی نباشد، برای استفاده از مسائل مادی قوانین را دور می زنند و این کارها را می‌کنند.

او ادامه داد: الان در غرب این چنین است که اینجا کارخانه داروهای حیات بخش و اینجا هم کارخانه تولید مواد شیمیایی برای استفاده در جنگهاست، غالبا جایی که حقوق بیشتری می دهند را انتخاب می کنند اما اگر وجدان باشد می گوید من آن کارخانه داروی حیات بخش را انتخاب می کنم.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: خانمی که در المپیک رتبه آورده بود جمله‌ای گفته بود که از کارش مهمتر بود و آن اینکه گفته بود فاصله گرفتن من از ورزش ممکن است ولی از حجاب ممکن نیست، این موارد مهم است و باید از آنها در دانشگاه به طور مستقیم، غیرمستقیم، همایشها، اردوها و برنامه‌های مختلف استفاده شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه ما مراقب هستیم که در دانشگاههای ما چه می گذرد، افزود: هرقدم مثبتی که برداشته می شود خوشحال می شویم دعا می کنم همواره موفق باشید باید همواره رو به جلو حرکت کنید و سعی کنید فاصله بین حوزه و دانشگاه را کم کنید چون این کاهش، بار مثبت به همراه دارد و می دانید که این دو قشر در جمهوری اسلامی صحنه گردان هستند.


منبع: شفقنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.