مشاور رئیس جمهوری و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: گفتمان فرهنگی دولت مبتنی بر اعتدال است و دولت بر این عهد خود با مردم پایبند و تخطی از گفتمان اعتدال عدول از رای مردم است.

به گزارش جماران،سیدرضا صالحی امیری روز سه شنبه در نشست با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه چهارمحال و بختیاری در فرهنگسرای شهرکرد افزود: در طول انقلاب اسلامی پنج گفتمان در کشور حاکم بوده است که این گفتمان ها شامل انقلاب و ارزش ها، سازندگی، اصلاحات و توسعه سیاسی،عدالت و گفتمان اعتدال می باشد.

وی تصریح کرد: در دوره گذشته برای گفتمان 'عدالت' مبانی خاصی تعریف نشد، درحالی که عدالت جوهره انقلاب اسلامی است.
صالحی امیری با تاکید بر این که مردم در انتخابات 92 به گفتمان اعتدال رای دادند، اظهار کرد: عده ای همچنان بر این عقیده اند که گفتمان فرهنگی دولت قبل را داشته باشند، اما از اعتدال سخن می گویند که این یک انحراف و ظلم در رای و خواسته مردم است.
وی گفت: در این دوره مردم به گفتمان اعتدال رای دادند و هرگونه تخئطه از گفتمان اعتدال، عدول از رای مردم است.
مشاور رئیس جمهوری یادآور شد: مهمترین شاخص سیاسی در نظام جمهوری اسلامی گردش قدرت است، چرا که جوهره انقلاب اسلامی مبتنی بر گردش قدرت است و مردم حق دارند دولت ها را با رای خود تغییر دهند.
صالحی امیری گفت: این گردش قدرت باعث شد تا هر پنج گفتمان در کشور تجربه شود که این ویژگی نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران است.
به گفته وی، ظرف انقلاب اسلامی یک ظرفیت بسیار بزرگ است که انسان های کوچک در آن تعریف نمی شوند و نمی گنجند.
وی تاکید کرد: از این رو است که عده ای این گفتمان را بر نمی تابند و اصرار داشتند که انقلاب اسلامی باید بر گفتمان آنها باقی می ماند.
صالحی امیری اظهار کرد: جامعه تحجر را باور ندارد، آنچنان که به اباحه گری اعتقادی ندارد و از این رو، گفتمان اعتدال رویکرد تحجر و رویکرد اباحه گری را مردود می داند.
وی یادآور شد: گفتمان اعتدال بر محور عقلانیت معتقد به زمینی بودن دولت هاست، نه به آسمانی بودن آنها؛ اما این مساله در گذشته اتفاق افتاد و حتی در دوره ای یارانه ها را نیز به نام امام زمان (عج) به مردم می پرداختند.
صالحی امیری اظهار کرد: دولت یازدهم خود را دولت مردم و زمینی می داند و از این رو خدمات و دستاوردهای این دولت برای مردم است و ناکامی ها و کاستی ها نیز متعلق به خود دولت است و آن را با مقدسات دینی و معنوی خود را ارائه نمی کند.
این استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه سیاست راهبردی گفت: این دولت برای پیشبرد اهداف و برنامه های خود از ساحت قدسی امام زمان (عج) و جایگاه علمی و معنوی مراجع تقلید و علما سوء استفاده نمی کند و آن را ظلم به مردم می داند.
وی گفت: دولت ها می آیند و می روند و موفقیت ها و ناکامی های دولت ها در امر اجرا، روند طبیعی دارد و نباید آن را با مقدسات پیوند داد.
به گفته وی، برنامه های دولت یازدهم براساس واقعیت های موجود و عقلانیت و خرد جمعی است.
صالحی امیری اظهار کرد: مبانی اندیشه فرهنگی دولت یازدهم بر چند اصل استوار بود که دولت بر آن وفادار ماند که یکی از این مبانی، تعامل با اصحاب فکر، اندیشه، فرهنگ و هنر و رسانه است و دولت گوش شنوایی در این حوزه دارد.
وی تاکید کرد: موج آشتی گرایانه نهادهای مدنی با دولت در این دوره اتفاق افتاده است و این دولت نهادهای مدنی را سرمایه بزرگی برای خود می داند.
صالحی امیری اظهار کرد: امنیت فرهنگی یکی دیگر از اصول دولت یازدهم است و دولت به مرزهای امنیت فرهنگی وفادار مانده است و جامعه ای که نخبگان در آن امنیت داشته باشند در آن جامعه توسعه شکل می گیرد.
به گفته وی، جامعه را نمی توان با شعار، بنر، سخنرانی و همایش اداره کرد، بلکه اداره جامعه با چند سرمایه از جمله سرمایه اقتصادی، فرهنگی، انسانی و سرمایه اجتماعی اداره می شود.
وی گفت: سرمایه اجتماعی به منزله مشارکت مردم درهمه امور است و در انتخابات سال 92 و انتخابات مجلس درسال 94 و دوره دوم انتخابات در سال 95 این مشارکت اجتماعی شکل گرفت و در سال آینده روند مشارکت اجتماعی گسترش خواهد یافت.
صالحی امیری افزود: مردم در هر دوره از انتخابات مشاهده کردند که هرگاه مشارکت حداکثری شکل گرفت، حاکمیت عقلانی اتفاق افتاد و هرگاه مشارکت حداقلی شد، باعث شکل گیری دولت رادیکالیزم شکل گرفت.
وی تصریح کرد: بستر لازم برای مشارکت حداکثری وجود سرمایه اجتماعی و سرمایه فرهنگی است و کلید سرمایه اجتماعی، اعتماد سازی است.
به گفته وی، دولت معتقد است فرهنگ و هنر و ورزش، پر کردن اوقات فراغت نیست بلکه یک مصرف فرهنگی است و جامعه ای در مسیر توسعه قرار می گیرد که انسان های آن با نشاط باشند.
وی با بیان این که عده ای بحث را به سوی کنسرت های موسیقی منحرف می کنند، افزود: بحث بر سر نشاط اجتماعی است و یکی از عناصر توسعه اجتماعی در همه کشورها نشاط اجتماعی است و جامعه ای که نشاط اجتماعی در آن تولید و باز تولید نشود به سمت انزوا و یاس و ناامیدی حرکت خواهد کرد.
به گفته وی در جامعه ای که یاس و ناامیدی و تولید نشاط در آن نباشد، میل به آسیب های اجتماعی افزایش می یابد.
وی با طرح این پرسش، کسانی که با نشاط اجتماعی مخالف هستند چه پاسخی برای افزایش آسیب های اجتماعی خواهند داشت؟ گفت: در جامعه باید نشاط اجتماعی تولید و بازتولید شود.
مشاور رئیس جمهوری و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: بستن در بر روی کنسرت ها و محافل ادبی مشکل کشور را حل نمی کند و بزرگانی که در این زمینه بیاناتی دارند، راهکارها را نیز ارائه کنند چرا که نمی شود نشاط اجتماعی را نادیده گرفت.
به گفته وی در این فضا، کشور نیازمند گشایش های جدیدی برای جوانان است تا بتوان آنها را از فضاهای آسیب پذیر و پر خطر دور کرد و این فضاها می تواند موسیقی، شعر، ورزش، کتاب و تولید مصرف فرهنگی باشد.
وی گفت: دولت بر این نکته اصرار دارد که در جامعه نشاط اجتماعی باید در چارچوب قانونی و شرعی برای جوانان وجود داشته باشد و گاهی از ظرفیت های مانند ورزش، گردشگری، هنر و فرهنگ باید برای ایجاد نشاط اجتماعی بهره گرفت.
صالحی امیری یادآور شد: دولت معتقد است که یک سیستم و یک نظام در کشور حاکم است و در راس این سیستم ولی فقیه و عادل حضور دارند و روابط هر سه قوه در نظام جمهوری اسلامی ایران براساس قانون مشخص می شود و کسی نمی تواند برای خود قانون محلی وضع کند.
به گفته وی، از این رو بحثی که در خصوص کنسرت ها عده ای آغاز کرده اند به منظور ایجاد یک مناقشه برای دولت است.
وی گفت: دولت معتقد به امنیت فرهنگی در همه زمینه هاست و انسجام فرهنگی نیز مورد تاکید دولت یازدهم است.
معاون سیاسی امنیتی استاندار چهارمحال و بختیاری نیز گفت: در این استان در حوزه زیرساخت های فرهنگی اقدام های مهمی در دولت یازدهم انجام شده است.
خدابخش مرادی اظهار کرد: در حوزه اطلاع رسانی و انتشارات نیز تعداد نشریات استان در دولت یازدهم به 44 نشریه افزایش یافته است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری نیز بهره برداری از فرهنگسرای شهرکرد با 140میلیارد ریال اعتبار را از مهمترین فعالیت های زیرساختی حوزه فرهنگی در استان عنوان کرد.
جواد کارگران دهکردی افزود: در حوزه نشریات نیز 17نشریه در دولت یازدهم مجوز نشر گرفت.
در این نشست طهمورث فتاحی رئیس خانه مطبوعات استان، مرید محمدی ناشر و شاعر، علیرحم شایان عضو کانون تعزیه، شجاع کریمی بروجنی مدیر مسئول نشریه محلی و رحمت الله داودیان پیشکسوت موسیقی، نظرات خود را پیرامون حمایت از حوزه اطلاع رسانی و نشریات، حمایت دولت از انتشارات محلی، توجه به هنرمندان پیشکسوت و توجه به کنسرت های بومی و محلی و ارائه سالن برای برگزاری کنسرت ها مطرح کردند.
معاون اجرایی رئیس جمهوری، معاون رئیس جمهوری در حوزه زنان و خانواده، مشاور رئیس جمهوری و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه مرکزی و 40 نفر از معاونان و مدیران دستگاه های اجرایی و وزارتخانه ها به منظور بررسی عملکرد دولت در استان و بررسی مصوبات سفر استانی رئیس جمهوری به شهرکرد سفر کرده اند.


منبع: ایرنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.