بان کی مون اعلام کرد: رهبر جدید میانمار باید بر تبعیض‌ها فائق آید و پیشرفت‌هایی در راستای اجرای کامل اصول حقوق بشر در کشور حاصل کند.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری فرانسه، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل با اشاره به انتخابات نوامبر گذشته در میانمار و پیروزی حزب آنگ سان سوچی، رهبر معنوی میانمار گفت: این پیروزی در جدیدی را به روی گروه‌های قومی مختلف در میانمار باز کرد.

وی در سخنرانی خود در پنلی درباره وضعیت استان راخین در میانمار به سرپرستی کوفی عنان گفت: رهبری جدید در میانمار باید بر تبعیض‌ها غلبه کند و مساوات را برقرار کرده و باعث پیشرفت‌هایی در کشور شود.

قرار است بان کی مون امروز برای مذاکرات وارد میانمار می‌شود و با آنگ سان سوچی دیدار و گفت‌وگو کند.

همچنین وی در یک کنفرانس صلح توسط سوچی با هدف انجام مذاکرات برای پایان دادن به درگیری‌ها شرکت خواهد کرد.

همچنین چند روز قبل، رهبر دموکراسی‌خواه میانمار دبیرکل سابق سازمان ملل را به عنوان رئیس کمیسیون بررسی نقض حقوق بشر در استان راخین برگزید؛ استانی که خشونت‌ها میان بوداییان و اقلیت مسلمان بر اصلاحات دموکراتیک سایه افکنده است.

در سال ۲۰۱۲ میلادی بیش از ۱۰۰ تن در ناآرامی‌های استان راخین واقع در شمال غرب میانمار کشته شدند و بیش از ۱۲۵ هزار مسلمان روهینجایی که بی‌خانمان شده‌اند در کمپ‌هایی که به شدت تحرکات آن‌ها را محدود ساخته، پناه گرفته‌اند.

هزاران مسلمان نیز با مهاجرت به وسیله قایق به کشورهای همسایه جنوب و جنوب شرق آسیا از آزار و اذیت و فقر فرار کرده‌اند.


منبع: ایسنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.