همزمان با ادامه سکوت مسئولان ازبکستان در باره اعلام برخی رسانه ها مبنی بر مرگ اسلام کریم اف رئیس جمهوری این کشور، رسانه های روسی از افزایش تدابیر امنیتی در شهر تاشکند پایتخت خبر داده اند.

به گزارش جماران، آژانس خبری فرغانه ازبکستان دوشنبه شب اعلام کرده بود که رئیس جمهوری این کشور پس از 26 سال حکومت در سن 78 سالگی درگذشت.

این خبر در حالی انتشار یافته که اطلاعات ضد و نقیضی در مورد مرگ کریم اف منتشر می شود. خبرگزاری کانیوز نیز به نقل از منابع بیمارستانی و افراد نزدیک به رئیس جمهوری نوشت که درگذشت کریم اف تایید نشده است.
اما خبرگزاری ریانووستی به نقل از یک منبع در دفتر رئیس جمهوری ازبکستان گزارش مرگ اسلام کریم اف را تایید کرده بود.
همزمان با ادامه ابهام ها، شبکه تلویزیونی لایف نیوز روسیه امروز (سه شنبه) اعلام کرد که تدابیر امنیتی در تاشکند افزایش یافته است و حضور گروه های گشت پلیس در مراکز عمومی پایتخت بیشتر شده است.
آژآنس اخبار سیاسی فدرال روسیه نیز در این زمینه اعلام کرد: تدابیر امنیتی در پایتخت ازبکستان تشدید شده است.
این دو رسانه همچنین به موضوع اهمیت مراسم سالگرد روز استقلال این کشور پس از فروپاشی شوروی که روز پنجشنبه است، اشاره کرده اند.
براساس زندگینامه موجود، «اسلام عبدالغنی یویچ کریم اوف» که در سمرقند از پدر و مادرتاجیک بدنیا آمده، در رشته های اقتصاد و مهندسی مکانیک در مدرسه پلی تکنیک آسیای میانه و انستیتو اقتصاد ملی تاشکند زمان شوروی سابق تحصیل کرده است.
وی سال 1983 به عنوان وزیر اقتصاد ازبکستان این جمهوری وقت شوروی و سپس سال 1986 نایب رئیس شورای وزیران و رئیس اداره برنامه ریزی دولتی ازبکستان شد.
کریم اوف که از سال 1989 دبیر اول حزب کمونیست ازبکستان و سپس 24 مارس 1990 به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد، سال 1991 استقلال این جمهوری را از شوروی اعلام کرد و چندی بعد نیز در اولین انتخابات این کشور با بدست آوردن 68٪ آرا نخستین رییس جمهوری کشور مستقل ازبکستان شد که تاکنون قدرت را در دست دارد.
ازبکستان در آسیای میانه دارای مرز مشترک با افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قرقیزستان، و قزاقستان به پایتختی تاشکند است که 474 هزار و 400 کیلومتر مربع مساحت و حدود 27 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.