معاون وزیر نفت ایران در مصاحبه‌ای با میدل ایست آی، از مانع‌تراشی عمدی خزانه‌داری آمریکا در روابط بانک‌های اروپایی با ایران انتقاد کرد.

به گزارش جماران، «امیر حسین زمانی‌نیا»، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت ایران در مصاحبه‌ای با پایگاه خبری «میدل‌‌ایست‌آی»، از دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا که مأمور نظارت بر اجرای تحریم‌های این کشور است، بابت مانع‌تراشی تعمدی برای بانک‌های اروپایی انتقاد کرد.

ایران و گروه 1+5 تیرماه سال گذشته به توافقی دست یافتند که قرار بود که در ازای ایجاد محدودیت در بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌ها را رفع شود.اما ابهامات موجود در قوانین آمریکا درباره نحوه برخورد وزارت دادگستری این کشور با بانک‌هایی که وارد معامله با ایران می‌شوند موجب شده وعده رفع تحریم‌های ضد ایرانی عملی نشود.

مطابق مفاد «برجام»، آمریکا تحریم‌های موجود علیه مبادله بانک‌های غیرآمریکایی با ایران را رفع کرده، اما وزارت خزانه‌داری درخواست‌های مکرر بانک‌های بین‌المللی برای صدور دستورالعمل کتبی و رفع موارد ابهام درباره از سرگیری روابط با ایران را رد کرده است.

زمانی‌نیا گفت: بانکهای اروپایی به دلیل اینکه از تصمیم دفتر کنترل دارایی‌های خزانه‌داری آمریکا در صورت تعامل با ایران مطمئن نیستند، تا حدی برای از سرگیری روابط با ایران اکراه دارند.

معاون وزیر نفت افزود: آمریکا روی کاغذ با بانک‌های خارجی اجازه تعامل با ایران را داده، اما آنها در عمل، طوری ایران‌هراسی ایجاد می‌کند که کسی با ایران مبادله نکند.

آقای زمانی‌نیا در بخش دیگری از اظهاراتش خاطرنشان کرد مشکل ایران دریافت پول از خارجی‌ها بابت فروش کالا یا دریافت اموال بلوکه شده در بانک‌های خارجی نیست چرا که این پول‌ها به تدریج به ایران انتقال داده می‌شوند.

به گفته وی، مشکل تهران این است که اقدامات خزانه‌داری آمریکا، مانع سرمایه‌گذاری خارجی و مبادلات بانکی با ایران می‌شود.

معاون وزیر نفت ایران تصریح کرد چندبانک نه چندان بزرگ هستند که با ایران کار می‌کنند. من فکر می‌کنم کم کم بانک‌های بزرگ هم به سوی ایران می‌آیند. وقتی که یک بانک بزرگ اصلی حرکتی انجام دهد، بقیه هم از آن تبعیت می‌کنند. اما هنوز بانک بزرگی را سراغ ندارد که در آستانه انجام چنین حرکتی باشد.

جان کری، وزیر خارجه امریکا در ماه‌های گذشته در نشست‌هایی با نمایندگان بانک‌های اروپایی آنها را به از سرگیری روابط با ایران ترغیب کرده، اما تمایلی در میان بانک‌ها برای دست کشیدن از روند عدم تعامل با ایران دیده نمی‌شود. اما چنانکه رسانه‌های غربی می‌گویند کری، تا به اینجای کار، نتوانسته و یا نخواسته که وزارت دادگستری آمریکا را به انجام این کار متقاعد کند.

«اشتورات لوی»، مدیر حقوقی بانک مطرح HSBC، چند ماه پیش گفت: بانک‌ها تا زمانی که نحوه برخورد نهادهای قانونگذار و مجری قانون آمریکا با موارد معامله با بانک‌های ایران مشخص نشود، نخواهند توانست از اظهارات شفاهی جان کری پیروی کنند. موضع آمریکا بسیار عجیب است. ما نمی‌توانیم این خطرات را بپذیریم.
منبع: باشگاه خبرنگاران
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.