فرماندار شهرستان مرزی هیرمند در شمال سیستان و بلوچستان گفت : شمار زیادی از ملخ های غیر بومی به هزار هکتار از تالاب بین المللی هامون در این شهرستان هجوم آورده اند.

به گزرش جماران، محمدعلی پیری روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این ملخ ها از حدود پنج روز پیش از سمت شمال شرقی سیستان و بلوچستان مرز ایران و افغانستان وارد بخش پوزک تالاب بین المللی هامون در این شهرستان شده اند.

وی با بیان این که ملخ های مهاجم به تالاب هامون بومی نیستند گفت: در راستای جلوگیری از آسیب هجوم ملخ ها به تالاب و زمین های کشاورزی منطقه با هماهنگی های صورت گرفته امروز کارشناسان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی از تهران به منطقه وارد شدند تا با بررسی دقیق راه برون رفت این مشکل را بیابند.
فرماندار هیرمند با بیان این که هجوم ملخ ها در منطقه یک پدیده بی سابقه است گفت: پس از هجوم این حشره به دلیل تخم ریزی و امکان افزایش آنها ستاد مقابله در این شهرستان شکل گرفت و به دلیل اهمیت موضوع به طور جدی در دستور کار قرار دارد.
حبیب رستمی مدیر جهادکشاوری هیرمند نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بومی نبودن این ملخ ها را تایید کرد و گفت: با توجه به اینکه هجوم ملخ ها به منطقه خسارت به همراه دارد با فوریت بررسی و راه مقابله با این مشکل در دستور کار مسئولان این شهرستان قرار گرفت.
به گزارش ایرنا تالاب بین المللی هامون یکی از تالاب های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران محسوب می شود که با مساحتی حدود 5700 کیلومتر مربع و دامنه عمقی 1 تا 5 متر در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور، در منطقه سیستان واقع شده است. این تالاب از سه بخش به نام های هامون پوزک در شمال شرقی، هامون صابری در شمال و هامون هیرمند در غرب و جنوب غربی سیستان تشکیل شده است. بخش وسیعی از هامون پوزک و قسمت عمده هامون صابری در خاک افغانستان و بقیه هامون ها در خاک ایران قرار دارد.
سطح هر یک از هامون ها بسته به میزان آب ورودی ، فصول پر بارش، خشکسالی ها و ترسالی ها تفاوت داشته و تابعی از آب جریان یافته در رودخانه هیرمند، خروجی پشت سدها و رودخانه های فصلی دیگر است.
اغلب در سال های پر آبی و در فصل بهار بعد از بروز سیلاب رودخانه هیرمند و انشعابات آن ، سه هامون به هم متصل شده و به شکل یک نعل اسب تالاب بین المللی هامون را تشکیل می دهند. تالاب بین المللی هامون از طریق رودخانه مرزی هیرمند آبگیری می شود، رودخانه هیرمند نیز از کوههای بابایغما در مرکز افغانستان سرچشمه گرفته و پس از طی بیش از هزار کیلومتر و گذر از ولایات مختلف افغانستان به سد کجکی در ولایت هلمند ریخته و پس از آن به ولایت نیمروز و سپس وارد خاک ایران در منطقه سیستان می شود.
این رودخانه از 17 سال پیش رو به خشکی نهاده و هر ازگاهی با ریزش باران در مناطق میانی و سرازیر شدن آبهای سطحی مقادیری آب وارد خاک ایران می شود.
بر اساس معاهده امضا شده میان دولتین وقت ایران و افغانستان در سال 1351 سهمیه ای معادل 820 میلیون مترمکعب آب از ذخیره گاه سد کجکی برای ایران در نظر گرفته شده که دولت افغانستان بایستی در طول سال این میزان آب را رها سازی کند. با قطع جریان آب رودخانه هیرمند تالاب بین المللی هامون نیز از 17 سال پیش دچار خشکسالی شد و اکنون به بستر حرکت گرد و غبار و شن های روان تبدیل شده است.
شهرستان هیرمند واقع در 240 کیلومتری شمال زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان و هم مرز با کشور افغانستان است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.