رئیس‌جمهوری معلق شده برزیل در سخنرانی احساسی‌اش خطاب به سناتورها گفت که رای مثبت به استیضاح او همان "کودتا" است. دیلما روسف در جلسه سنا بار دیگر اظهار بیگناهی کرد و هشدار داد که بزرگترین کشور آمریکای لاتین با خطر از دست دادن دموکراسی روبروست.

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیلما روسف که در پی اتهامات مربوط به نقض قوانین بودجه از سمت ریاست جمهوری معلق شده و جای او را موقتا میشل تامر گرفته است، دوشنبه در سنای برزیل یادآوری کرد که در دهه 70 میلادی چگونه در دوران دیکتاتوری نظامی کشورش مورد شکنجه قرار گرفته است. روسف که به احتمال قوی تا چهارشنبه به دست سناتورها از قدرت عزل می‌شود، به دفاع از خودش پرداخت و گفت: رای علیه استیضاح، رای مثبت به دموکراسی است. کودتا را نپذیرید. ما تنها یک قدم با کودتای واقعی فاصله داریم.

در زمان سخنرانی رهبر 68 ساله چپگرای برزیل، حدود 2000 تن از حامیانش در نزدیکی ساختمان سنا در برازیلیا، پایتخت برزیل از روسف اعلام حمایت کردند. اولین رئیس‌جمهوری زن برزیل به دریافت وام‌های دولتی غیرقانونی برای پر کردن خلاء بودجه در سال 2014 برای پوشاندن مشکلات عدیده این کشور متهم است؛ همین امر یکی از علل‌هایی است که برزیل به سمت عمیق‌ترین رکود خود طی چندین دهه حرکت کرده است.

معترضان برزیلی در شهرهای مهم از جمله در ریودوژانیرو و سائو پائولو به خیابان‌ها آمدند و آتش‌ روشن کردند و پلیس ضد شورش هم برای متفرق کردن آنها اقدام به شلیک گاز اشک‌آور کرد. درگیری‌ها خصوصا در سائو پائولو زمانی آغاز شد که معترضان از جنبش "مردم بدون ترس" به راهپیمایی خود در مسیر تایید نشده ادامه دادند و نیروهای امنیتی وارد عمل شدند. برخی از تظاهرکنندگان هم پس از پایان تجمع اعتراضی همچنان در یکی از خیابان‌های سائو پائولو در نزدیکی موزه هنر ماندند و پلیس هم دور آنها حلقه‌ای تشکیل داد. زمانی که آنها قصد داشتند به صفوف پلیس نفوذ کنند، افسران پلیس گاز اشک‌آور و گلوله پلاستیکی به سمت آنها شلیک کردند.

رای‌گیری سناتورها برای عزل روسف و یا ماندن او در قدرت امروز سه‌شنبه آغاز می‌شود و ممکن است که به حکومت 13 ساله حزب چپگرای کارگران خاتمه داده شود. دفاع روسف در جلسه سنا روز دوشنبه 9 صبح آغاز شد و ده‌ها تن از سناتورها آماده پرسش از او بودند. این روند حدود 12 ساعت ادامه داشت.

پس از سخنرانی ابتدایی روسف، یکی از سناتورهای حامی استیضاح گفت که رئیس‌جمهوری معلق شده برزیل به صورت مجرمانه حساب‌های دولتی برزیل را با دریافت وام‌های غیرقانونی مورد سوءاستفاده قرار داده است. با این حال روسف تاکید کرد که دریافت وام برای پر کردن خلاء بودجه امری معمول است و اتهاماتش را "نا بحق و خودسرانه" توصیف کرد. روسف گفت:‌ امروز آمده‌ام تا رو در رو به شما بگویم که مرتکب جرمی نشده‌ام.

انتظار می‌رود رای‌گیری امروز آغاز شود و به احتمال زیاد به چهارشنبه کشیده شود. سناتورهای حامی استیضاح گفته‌اند که به سادگی می‌توانند دو سوم اکثریت یا به عبارتی 54 رای از 81 رای را برای عزل روسف به دست آورند. در آن صورت، میشل تامر که سابقا معاون روسف بود، به عنوان رئیس‌جمهوری تعیین می شود و تا سال 2018 که پایان دوره قانونی ریاست جمهوری روسف بود،‌ در قدرت خواهد ماند.

روسف در طول سخنرانی‌اش تلاش کرد تا لحنی سنجیده داشته باشد اما زمانی که دوران دیکتاتوری نظامی کشورش و شکنجه‌هایش را یادآوری می‌کرد، صدایش لرزید و در آستانه اشک‌ ریختن بود. او گفت: دو بار چهره مرگ را از نزدیک دیده‌ام؛ زمانی که روزها شکنجه می‌شدم و هدف سوء رفتارها قرار گرفته و به انسانیت و معنای اصلی زندگی شک کرده بودیم و یکبار هم زمانی که با درد وحشتناک سرطان دست و پنجه نرم می‌کردم که ممکن بود زندگی‌ام را کوتاه کند. امروز تنها برای مرگ دموکراسی می‌ترسم که بسیاری از ما در این مجلس برای آن جنگیده‌ایم.

منبع: ایسنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.