علی‌اکبر ولایتی با اشاره به این که متأسفانه تمدن اسلام و ایران همواره در معرض تهاجم دشمنان بوده است، افزود: کلیسای کاتولیک واتیکان و پاپ با تحریک مغول‌ها برای حمله جهان اسلام در یک برهه زمانی جهان اسلام را از دو جبهه با جنگ‌های خونین درگیر کردند.

به گزارش جماران، جلسه اخیر کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست علی اکبر ولایتی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

ولایتی در این جلسه ضمن تأکید بر لزوم حفاظت از میراث معنوی تمدن ایرانی اسلامی گفت: شهر اصفهان به عنوان یک نمونه از شهرسازی تمدن ایران اسلامی باید به صورت جزیی مورد مطالعه دقیق قرار گیرد.

وی افزود: در نگاه اسلامی به شهرسازی، شهر به عنوان "زیست بوم" شامل همه ابعاد مادی و معنوی زندگی انسان است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: برخی از بناهای ساخته شده در شهر اصفهان از منظر معماری هنوز هم اعجاب انگیز هستند.

رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران گفت با اشاره به این که متأسفانه تمدن اسلام و ایران همواره در معرض تهاجم دشمنان بوده است، افزود: کلیسای کاتولیک واتیکان و پاپ با تحریک مغول‌ها برای حمله جهان اسلام در یک برهه زمانی جهان اسلام را از دو جبهه با جنگ‌های خونین درگیر کردند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: در این برهه که جهان اسلام از جبهه شرق با مغولان درگیر شده از جبهه غرب نیز درگیر جنگ‌های صلیبی شد.

در این جلسه اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پیرامون "میراث فرهنگی ناملموس" و "همایش زکریای رازی" پرداختند. همچنین گزارشی هم پیرامون اقدامات صورت گرفته به منظور حفاظت از میراث ناملموس فرهنگی در کنوانسیون‌های بین‌‌المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این گزارش با اشاره به دغدغه و توجه جامعه جهانی به موضوع حفظ میراث فرهنگی پس از جنگ جهانی دوم، برخی از کنواسیون‌ها و مقاوله نامه‌های بین‌المللی امضا شده در این زمینه مورد اشاره قرار گرفت؛ ضمن آنکه با اشاره به ثبت 10 اثر از طرف کشورمان در بخش میراث معنوی نزد مراجع بین‌المللی برخی از تلاش‌ها برای افزایش سهم کشورمان در این حوزه نیز تشریح شد.

در بخش دیگری از این گزارش، با اشاره به برخی از جلوه‌های فناوری حفر قنات در کشورمان، روند ثبت برخی از قنات‌های کشورمان به عنوان یکی از جلوه‌های بارز تمدن اسلامی ایرانی بررسی شد.

در پایان جلسه نیز اعضای کمیته فرهنگ و تمدن با تأکید بر لزوم تلاش بیشتر برای ثبت و حفاظت آثار فرهنگی، معرفی این آثار به جهانیان را نیز مورد تأکید قرار دادند.


منبع: تسنیم

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.