آنگ سان سوچی به عنوان رهبر دموکراسی‌خواهان در میانمار روز چهارشنبه یک کنفرانس مهم صلح میان قومیت‌ها را که هدفش پایان دادن به درگیری‌های است که از زمان استقلال میانمار به این کشور آسیب زده، آغاز خواهد کرد و این کنفرانس می‌تواند دشوارترین آزمون رهبری او باشد.

به گزارش جماران، به نقل از خبرگزاری فرانسه، قرار است در این کنفرانس پنج روزه صدها تن از رهبران شورشیان اقلیت‌های قومی به همراه مقامات ارشد ارتش میانمار و چهره‌های بین‌المللی نظیر بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل به پایتخت این کشور بیایند.

این کنفرانس تلاشی از سوی آنگ سان سوچی برای فرونشاندن شورش‌های طولانی مدتی است که ایالت‌های مرزی عمدتا فقیر را گرفتار کرده است.

اگرچه آنگ سان سوچی در واقع رهبر دوفکتوی این کشور است اما جانشین تین سین، رئیس جمهور سابق میانمار محسوب نمی‌شود. سوچی توسط قانون اساسی میانمار که توسط خونتا تدوین شده از رسیدن به ریاست جمهوری منع شده است اما به عنوان مشاور دولت و وزیر امور خارجه میانمار فعالیت دارد.

میانمار میزبان بیش از ۱۰۰ گروه قومی و اقلیت است که دل خوشی از گروه اکثریت حاکم بر این کشور موسوم به قوم "بامار" که سوچی نیز عضو آن است، نداشته و از تبعیضی که چندین دهه علیه آنها روا داشته شده، گلایه دارند.

سوچی که پیش از این برنده جایزه صلح نوبل شده اعلام کرده که پایان دادن به حدود ۷۰ سال درگیری با شورشیان در این کشور را اولویت نخست دولت جدید وابسته به خود قرار می‌دهد.

او اخیرا در جریان سفری به چین گفت: اگر از من می‌پرسید مهم‌ترین هدف من برای کشورم چیست می‌گویم دستیابی به صلح و وحدت میان گروه‌های مختلف مردم کشورم چرا که بدون صلح توسعه پایدار نمی‌تواند در یک کشور وجود داشته باشد.

سوچی ۷۱ ساله امیدوار است ابعاد آتش بس شکننده‌ای که سال گذشته میلادی در میانمار میان برخی گروه‌های شبه نظامی شورشی و دولت این کشور برقرار شد را گسترش دهد.

در کنفرانس هفته جاری هم امضا کنندگان این توافق آتش بس و هم شورشیانی که این توافق را امضا نکرده‌اند حضور دادند هر چند که همچنان چند گروه شورشی به درگیری با نیروهای دولتی ادامه می‌دهند و نقش آنها در این مذاکرات هنوز مشخص نیست.

همچنین موفقیت صلح در میانمار تا حد زیادی به اراده ارتش این کشور که دارای اهرم‌های مهمی بر دولت است، بستگی دارد.


منبع: ایسنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.