پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، مردم کشور ما امروز نسبت به مسائل مختلف کشور آشنایی خوبی دارند و می‌دانند که آقای روحانی دولت را در چه شرایطی تحویل گرفت. می‌توان به مشکلاتی همچون بلوکه شدن اموال ایران در خارج از کشور، فقدان درآمد ارزی و عدم فروش نفت و سایه تحریم‌ها که بر سر کشور سنگینی کرده بود اشاره کرد. به هرحال آقای روحانی دولت ورشکسته‌ای را در عرصه‌های مختلف و با حجم بالایی از بدهی و دیون به نظام بانکی تحویل گرفته بود.

دولت‌ها از اختیارات محدود برخواردارند. به عنوان مثال در کنار وزرات اقتصاد و نهاد‌های اقتصادی دولت، نهاد‌های اقتصادی وجود دارد که دولت اشراف و نظارت کافی را به روی عملکرد آنها ندارد. گاهی حتی عملکرد آنها به شکلی است که وضعیت اقتصادی را آشفته ونابسامان می‌کند. درکنار این مسائل بسیاری از همین بنگاه‌های اقتصادی به طور صحیح حتی عوارض قانونی هم پرداخت نمی‌کنند. در مجموع مشکلات دولت از لحاظ میزان اختیارات قابل توجه بوده و مردم این مساله را به خوبی احساس می‌کنند. حال وقتی این مقایسه‌ها صورت می‌گیرد که دکتر روحانی در چه شرایطی دولت را تحویل گرفته است، خود گواه مبسوطی است که بتوان این دولت را باور داشت.

در حال حاضر مجموعه‌های مختلفی در کشور وجود دارند که با دولت هماهنگی و همراهی لازم را ندارند و این آسیب بزرگی را به بدنه اقتصادی و اجتماعی کشور می‌زند. از طرف دیگر بیشتر عمر دولت با مجلس نهم به سر شد که می‌توان گفت بیشتر عمر و انرژی مجلس قبل به تقابل با دولت تدبیر و امید صرف شد. با این تفاسیر وقتی این استدلال‌ها را کنار هم می گذاریم مشاهده می‌کنیم، با وجود این محدودیت‌ها دولت توانسته تلاش‌های خوبی را انجام بدهد. با افتخار می‌توان به چند مورد از آنها اشاره کرد، پرونده ۱۳ساله هسته‌ای که بعد از مدت‌ها به لطف پروردگار و عنایت دولت به سرانجام رسید، این توفیق‌ها حداقل‌هایی هم با خود به دنبال داشت. اینکه سایه تحریم از کشور برداشته شد. افتخار دیگر هم مساله نقل وانتقالات خارجی است. در حال حاضر ما می‌توانیم به صورت رسمی و قانونی با دنیا معامله و مراوده داشته باشیم. اما در گذشته ما غیر از مسیر دلال بازی راه دیگری را در پیش نداشتیم. حتی راه تامین احتیاجات اولیه کارخانجات صنعتی نیز مسدودشده بود. به دنبال آن قطعات هواپیمایی را با قیمت‌های بالایی تامین می‌کردیم.

اینها صدمات جدی به کشور وارد کرد. حال این گشایش‌ها در عرصه خارجی صورت گرفته و تورم سرکش دولت سابق در چند سال اخیر کنترل و تک رقمی شده است. در کنار این اتفاقات حساسیت و محدودیت‌هایی روی نخبگان و رسانه‌ها بوده که با تلاش‌های انجام گرفته محدودیت‌ها یا برداشته شده یا به حداقل رسیده است. وقتی مردم گذشته و حال را با هم مقایسه می‌کنند و میزان محدودیت‌ها و اختیارت دولت را مدنظر قرار می‌دهند، به تبع کارهایی که در این شرایط و با این حجم از دشواری‌ها صورت گرفته را مشاهده می‌کنند و نمره قبولی را به دولت آقای روحانی می‌دهند.


منبع: روزنامه آرمان امروز

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.