وزیر خارجه عربستان ضمن متهم کردن نظام سوریه به ناکام گذاشتن راهکار مسالمت آمیز برای حل بحران ادعا کرد: محال است بشار اسد یا کسانی که دست‌شان را به خون سوری‌ها آلوده کرده‌اند نقشی در آینده این کشور داشته باشند.

به گزارش جماران،عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در سخنرانی خود در نخستین روز نشست سران اتحادیه عرب در نواکشوت گفت: تندروی و تروریسم چالش‌های جهان عرب است.

وی در ادامه ادعاهای خود علیه ایران گفت: مداخله‌های ایران در منطقه با اصول حسن همجواری در تضاد است.

عادل الجبیر از طرف‌های یمنی خواست تا برای حل سیاسی بحران از طریق اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت تلاش کنند.

وزیر خارجه عربستان درباره سوریه نیز مدعی شد: مخالفت نظام سوریه با اجرای مصوبات نشست ژنو 1 مهم‌ترین دلایل ادامه بحران است. نظام سوریه همچنان در حل مسالمت آمیز بحران کارشکنی می‌کند و به کشتار و ویرانی ادامه می‌دهد. محال است بشار اسد یا کسانی که دست‌شان را به خون سوری‌ها آلوده کرده‌اند نقشی در آینده این کشور داشته باشند.

الجبیر درباره عراق نیز گفت: ما امیدواریم عراق بتواند از بحران عبور کرده و وحدت ملی خود را حفظ کند.

وی گفت: مساله فلسطین بند ثابتی در دستور کار ماست. مشکل حل نشدن مساله فلسطین ادامه لجبازی و سرکشی اسرائیل است که با لزوم تحقق صلح و احقاق حق مردم فلسطین درباره داشتن کشور مستقل به پایتختی قدس در تضاد است.

الجبیر همچنین بر لزوم حفظ وحدت لبنان تأکید کرد و گفت: بحران ریاست‌جمهوری در لبنان ایجاب می‌کند که برادران لبنانی ما منافع ملی را بر هر چیز دیگری ترجیح دهند.

نشست سران اتحادیه عرب روز دوشنبه در نواکشوت، پایتخت موریتانی آغاز شد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.