پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، با نگاه به آخرین مأموریت یگان 57 ابوالفضل(علیه السلام) لرستان که همانا سد هجوم دشمن در ارتفاعات سورکوه مشرف بر شهر بانه بود که در این عملیات تدافعی با زمین گیر نمودن دشمن چند روزی در ارتفاعات آسمان بین،( در سمت چپ ارتفاعات سورکوه) استقرار پیدا کرده و به پدافند از این منطقه پرداخته بود.

در همین هنگام مأموریت جدیدی به لشکر واگذار شد، از آنجایی که نیروهای عراقی قصد تهاجم گسترده ای در قصر شیرین به داخل خاک پاک ایران اسلامی داشتند بنابراین به یگان 57 لرستان مأموریت داده شد تا با استقرار در منطقه مذکور به همراهی و حمایت یگان های ارتش وسپاه حملات دشمن را سد کنند.

بدین منظور در اواخر تیرماه سال 1367 فرماندهان و چند تن از نیروهای پیش رو جهت توجیه نسبت به منطقه عملیاتی و چگونگی آن، به شهر سر پل ذهاب وارد شدند و بلافاصله در این شهر یک مقر فرماندهی انتخاب شد و مقدمات کار جهت حضور گردان ها در این محور تا حدودی آماده شد.

دشمن با توانی مضاعف و با پشتیبانی آتش سنگین توپخانه و نیروی هوایی و هوانیروز از قصر شیرین گذشته و به طرف سر پل ذهاب در حال پیشروی بود که فرماندهان یگان و دیگر نیروهای همراه جهت کسب اطلاعات بیشتر بجانب قصر شیرین رفته تا وضعیت نیروهای خودی و دشمن را از نزدیک مورد ارزیابی و بررسی قرار دهند.

پیشروی دشمن بسیار سریع بود بطوری که آنان، تقریباً در شمال غربی شهر سر پل ذهاب در نزدیکی تپه های کوره موش با دشمن مواجه شدند (این ستون از دشمن قصد داشتند وارد تنگه کل داود شده و عقبه سرپل ذهاب را به تصرف خود در آوردند، تا کاملاً این شهر تسخیر گردد.)

بدین لحاظ فرماندهان یگان و نیروهای همراه، به جانب شهر سرپل ذهاب برگشتند تا گزارش وضعیت موجود را به اطلاع قرارگاه برسانند و از جانبی ضمن استقرار در مقر یگان در سرپل ذهاب منتظر بمانند تا گردان های مانوری برسند و یک خط پدافندی را در این محور در جلوی دشمن ایجاد کنند، اما متأسفانه به محض ورود به نزدیکی های شهر متوجه شدند که شهر سر پل ذهاب هم توسط دشمن سقوط کرده است و مقر یگان نیز در این شهر مورد هدف گلوله توپ دشمن قرار گرفته، چند نفر از نیروهای خودی اسیر و مابقی موفق به ترک مقر مزبور شده بودند.

در این هنگام تصمیم گرفته شد تا به تنگه کل داود و پاتاق رفته و در این دو تنگه گردان های پیاده یگان را مستقر نموده تا شاید بتوان حملات سریع دشمن را خنثی کرد. اما قبل ازآنکه به تنگه کل داود وارد شوند متوجه گردیدند که این تنگه هم سقوط کرده و به دست دشمن افتاده است و در این جا بود که کار به مراتب مشکل تر از پیش شد. به هر حال با زحمات فراوان از طریق یک را ه فرعی خود را به شهر اسلام آباد رسانده و از آنجا به گردنه پاتاق عزیمت کردند.

به محض ورود به گردنه پاتاق، یک گردان پیاده از یگان نیز وارد این منطقه شده بود که نیروهای گردان مزبور در اطراف این گردنه و تلمبه خانه شرکت نفت منطقه پل ماهی ( در میان شیار ها و درختان منطقه) مستقر گردیده و آماده شدند تا در این محل با دشمن به ستیز برخیزند و از مواضع خود دفاع نمایند.

محسن مرادی، روابط عمومی بنیاد حفظ آثار ونشرارزشهای دفاع مقدس استان لرستان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در خرم آباد، گفت: بعد از آن در ساعت سه بعداز ظهر روز یکم مرداد ماه سال 67 یک گروهان زرهی تشکیل شد و چند دستگاه تانک درمقابل تنگه کل داود مستقر شدند و تا غروب مواضع دشمن در این تنگه (که تنها مسیر پیشروی دشمن به سمت پاتاق و دارای موقعیت خاص نظامی بود.)زیر آتش شدید رزمندگان اسلام قرار گرفت و پیش روی دشمن در این روز سد گردید.

وی افزود: در همان شب یعنی شب یکم مرداد سال 67 یک گروهان از گردان های پیاده یگان 57 ابوالفضل (علیه السلام) لرستان با هدایت نیروهای اطلاعاتی با نفوذ به داخل مواضع دشمن در تنگه کل داود‍،آنها را مورد هجوم قرار دادند و با وارد نمودن ضرباتی به دشمن ضمن برهم زدن آرایش نظامی آنها به مواضع خود بازگشتند. اما روز بعد، یعنی دوم مرداد ماه نیروهایی چند به استعداد تقریبی یک گروهان تجهیز گردیده و به جانب مواضع دشمن در کنار جاده آسفالته اعزام شدند، تا در این مسیر نیروها و امکانات دشمن را منهدم سازند. وی افزود: قبل از هر چیزی دشمن برای جلوگیری از آسیب پذیری در روی جاده آسفالت و کناره های آن عقب نشینی نموده که بدین ترتیب نیروهای اعزامی به محل خود (مکان ا ستقرار نیروهای خودی) مراجعت کردند.

مرادی بیان کرد: بعد از این موارد، تعدادی از نیروهای رزمنده کارآمد و مجرب آماده شده و به سلاح های آرپی جی و تیربار و ... مجهز گردیدند تا محل تجمع زرهی دشمن در سرپل ذهاب را مورد تهاجم قرار داده و ضربات مهلکی به تانک ها و ادوات و مواضع دشمن وارد سازند. ولی قبل از آنکه این طرح عملی شود دشمن از بعداز ظهر روز سوم مرداد ماه با زیر آتش گرفتن منطقه (گردنه پاتاق) حملات خود را از نو گرفته و با سرعت اقدام به پیشروی نمود.

روابط عمومی بنیاد حفظ آثار ونشرارزشهای دفاع مقدس استان لرستان، با بیان اینکه لازم است قبل از آنکه بحث ادامه را پی گیریم لازم است اشاره ای گذرا به وضیعت دشمن (و اینکه دشمن واقعی که بود) داشته باشیم، گفت: در حقیقت این عملیات از جانب مزدوران استکبار جهانی یعنی منافقین طرح ریزی شده و با پشتیبانی کامل نیروهای عراقی به مرحله اجراء درآمد.

وی تصریج کرد: وقتی وضیعت جنگ را تا حدودی نا مشخص و مبهم دیده بودند از این فرصت استفاده کرده و قصد نمودند تا کار انقلاب اسلامی را با یک عملیات گسترده یکسره نمایند و به همین منظور منافقین یک هفته قبل از آغاز عملیات، تمام نیروها و هواداران خود را از کشور های خارجی به وسیله پیام، به داخل عراق فرا خوانده و بعد از یک آموزش ابتدایی چند ساعته که تنها به باز و بسته کردن سلاح های سبک منحصر می شده است، آنان را در قالب لشکر های 250 نفری و تیپ های 80نفری، سازماندهی و برای انجام عملیات روانه خاک پاک ایران اسلامی کردند. هدف دشمن، تصرف تهران و به دست گرفتن حکومت مرکزی بود و به همین علت آنان نزدیکترین راه به تهران (یعنی جاده قصر شیرین- کرمانشاه- قزوین- تهران) را انتخاب کرده بودند.

وی ادامه داد: بنابراین طی یک توجیه کلی و سخنرانی های متعدد هدف از عملیات را که (همانا سقوط انقلاب اسلامی بود) برای آنان تشریح، و مسیرها و محورهای عملیاتی نیز در سه محور و سه مرحله مشخص شد، محور اول و یا مرحله اول از مرز تا کرمانشاه،محور دوم و یا مرحله دوم از کرمانشاه تا قزوین و در مرحله سوم از قزوین تا تهران ،که فرماندهان هر مرحله نیز کاملاً مشخص شده بودند و قرار گذاشته تا قبل از رسیدن نیروهای رزمی منافقین به تهران، مسعود رجوی و همسرش در پایتخت مستقر و حکومت را ساقط کرده و قدرت را به دست گیرند. با این خیال بافی های پوچ منافقین از مسیر جاده قصر شیرین (با پشتیبانی نیروهای زرهی و توپخانه و نیروی هوایی و هوانیروز عراق) وارد شهر سرپل ذهاب شده و سپس در مراحل بعدی نیز با کمک نیروهای عراقی توانستند خود را تا نزدیکی های شهر کرمانشاه برسانند.

وی افزود: نیروهای یگان 57 لرستان در گردنه پاتاق مسقر بودند و (گردان پیاده بعثت و یک گروهان از گردان حمزه سیدالشهداء به ترتیب در کرند و زیر گردنه پاتاق استقرار داشتند) از جانبی یکی دو گردان پیاده دیگر یگان در نزدیکی های شهر کرمانشاه مستقر بودند تا در صورت نیاز از گردان های بعثت و حمزه سیدالشهداء پشتیبانی نمایند.

وی بیان کرد: در بعداز ظهر روز سوم مرداد ماه سال 67 به یکباره دشمن بعثی و نیروهای منافق گردنه پاتاق را با شدت هرچه تمامتر زیر آتش سنگین خود قرار دادند. یگان های زرهی آنها نیز به حرکت درآمده و شروع به پیشروی کرده، هواپیمای عراقی نیز با پشتیبانی از منافقین وارد عمل شده و حتی پشت گردنه پاتاق را بمباران شیمیایی کردندو هوانیروز عراق نیز هر مانعی را از سر راه منافقین بر می داشت. وی با بیان اینکه نیروهای منافق با حمایت دشمن بعثی از روی جاده آسفالته شروع به پیشروی کردند، ادامه داد: مقاومت های پراکنده نیروهای رزمنده یگان 57 مؤثرنشد و حتی سعی شد که با استقرار یک دستگاه تانک بر روی گردنه پاتاق، پیشروی دشمن متوقف شود اما این کار نیز با منهدم شدن دستگاه مزبور توسط هیلکوپترهای عراقی توفیقی در بر نداشت. دشمن با سرعت هرچه تمامتر بر روی جاده آسفالته به جانب شهر کرند پیشروی نموده و مقاومت های پراکنده نیروهای خودی نیز هر چند ساعاتی آنها را مشغول می نمود اما به هر حال بعد از گذشت مدت اندکی شهر کرند نیز بتصرف منافقین درآمد. در هر صورت مقاومت نیروهای یگان 57 به دلیل کمبود امکانات و تجهیزات و نیرو و شباهت هایی که نیروهای منافق با رزمندگان اسلام داشتند و رنگ پرچم مؤثر نیافتاد، و در این زمان می بایست چاره ای دیگر اندیشیده شود.

وی افزود: از هر جانبی ارتباط بی سیم هم با گردان های واقع در تنگه شوهان قطع شده بود که بوسیله یک نفر گزارش وضعیت نیروها به گردان های مزبور داده شد تا با بسیج فرماندهان و سازماندهی حساب شده در تنگه شوهان (واقع در 35 کیلومتری غرب جاده کرمانشاه - اسلام آباد) دشمن را متوقف ساخته و آنها را بدام بیاندازند. بعد از گذشت چند ساعت شهر اسلام آباد نیز سقوط کرد و منافقین بجانب شهر کرمانشاه با سرعت هرچه تمامتر به پیشروی خود ادامه دادند. از جانب دیگر وقت آن رسیده بود که به آرایش نظامی گردان های یگان 57 در تنگه شوهان (که مقدمه ای شد برای سد هجوم دشمن و در نهایت وادار نمودن آنان به عقب نشینی و موفقیت کامل عملیات مرصاد) اشاره شود.

مرادی، بیان کرد: گردان های پیاده و پشتیبانی رزمی و ... یگان در تنگه شوهان استقرار پیدا نموده بودند که در همین زمان همچنانکه اشاره شد، ارتباط بی سیم با محور عملیاتی( محل استقرار فرماندهی لشکر و گردان های بعثت و حمزه سید الشهداء) قطع شد این حکایت از یک واقعه مهم می نمود. پس از یک ساعت خبر رسید که دشمن از گردنه پاتاق گذشته و به طرف شهر کرند در حال پیشروی است و بالاخره اطلاع داده شد که شهر کرند هم سقوط کرده نمود و دشمن در حال پیشروی به طرف شهر اسلام آباد است.

وی ادامه داد: در این زمان گردان های شهدا، مالک اشتر و محبین در روی ارتفاعات تنگه شوهان بجانب جاده اصلی کرمانشاه - اسلام آباد، آرایش نظامی پیدا کردند که گردان شهداء پدافند بر روی ارتفاعات مشرف بر این جاده را به عهده گرفته و گردان محبین نیز به عنوان احتیاط آن آماده و مهیای هرگونه پشتیبانی و حمایت از نیروهای عمل کننده شد، تمام امکانات و سلاح های سنگین را نیز برای هرگونه مقابله با دشمن در موقیعت های مناسب جای داده و مستقر ساختند.

وی با اشاره به اینکه در همین زمان اطلاع رسید که شهر اسلام آباد نیز بتصرف دشمن درآمده و نیروهای منافقین درحال پیشروی به سوی کرمانشاه می باشند، افزود: فرماندهان، نیروها را مهیای سد هجوم دشمن و دفاع نمودند و در عین حال قرار شد گردان محبین با هماهنگی طرح و عملیات قرارگاه وارد اسلام آباد شده و در آنجا عملیاتی را جهت سد هجوم دشمن و سپس آزاد سازی شهر اسلام آباد، صورت دهد، ولی قبل از اینکه این گردان طرح خود را عملی سازد. گروه های اطلاعاتی خبر دادند که دشمن جاده ارتباطی مقر یگان 57 با اسلام آباد و باختران( کرمانشاه)را تصرف نموده و در نتیجه امکان طرح و اجرای یک عملیات در این هنگام نبود، به ناچار این گردان (محبین) نیز در گردنه چهار زبر( تنگه مرصاد) ( که گردان شهدا نیز از قبل در آن اسقرار یافته بود) مستقر گردید. بالاخره این گردان ها (بالاخص گردان شهدا)، با همکاری یگان های دیگری که درمنطقه حضور داشتند توانستند پیشروی سریع دشمن را در این منطقه (گردنه چهارزبر) متوقف ساخته ودشمن را زمین گیرنمایند وازشب تاصبح یگانهای مزبور درگیری مستقیم با دشمن داشتند. سپس به دلیل عدم ارتباط با مرکز پشتیبانی کرمانشاه و قرارگاه با تلاش مضاعف پرسنل لشگر 57 لرستان، یک جاده موقتی( که از پشت تنگه شوهان به ماهی دشت وصل می گردید) احداث گردید. و ارتباط زمینی و بی سیم با قرارگاه جهت ادامه کار برقرار شد.

وی ادامه داد: از جانبی دیگر با برقراری این ارتباط ، تدارک وضعیت تسلیحاتی و تغذیه ای یگان نیز برقرار شده و در نتیجه آمادگی برای بوقوع پیوستن یک عملیات بیش از پیش بیشتر می شد، در این زمان جهت احتیاط بیشتر و بهره برداری از نیروهای رزمنده افزونتری به عقبه یگان در خرم آباد اطلاع داده شد که سریعاً از طریق رادیو نیروهای گردان انبیاء را که در مرخصی بسر می بردند فراخوانی نموده و به منطقه اعزام نمایند و همچنین واحدهای ستادی نیز در احتیاط بودند تا در صورت لزوم از آنها نیز در قالب گردان رزمی استفاده شود. بعد از دو روز گردان انبیاء به منطقه وارد گردید و نهایتاً عملیات مرصاد در تاریخ 6/5/1367 با رمز ( یا علی «ع») آغاز شد. یگان 57 لرستان با گردان های پیاده ( انبیاء- شهداء - محبین و مالک اشتر) به دشمن هجوم برده و با کمک یگان های دیگری از سپاه توانستند متجاوزین را وادار به عقب نشینی نمایند که دشمن تعقیب گردید تا نزدیکی های اسلام آباد.

نیروهای پاسدار و بسیجی لرستانی در سه راهی اسلام آباد با منافقان درگیر شدند

مرادی، افزود: از طرفی سپاه ناحیه لرستان نیز با جمع آوری نیروهای پاسدار و بسیج خود به استعداد چند گردان جهت سد هجوم دشمن جاده اسلام آباد- سیمره را نیز مسدود و منتظر هجوم منافقین گردیدند، اما از آنجایی که منافقین جاده آسفالته اسلام آباد - باختران را به عنوان مسیر پیشروی و هجوم خود انتخاب نموده بودند، در نتیجه نیروهای سپاه ناحیه لرستان نیز تا نزدیکی های سه راهی اسلام آباد پیشروی کرده و در این محل با منافقین درگیر شدند. در شب اول یک تک ایذایی علیه آنان انجام داده و بافرا رسیدن روز در قسمت کارخانه نمک با منافقین به نبرد مستقیم پرداختند که در همان ابتدای عملیات یک پارک موتوری مجهز دشمن و عقبه پشتیبانی رزمی آنان منهدم گشته و به آتش کشیده شد. در نتیجه عقبه دشمن بسته شد و نیروهای سپاه ناحیه به همراهی دیگر یگان ها بطرف کرمانشاه پیشروی نمودند که تقریباً در گردنه حسن آباد دشمن در محاصره قطعی افتاد و این نیروها و نیروهای لشگر 57 لرستان و دیگر یگان ها به هم ملحق شده و آنگاه به صورت مشترک دشمن را که به طرف اسلام آباد در حال فرار بود تعقیب نمودند.

مرادی، خاطرنشان کرد: منافقین قصد داشتند با جمع آوری کلیه امکانات و نیروهای خود لااقل شهر اسلام آباد را حفظ نموده و یک خط پدافندی در جلوی این شهر تشکیل دهند. اما رشادت های کم نظیر سپاهیان اسلام و همچنین پشتیبانی بسیار جدی نیروی هوایی و هوانیروز و آتش سنگین بر روی دشمن، فرصت هرگونه اقدام را از آنان گرفت. در نزدیکی های ظهر همان روز شهر اسلام آباد نیز آزاد گردیده و به دنبال آن بعد از چند ساعت شهر کرند و سپس گردنه پاتاق و در نهایت شهر سر پل ذهاب نیز توسط جان بر کفان سپاه قرآن باز پس گرفته شد. دشمن که به خیال خود با اقتدار می خواست به تهران وارد شود و شهرهایی را که در ظرف چند روز متصرف گردیده بود، با فرار از منطقه همه این سرزمین ها و شهرها را جا گذاشته و با خواری هرچه تمامتر تمام اندوخته های خود را ظرف تنها یک روز از دست داد و نتواست کاری را صورت دهد بنابراین کلیه نیروهای هوادار را به داخل عراق فرا خواند.

وی بیان کرد: نیروهای خودی نیز دشمن را تامرز تعقیب نموده و سپس یک تیپ، پدافند منطقه را بعهده گرفت و یگان های عمل کننده به مقر های خود بازگشتند. چند نکته در ارتباط با ویژگی های خاص این عملیات لازم است عنوان شود. در این عملیات بایستی به نقش قابل توجه پشتیبانی نیروی مقتدر هوایی و هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی، اشاره شود که در واقع بخشی از پیروزی های این عملیات بزرگ مرهون تلاش ها و مجاهدت های فراوان این بزرگ مردان قهرمان بود. نکته دوم این است که جنگ در عملیات مرصاد تا حدودی مشکلتر از جنگ با متجاوزین عراقی بود، چرا که منافقین از نظر زبان، شکل و آرایش نظامی و پرچم و ... شبیه به نیروهای خودی بودند و همین امر مهم باعث گشت تا در مراحل اولیه تهاجم به لحاظ اینکه دوست و دشمن از هم منفک نبودند دشمن توانست مناطقی از این سرزمین پاک را به اشغال خود در آورد. سومین نکته، آن است که در عملیات مرصاد بیش از چهار هزار و 800 نفر در مجموع از نیروهای منافق و عراقی در قالب 20 تیپ مشترک منافقین و نیروهای عراقی کشته شده و هزاران نفر زخمی و تعدادی نیز به اسارت سپاهیان اسلام در آمدند و همچنین تجهیزات قابل ملاحظه ای از جمله( 120 دستگاه تانک - 400 دستگاه نفربر و هزاران قبضه سلاح های سبک- نیمه سنگین و ...) از دشمن منهدم گشته و غنائم زیادی نیز بدست رزمندگان اسلام افتاد.

وی ادامه داد: که در همه موارد مذکور نقش این یگان رزمی در عملیات مرصاد اساسی و قابل ذکر بود و بسیاری از پیروزی ها با رشادت رزمندگان قهرمان این یگان و پاسداران و بسیجیان دلاور لرستان بدست آمد. البته جا دارد در اینجا از حماسه آفرینی ها و حضور جدی سربازان گمنام امام زمان (عج) استان لرستان در این عملیات نیز تقدیر بعمل آید و به رشادت های آنان ارج گذاشته شود.

مرادی گفت: نکته چهارم اینست که در این عملیات به جهت حساسیتی که داشت، سیل عظیم جمعیت بسیجی استان لرستان به جبهه ها سرازیر گردید، به نحوی که اعزام به جبهه در این عملیات به یک جهاد عمومی شبیه بود. منافقین کور دل با تصرف شهرهای سر پل ذهاب - کرند- اسلام آباد و مناطق دیگر اموال عمومی را به غارت برده و منهدم ساختند و در این ماجرا علاوه بر آنکه شهدایی از یگان های رزمی به درجه اعلای شهادت نایل شدند عده ای از مردم بی گناه نیز یا شربت شهادت نوشیده و یا آواره شدند. به هر حال عملیات مرصاد معراج شهدای گلگون کفن و قهرمانان بزرگی بود که آخرین پیروزی سپاه اسلام را در دفاع مقدس رقم زد. مرصاد کمین گاهی بسیارخطرناک برای دشمنان منافق بود که خیال می کردند همه چیز برای آنها بدست آمده و برای حکومت اسلامی تمام شده است. مرصاد یادآور خاطرهای بسیجیان عارف و عاشق و پاسداران سلحشوری است که یک بار دیگر آخرین برگ زرین دفاع مقدس را نیز بر پرونده درخشان خود در دفاع مقدس ضمیمه کردند.

مرادی، ادامه داد: مرصاد بیانگر بیعت جاودان امت سلحشور با رهبر و مقتدا و امام خود بود. مرصاد نشانگررشادتهاو سلحشوری های رزمندگان قهرمان دیار لرستان است که در حساس ترین روز های جنگ تحمیلی یک بار دیگر در راه دفاع از اسلام و سرزمین اسلامی از همه چیز خود گذشتند و با نثار جان خود و با ابراز شجاعت و شهامت فراوان، حقانیت اسلام و جمهوری اسلامی را برای همگان به اثبات رساندند و بالاخره مرصاد، نمایانگر حماسه های سربازان گمنام لشگر همیشه پیروز 57 لرستان و قهرمانان دیار لرستان است، درود و رحمت خدا بر شهدای قهرمان مرصاد و بر رزمندگان سلحشور این عملیات که آخرین پیروزی هم مرهون شهادت ها و شهامت های آنان است. بدین ترتیب با به پایان رسیدن عملیات مرصاد جنگ هشت ساله ای که رژیم عراق در شهریور سال 1359 آغاز نموده بود در مرداد ماه سال 1367 عملاً به پایان رسید. و قهرمانان دیار لرستان همچنان که افتخار آن را داشتند که در روزهای اول جنگ، حضوری جدی داشته باشند. روزهای پایانی آن را نیز با حماسه آفرینی به اتمام رساندند.

وی افزود : رزمندگان لرستان به دوشکل وسازماندهی دراین عملیات ایفای نقش نمودند که دراسناد مختلف متاسفانه به آن اشاره نشده که بدون تعصب درتاریخ دفاعی یک ملت کم نظیر است:

1-حضورقدرتمندانه نیروهای لشکر57حضرت ابوالفضل(ع)باسازماندهی تشکیلاتی

2-حضورنیروهای داوطلب سپاهی وبسیجی که توسط سپاه لرستان درقالب گردانها سازماندهی وبااستفاده ازفرماندهان مجرب به منطقه اعزام گردیده وبادشمن درگیر وآنان رابه عقب راندند.

نکته قابل توجه علاوه برسازماندهی فوق نیروهایی ازدلاورمردان ارتشی که دراستراحت مرخصی یامجروحیت به سرمی بردند خودجوش وداوطلبانه به منطقه عملیات اعزام شده وبادشمن گول خورده به مقابله پرداختند.


منبع: خبرگزاری شبستان

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.