عضو پیشین تیم هسته ای کشورمان در تازه ترین مقاله اش ارتباط میان تروریسم و حامیان آنرا مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش جماران، سیدحسین موسویان، پژوهشگر ارشد دانشگاه پرینستون آمریکا، معاون پیشین سیاست خارجی دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی ایران، عضو تیم پیشین هسته ای ایران، سفیر اسبق در آلمان در تازه ترین یادداشتش در نشریه هافینگتون پست ارتباط میان تروریسم و حامیانش، حادثه نیس، پیشینه گروهک منافقین را مورد بررسی قرار داده است. ترجمه این یادداشت را در ادامه بخوانید:


متاسفانه فرانسه در دو هفته اخیر محل دو واقعه مربوط به تروریسم بود: حادثه غم انگیزحمله تروریستی کامیون در نیس توسط داعش و نشست سالانه سازمان منافقین با سابقه طولانی ترور. هرچند ظاهرا این دو واقعه ارتباطی باهم ندارند، اما اشتراک مهم شان این است که گروههای شرور با سعودیها وابستگی تاریخی دارند. هردو گروه داعش و منافقین با تاریخچه ترور بنحوی تحت تاثیر و نفوذ عربستان هستند.

منافقین در ایران
با وجودیکه این گروه از لیست تروریسم آمریکا خارج شده، اما همچنان در ایران ترور می کنند. دست این گروهک تروریستی نه تنها به خون آمریکاییها بلکه به خون تعداد بیشماری ازایرانیها، عراقیها و اکراد آغشته است. بعد از انقلاب اسلامی 1979 بیش از 17000 تن از شهروندان ومسئولین عالیرتبه ایران را ترور کردند و در تجاوز نظامی صدام به ایران، به عنوان ارتش خصوصی صدام به استخدام در آمده و به خاک کشور خود تجاوز و هموطنان خود را کشتند که تنفر دائمی ملت ایران نصیبشان شد. اسامی این 17000 شهید توسط یک سازمان غیرانتفاعی همراه با عکس و مشخصات مستند شده است.

در اکتبر 1994، روزنامه وال استریت ژورنال از قول هیلاری کلینتون نوشت:"صدام به گروهک منافقین بیش از ارتش خود اعتماد داشت". در سالهای اخیر این گروهک برخی از دانشمندان هسته ای ایران را ترور کرد. شبکه ان بی سی آمریکا در سال 2012 فاش ساخت که اسراییل این گروهک را برای ترور دانشمندان هسته ای ایران آموزش داده است.

ارتباط منافقین و عربستان
امسال ترکی الفیصل رئیس اسبق سازمان اطلاعات عربستان به عنوان سخنران اصلی در گردهمایی سازمان منافقین خلق در پاریس شرکت کرد و با ستایش از گروهک تروریستی، از هدف این گروه برای تغییر رژیم در ایران حمایت کرد. این اظهارات که عواقب جدی در روابط دوکشور خواهد داشت، در مقطعی صورت گرفت که روابط عربستان و ایران با روابط دو ابرقدرت در دوران "جنگ سرد" تشبیه میشود.

من سه هفته پیش در تهران با یکی از مقامات در مورد ضرورت بهبود روابط تهران- ریاض صحبت میکردم. او به من گفت که آغوش تهران باز بوده و هست منتهی ریاض مسیر خصومت را برگزیده است. او به من گفت که تهران اطلاعات دقیقی در مورد کمکهای مالی ریاض به این گروه تروریستی دارد و میداند که این کمکها در دو سال اخیر بیش از 800% درصد افزایش یافته به طوریکه ریاض امسال هزینه برگزاری نشست سازمان منافقین در پاریس را تقبل کرده و ترکی الفیصل هم ماموریت یافته با حضور در این نشست، اتحاد سعودی با این گروهک را اعلام کند.

سخنرانی ترکی الفیصل در نشست منافقین نشان داد که عربستان بدنبال تخریب شانس هرگونه احتمال تنش زدایی با ایران است. ریاض باید درک کند که انتخاب چنین مسیری، نه تنها صلح و امنیت منطقه و جهان را بیش از پیش به خطر می اندازد بلکه جا پای صدام میگذارند که ممکن است به همان سرنوشت دچار شوند.

عربستان با مسیر فعلی حتی با کشورهای عربی متحد خود نیز فاصله پیدا کرده است بجز بحرین که فعلا به مثابه یک ایالت عربستان است، سایر کشورهای عربی علاقه ای به این حد از خصومت با ایران را ندارند ضمن اینکه قدرتهای جهانی هم جملگی خواهان بهبود روابط ریاض با تهران هستند. ترکی الفیصل هم به جای استفاده از نفوذ و توان و تجربه بالایی خود برای صلح و دوستی دوکشور مهم ایران و عربستان، خود را به دام تجربه های شکست خورده گذشته انداخته است.

حمایت آشکار اخیر عربستان از گروهک منافقین، مبین این حقیقت است که ریاض حامی هرگروه افراطی منحرف افراط گرای مدعی اسلام در جهان است. اقدام وحشیانه تروریستی نیس فرانسه توسط داعش و تایید گروهک تروریستی منافقین یک مخرج مشترک دارد و آنهم عربستان سعودی است. زمانیکه داعش شهر موصل عراق را اشغال کرد، سایت سازمان تروریستی منافقین نوشت که موصل بدست "انقلابیون" فتح شد!

این گروهک از زمان پیدایش خود به ترور علاقه مند بوده شامل ترور آمریکاییها. همانطور که من در کتاب خود در مورد روابط ایران وآمریکا مستند کرده ام، سازمان منافقین خلق قبل از انقلاب با اقدامات مسلحانه تعدادی از آمریکاییها عالیرتبه را نیز در ایران ترور کرد.
عربستان و داعش

مدتی است که جامعه جهانی به این حقیقت پی برده که عربستان حامی اصلی گروههای تروریستی همچون داعش و القاعده و جبهه النصره است. بسیاری از مقامات آمریکایی رسما به این واقعیت اعتراف کرده اند. حتی خانم هیلاری کلینتون در سخنرانی سال قبل خود در موسسه بروکینکز آمریکا تصریح کرد که عربستان منشاء اصلی مالی و پشتیبانی افراط گرایی امروزه در جهان است.

در گزارش اخیر مجلس عوام انگلیس تایید کرده که افراد نزدیک به حکومتهای عرب خلیج فارس تامین کننده گان مالی داعش هستند. ایئولوژی این گروهها هم وهابیت است که از نظر تاریخی هویت سعودیهاست.

در حالیکه داعش جهان را مورد تاخت و تاز تروریستی خود قرار داده است، گروهک منافقین هم درایران مرتکب این جنایتها شده اند. انتظار ایران از جامعه جهانی این است که با داعش و گروه تروریستی منافقین مقابله جدی و یکسان صورت گیرد.

در اولین قدم، کشورهایی مثل فرانسه نباید میزبان گروه تروریستی منافقین باشند و عربستان هم نباید این گروهک را سرپرستی کند.در جنگ علیه ترور، رهبران اروپا و عربستان باید درک کنندکه نمیتوانند برای منافع ژئوپولتیک پست، گروههای تروریستی را به گروه بد و خوب تقسیم کنند.

باتوجه به واقعه تلخ نیس فرانسه، جامعه جهانی باید این واقعیت را درک کنند که تهدید فزاینده گروههای تروریستی همچون منافقین را یک پدیده مرتبط با یکدیگر میباشند. جهان در صورتی موفق به ریشه کنی تروریسم تهدید کننده امنیت جهانی خواهد شد که مبارزه تمام عیار، همه جانبه، همبسته و بدون تبعیض باشد. حوادث تروریستی اخیر در نیس و بغداد که جان صدها نفر را گرفت و قربانی شدن هزاران ایرانی توسط منافقین باید یکسان مورد توجه و اقدام قرارگیرند.

مرتکبین این جنایتها و حامیان ایدیولوژیک، مالی و تسلیحاتی آنها اجزاء یک پازلی هستند که باید با آن مقابله کرد. تهدید جهانی ترور حل نخواهد شد مگر اینکه این مجموعه اجزاء یک پازل تلقی شوند و اقدامات جدی و همزمان و بهم پیوسته برای مقابله با آن صورت گیرد. لذا نه تنها باید اقدامات پیشگیرانه مد نظر باشد بلکه همزمان با حامیانی که تروریسم از منافقین تا داعش را مشروعیت بخشیده ، تربیت و حمایت کرده، مقابله شود.

منبع: خبرآنلاین

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.