معرفی غیرمنتظره بوریس جانسون شهردار جنجالی سابق لندن و از حامیان سرسخت برگزیت به عنوان وزیر امور خارجه انگلیس، ظاهرا چندان به مذاق همکاران اروپایی اش خوش نیامده است.

به گزارش جماران، برخی از مقامات اروپایی با 'ترس و خشم 'با انتصاب بوریس جانسون به سمت وزیر خارجه انگلیس از سوی 'ترزا می' نخست وزیر جدید این کشور برخورد کرده اند.

' ژان مارک ایرو' وزیر خارجه فرانسه از بوریس جانسون به دلیل اظهاراتش در جریان همه پرسی 23ژوئن ( سوم تیرماه ) به عنوان یک 'دروغ گو ' یاد کرده و گفته است که او نگران از مذاکره با جانسون است.
به گزارش منابع انگلیسی، وزیر خارجه فرانسه رادیو یورو 1، گفته است: بوریس جانسون در جریان همه پرسی دروغ های زیادی به مردم انگلیس گفت و حال قرار است از مواضع کشورش دفاع کند.
وزیر خارجه فرانسه گفت: «من هیچ نگرانی ای در مورد بوریس جانسون ندارم، اما خوب می دانید که او چه شکلی است. او در طول کارزار تبلیغاتی برای خروج از اتحادیه اروپا، دروغ های زیادی گفت.»
وی افزود:' من نیاز به شریکی دارم که بتوانم با او مذاکره کنم و کسی باشد که شفاف، قابل اعتماد و معتبر شمرده شود.'
در همین حال 'فرانک والتر اشتاین مایر' وزیر خارجه آلمان نیز برای رأی دهندگان انگلیسی اظهار 'تأسف' کرده است.
وی در سخنانی در دانشگاه 'گریفزوالد' آلمان گفته است: مردم انگلیس در حال تجربه یک بیدار شدن بد بعد از اینکه سیاستمداران بی مسئولیت این کشور با اغوا گری نخست کشورشان را به داخل برگزیت سوق دادند و سپس پس از همه پرسی، حاضر به پذیرش مسئولیت و عواقب نتیجه آن نشدند، هستند.
وزیر خارجه آلمان گفت:' آنها ( بوریس جانسون) به جای پذیرش مسئولیت عواقب همه پرسی، به بازی کریکت رفتند. من صادقانه بگویم . من این مساله را بسیار ظالمانه یافتم اما این مساله نه فقط برای بریتانیا بلکه برای اتحادیه اروپا نیز تلخ است.'
کارل بیلت نخست وزیر سابق سوئد نیز در یادداشتی در صفحه توئیترش تصویری از بوریس جانسون که با لباس مخصوص در حال آویزان شدن از کابل های یک ورزشگاه است، منتشر کرده و گفته است: 'من آرزو می کردم این یک شوخی باشد، اما من از این مساله می ترسم . خروج روی خروج . '
بوریس جانسون در جریان همه پرسی برگزیت، در اظهاراتی اتحادیه اروپا را به دلیل تلاشش برای واحد کردن اروپا به 'آدلف هیتلر' مقایسه کرده بود که این مساله باخشم اروپایی ها مواجه شد.
وی همچنین با توصیف باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به عنوان 'رییس جمهوری بخشی از کنیا'، گفته بود که او' علاقه مند به احیای امپراتوری بریتانیا نیست.'
در همین حال به گزارش منابع انگلیسی، 'جان کری' وزیر خارجه آمریکا در تماسی با بوریس جانسون، از انگلیس خواسته است که درارتباط با مساله برگزیت 'معقول ' باشد.
بوریس جانسون وزیر جدید خارجه انگلیس در اولین ماموریتش، قرار است در روز دوشنبه هفته آینده در شورای امور خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل با همتاهای اروپایی اش و نیز جان کری دیدار کند.
'ترز می ' روز چهارشنبه گذشته با انتقال فیلیپ هاموند به وزارت دارایی، بوریس جانسون شهردار سابق لندن و از حامیان برگزیت را به سمت وزارت خارجه انتخاب کرد.
'ترزا می' رهبر جدید حزب محافظه کار پس از خداحافظی دیویدکامرون از 'داونینگ استریت' پس از شش سال، عصر روز چهارشنبه پس از دیدار با ملکه الیزابت در کاخ باکینگهام ، به عنوان نخست وزیر انگلیس معرفی و مامور تشکیل کابینه شد.

**بوریس جانسون کیست
«بوریس جانسون» 52 ساله و شهردار جنجالی سابق لندن و یکی از طرفداران جدی جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا پیش از انصرافش از رقابت رهبری حزب محافظه کار در دهم تیرماه گذشته و باز کردن راه برای رقیب اصلی 'ترزا می '، بیشترین شانس را برای جانشینی کامرون و ورود به داونینگ استریت داشت.
الکساندر بوریس جانسون که در دانشگاه کلمبیا آمریکا اقتصاد خوانده است، دارای پیشینه روزنامه نگاری در روزنامه های تایمز و دیلی تلگراف است و یکی از چهره های شناخته شده انگلیس شمرده می شود .
وی از سال 2001 تا 2008 میلادی نماینده حزب محافظه کار انگلیس در پارلمان این کشور بود و پس از آن در سال 2008 به شهرداری شهر لندن برگزیده شد و تا ماه' می' سال 2016 میلادی در این سمت باقی ماند هرچند که در انتخابات پارلمانی 2015 میلادی توانسته بود بار دیگر به مجلس عوام راه یابد.
وی در سال 1964 و در زمان اقامت پدرش «استنلی جانسون» در آمریکا در بیمارستانی در شهر منهتن نیویورک به دنیا آمد و به این ترتیب از تابعیت هر دو کشور آمریکا و انگلیس برخوردار است.
بوریس جانسون با داشتن چهره و رفتاری متفاوت نسبت به سایر محافظه کار انگلیسی، به عنوان فردی لیبرال درزمینهٔ اقتصادی و اجتماعی شناخته می شود ضمن اینکه وی خودش را یک محافظه کار تک ملیتی معرفی می کند.
در همین حال جانسون در مقالاتش در روزنامه محافظه کار دیلی تلگراف به نحو گسترده ای از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا حمایت کرده و در عمل نیز در کارزار تبلیغاتی حامیان برگزیت، آن را نشان داد.
اما برخی از منتقدانش می گویند که حمایت جانسون از برگزیت، ناشی از فرصت طلبی اش بوده و او قلبا عقیده ای به این مساله ندارد و حتی مدافع فدرالیسم اروپایی است.
جانسون در سال 2012 میلادی از ورود ترکیه به اتحادیه اروپا حمایت کرده است که می تواند تاییدی بر این سخن منتقدین باشد.
به هر حال جانسون در کنار دیوید دیویس وزیر برگزیت و لیام فاکس وزیر توسعه بین الملل به عنوان حامیان اصلی برگزیت، توانسته اند جایگاه کلیدی در کابینه ترزا می بدست آوردند.

منبع: ایرنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.