رییس جمهوری آمریکا بمناسبت سالگرد امضای توافقنامه هسته ای بین ایران و 1+5 با انتشار بیانیه ای ضمن تاکید برپایبندی کامل ایران به همه تعهدات خوددرقالب این توافقنامه، برجام را گواه زنده ارجحیت وپیروزی دیپلماسی دردستیابی به اهداف سیاسی دانست.

به گزارش جماران، باراک اوباما روز پنجشنبه در این بیانیه تاکید کرد که در فاصله یک سال گذشته پایبندی ایران به همه تعهدات خود درقبال این توافقنامه به اثبات رسیده و مورد تایید آژانس بین المللی انرژی هسته ای نیزقرار گرفته است.

رییس جمهوری آمریکا در این بیانیه مدعی شده است که در این فاصله توافقنامه مذکور با توقف برنامه های هسته ای ایران از درگیری های بیشتر جلوگیری کرده و امنیت بیشتری برای این کشور بوجود آورده است.
در بیانیه مذکور تصریح شده است که ایران با گذشت یک سال از امضای این توافقنامه 98 درصد از اورانیوم غنی شده خود را به خارج منتتقل کرده، دوسوم از سانتریفیوژهای خود را از کار انداخته، رآکتورهای تولید پلوتونیوم خود را پرکرده وبه شدید ترین برنامه های بازرسی وراستی آزمایی که تاکنون دررابطه با یک برنامه هسته ای به توافق رسیده تن داده است.
اوباما درادامه گفته است که در نتیجه همین همکاری ها همه مسیر های دستیابی ایران به سلاح های هسته ای مسدود شده وآمریکا نیز تعهدات خود را مبنی برلغو همه تحریم های مرتبط با برنامه های هسته ای ایران اجرا کرده وتازمانی که ایران به این توافقنامه وفادار بماند آمریکا نیز به تعهدات خود پایبند خواهد بود.
رییس جمهوری آمریکا گفته است که توافقنامه برجام بخوبی نشان می دهد که یک دیپلماسی اصولی قادربه فراهم آوردن چه دستاوردهایی در مسیر جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای خواهد بودواضافه کرده است که تمایل آمریکا به تعامل مستقیم با ایران سبب گشوده شدن درهای گفتگو و سوق دادن جامعه جهانی به سوی اتحاد وتعامل مستمری شده که حاصل آن این توافقنامه تاریخی بوده است.
اوباما در نهایت به این نکته نیز اشاره کرده است که گرچه هنوز اختلافات جدی زیادی میان ایران وآمریکا وجود دارد اما آمریکا و جهان در سایه این توافقنامه به امنیت بیشتری دست پیدا کرده اند.

منبع: ایرنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.