انتشار خبر کناره گیری «آکی هیتو» امپراتور ژاپن از سمتش، بحث جانشینی زنان در این کشور را دوباره مطرح کرد.

به گزارش جماران، روز پنجشنبه رویترز، تلویزیون ان اچ کی دیروز و به نقل از نزدیکان امپراتور گزارش داد که «آکی هیتو» 82 ساله که به دلیل جراحی قلب وسرطان پروستات درسال های اخیر تحت مداوا بوده قصد دارد ظرف چند سال آینده ازسمتش کناره گیری کند.

هنوز دلیل این تصمیم اعلام نشده است و آژانس سلطنتی امپراتور نیز اخبار منتشر شده را تکذیب کرده است.
اما مقام های ژاپنی از جمله شینزو آبه نخست وزیر این کشور از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده اند ولی به تازگی انجام وظایف رسمی از سوی امپراتور کاهش یافته است.
در صورتیکه امپراتور در قید حیات از سمت خود کناره گیری کند فرزند 56 ساله وی، «نارو هیتو» جانشین وی می شود که فرزند پسر ندارد و دارای یک دختر است و از آنجاییکه تنها مردان می توانند تاج و تخت امپراتوری را به ارث ببرند بنابراین ، پس از نارو هیتو، «هیساهیتو» پسر برادر وی که هم اکنون 9 سال دارد باید جانشین «نارو» شود.
از سال 1817 میلادی به بعد هیچ امپراتوری در ژاپن کناره گیری نکرده و اگر این اتفاق در زمان یکصد و بیست و پنجمین امپراتور ژاپن روی دهد نیاز است تا قانون خانواده سلطنتی در پارلمان تجدید شود که شاید به بحث ها و زمان زیادی نیاز داشته باشد و به مطرح شدن مواردی همچون جانشینی زنان بیانجامد.
اگر پارلمان قرار باشد که قانون خانواده سلطنتی را بازبینی کند چاره ای جز بحث در مورد جانشینی زنان ندارد.
چهار دهه قبل از «هیسا هیتو» پسری در خانواده امپراتور به دنیا نیامده و سنت گرایان بر این باورند که وارث امپراتور حتما باید یک مرد باشد و قدمت این باور به بیش از دو هزار سال می رسد.
زمانیکه، پسری در خانواده امپراتور متولد نشد «جونیچیرو کوایزومی» نخست وزیر وقت ژاپن برابری زن و مرد در بردن ارث را مطرح کرد و با اینکه مورد استقبال قرار گرفت اما با به دنیا آمدن «هیسا هیتو» کنار گذاشته شد.
به هر حال این مشکلی که امپراتور ژاپن دیر و یا زود با آن مواجه می شود و باید برای حل آن، به سمت تغییر و اصلاح قانون گام بردارد.
آکی هیتو یکصد و بیست و پنجمین امپراتور ژاپن از خاندان یاماتو است و از سال 1989 در این سمت می باشد.
وظایف و اختیارات امپراتور ژاپن در 103 اصل تعریف شده و براساس مهم ترین اصول امپراتور مظهر کشور و وحدت مردم است و مقام وی از اراده مردم ناشی می شود که قدرت حاکم را در دست دارند.
تاج و تخت امپراتوری موروثی بوده وکلیه اقدامات و احکام امپراتور در امور دولتی باید با مشورت و تصویب هیأت وزیران باشد.
امپراتور فقط در امور دولتی مصرح در قانون اساسی می تواند اقدام نماید و در مورد حکومت، قدرتی ندارد.


منبع: ایرنا

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.