رییس ایکوم ایران از آغاز کار تهیه «لیست قرمز» آثار موزه‌ای و تاریخی توسط ایران خبر داد. ایران یکی از کشورهایی است که در طول سال‌های گذشته هنوز هیچ اطلاعات دقیقی از آثار تاریخی خود که در مالکیت شخصی، دولتی و موزه‌ای هستند یا از کشور سرقت شده‌‌اند، ندارد.
«سید احمد محیط طباطبایی» با اشاره به تهیه نشدن این لیست گفت: در اجلاس جهانی ایکوم (کمیته بین المللی موزه ها) بر تهیه این لیست تاکید شد و ایران هم تهیه ‌آن را کلید زد. در روند تهیه این لیست، باید علاوه بر حمایت یک کشور دوست و ایکوم از این اقدام، یک کارشناس غیرایرانی این لیست را ارزیابی کند.
همچنین ما موظف هستیم لیست قرمز را تا قبل از برگزاری کمیته ایکوفوم در سال ٢٠١٨ در ایران تهیه کنیم. براساس قوانین ایکوم مالکیت رفتار حقوقی، مالکیت اشیای ایرانی و سرقت اشیای خصوصی، دولتی و گالری‌ها باید در این لیست قرار گیرند.
او با اشاره به اینکه کشورهایی مانند عراق و لیبی تا کنون لیست قرمز تهیه کرده‌اند، اظهار کرد: با تهیه این لیست همه اشیایی که در داخل آن لیست قرار می‌گیرند، در هر کشوری که باشند غیرقابل خرید و فروش می‌‌شوند و هیچ موزه‌ای دیگر آنها را خریداری نمی‌کند و در واقع به عنوان یک بخش سیاه در هر کشور باقی می‌‌مانند که تنها راهکار از بین رفتن آنها، برگرداندن آن آثار به کشورهای خود است.
محیط طباطبایی تاکید کرد: ‌با وجود نبود این لیست در ایران تا به امروز، ایران برای به دست آوردن آثار تاریخی که شناسنامه آنها یا اطلاعاتی ازآن‌ها وجود داشت از طریق همکاری با اینترپل به وظایف خود عمل می‌کرد.
در واقع قانون داخلی هر کشور کمک می‌کند تا حقوق آن کشور روی اموال فرهنگی همیشگی باشد. به گفته وی، برای نخستین‌بار در سال ١٩٧٠ میلادی لیست قرمز توسط برخی کشورهای عضو ایکوم تهیه شد.
محیط طباطبایی با اشاره به جنگ‌هایی که جدیدا در کشورهای مختلف به خصوص خاورمیانه و بیشتر توسط گروه تندرو داعش رخ می‌دهد، گفت: در این زمان‌ها علاوه بر آثار تاریخی، موزه‌ها نیز در معرض خطر قرار دارند.
به همین دلیل ایکوم بحث حفاظت از آثار منقول و غیرمنقول به عنوان مسوول اجرایی آن را در دستور کار قرار داد. ایران پیشنهاد کرد یک حلقه آبی ایکوم برای حفاظت از موزه‌ها و آثار تاریخی شکل بگیرد که آن تصویب شد. حامی ایران در تصویب این پیشنهاد ایکوم اروپا بود. در ادامه مطرح شدن این پیشنهاد کشور اسلوانی بر گنجاندن بحران‌های زیست محیطی در کنار این مصوبه تاکید کرد. او با بیان اینکه با تصویب این مصوبه اعضای ایکوم مانند اعضای سازمان ملل متحد در هر زمانی به هر جایی می‌توانند وارد شوند، گفت: در حال حاضر این پیشنهاد توسط ایکوم به تصویب رسیده و باید در سازمان ملل نیز تصویب شود تا بتوان آن را اجرایی کرد.

منبع: اعتماد

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.